Ośrodek Kultury w Czerminie świętuje 30-lecie działalności

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Ośrodka Kultury w Czerminie
15 maja 1990 r. swoją działalność rozpoczął Ośrodek Kultury w Czerminie. W tym roku więc instytucja świętuje jubileusz 30-lecia.

Główna część obchodów została zaplanowana na jesień. Wciąż jednak nie wiadomo, czy ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości dojdą do skutku. Dlatego Ośrodek Kultury w Czerminie postanowił uczcić jubileusz koncertem online, który ma być formą podziękowania dla wszystkich osób, które przez 30 lat były związane z instytucją. Osoby zainteresowane zaprezentowaniem swoich artystycznych uzdolnień (śpiew, gra na instrumencie, recytacja, taniec, itp.) mogą przysyłać swoje nagrania z tytułem utworu i krótką informacją o swojej osobie na adres osrodekkultury@vp.pl lub w wiadomości na Facebooku.

Zaczęło się od dożynek

Od trzech dekad Ośrodek Kultury zapewnia dzieciom, młodzieży i dorosłym rozrywkę, stwarza warunki do rozwijania talentów, promuje lokalnych artystów, dba o zachowanie regionalnych tradycji. Od początku placówką zarządza Renata Półtorak. - 15 maja 1990 r. rozpoczęłam pracę najpierw na stanowisku instruktora, a następnie jako kierownik. Pierwszym wyzwaniem było przygotowanie występów dożynkowych organizowanych przez Kółko Rolnicze. Bardzo szybko udało się utworzyć dwie grupy taneczno-wokalne – Młodzieżowy Zespół Dożynkowy oraz Dziecięcą Grupę Taneczną – „Trzpioty”. Dzięki intensywnej pracy dzieci i młodzież przedstawiły ciekawy program, który bardzo się podobał licznie zebranej publiczności - wspomina.

Dalsza praca z młodzieżą zaowocowała powstaniem grupy teatralnej oraz grup tanecznych. Z czasem przybywało coraz więcej instytucji i organizacji, z którymi Ośrodek Kultury współpracował. Kooperacja z biblioteką, szkołą czy kołem gospodyń wiejskich owocowała coraz bogatszym kalendarzem imprez. W latach 1992-93 drobne remonty znacznie usprawniły pracę. Biuro oraz świetlica Ośrodka Kultury zostały przeniesione na parter, zrobiono również bezpośrednie przejście z świetlicy na salę.

W roku 1999 odbyła się I edycja Przeglądu Piosenki Przedszkolnej, który do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem. Rok później narodził się „Kabaret za pięć dwunasta” oraz kapela folkowa „Wiesiołek”. W latach 2002-2004 członkowie kabaretu zwyciężali kolejne odcinki I i II edycji programu telewizyjnego „Zostań Gwiazdą Kabaretu”, zdobywając w efekcie nagrodę główną, a później wyróżnienie specjalne. W roku 2013 powstał kabaret „Nie z tej ziemi”. Od 2016 r. Ośrodek Kultury organizuje Gminny Kabareton „Labafest”. W ubiegłym roku przygotował Artystyczne Spotkania Seniorów „Seniorfest”, w których uczestniczyli seniorzy z powiatu pleszewskiego.

Modernizacja i integracja

Lata 2004-06 to okres intensywnych prac remontowych. - Dzięki powstaniu grupy Odnowy Wsi, której inicjatorką była Maria Doczekalska oraz dzięki pozyskanym przy pomocy Urzędu Gminy w Czerminie funduszom z Unii Europejskiej można było - po 15 latach eksploatacji budynku - przeprowadzić poważną modernizację. Został odnowiony i ocieplony dach oraz elewacja całego obiektu, wymieniono centralne ogrzewanie, a także stolarkę okienną i drzwiową. Odnowiono toalety, zakupiono nowe lampy, krzesła, stoły, firanki oraz materiały dekoracyjne - opowiada Renata Półtorak. W 2014 została odnowiona świetlica oraz przeprowadzono remont kuchni, do której zakupiono nowe wyposażenie. Przed rokiem wyremontowano toalety oraz korytarz, natomiast w tym odświeżono salę widowiskową.

Co roku w Ośrodku Kultury odbywa się w około 50 imprez o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i wypoczynkowym. Obecnie instytucja podejmuje wielokierunkowe działania skupione nie tylko na rozwoju artystycznym dzieci i młodzieży, czy też na organizowaniu różnego rodzaju imprez o charakterze kulturalnym, ale również na działaniach zmierzających do uaktywniania osób w średnim wieku oraz starszych. W tym celu odbyło się wiele imprez i spotkań działającego od 2012 roku Klubu Seniora, Grupy AA „Skorpion” , Klubu Abstynenta czy też innych osób skupionych przy Ośrodku Kultury. Coraz intensywniej rozwija się współpraca z różnymi instytucjami oraz organizacjami takimi jak: KGW, Kółko Rolnicze i OSP w Czerminie, Rady Sołeckie z gminy Czermin, Biblioteka Publiczna w Czerminie , Zespół Szkół oraz Przedszkola w Czerminie, Komisja do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych czy Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie.

Jubileusz w trudnym czasie

Z okazji jubileuszu życzenia pani kierownik złożyli przedstawiciele władz gminy: wójt Sławomir Spychaj i przewodniczący Rady Miejskiej Robert Mikołajczak. - W trudnym czasie przyszło nam obchodzić ten piękny jubileusz. Wierzymy jednak, że już niebawem wszystko wróci do normalności i ponownie wraz z całą społecznością gminy Czermin będziemy mogli korzystać z przedsięwzięć proponowanych przez Ośrodek Kultury. Dziękujemy za zaangażowanie i pracę na rzecz rozwoju, integracji oraz promocji gminy. Życzymy, aby aktywność kulturalna była pasmem sukcesów, a wykonywane obowiązki źródłem satysfakcji i zadowolenia - podkreślają panowie.

W 2019 r. przy Ośrodku Kultury działały:

I. Amatorskie grupy artystyczne

 • grupa kabaretowa – „NIE Z TEJ ZIEMI” ( 6 os.);
 • zespół folkowy „WIESIOŁEK” (9 os.);
 • dziecięca grupa taneczna „TUTTI FRUTI” (10 os);
 • chór Klubu Seniora (25 os.);

II. Grupy wsparcia oraz kluby

 • Grupa Anonimowych Alkoholików –„SKORPION”( 7 os.);
 • Klub Abstynenta „WYTRWAM” (12 os.);
 • Klub Seniora – (40 os.);

Ośrodek Kultury w Czerminie często korzysta ze środków zewnętrznych i funduszy europejskich. W ostatnich latach dzięki dotacjom pozyskanym między innymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 udało się zrealizować poniższe inwestycje:

 • remonty świetlic wiejskich oraz zagospodarowanie przyległych terenów poprzez budowę placów zabaw i boisk wielofunkcyjnych na terenie gminy Czermin;
 • dposażenie zaplecza kuchennego w Ośrodku Kultury w Czerminie;

Ośrodek Kultury otrzymał nagrody za projekty zgłoszone do Konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”

 • XVII edycja 2016 r. - „775-Lecie miejscowości Czermin”
 • XVIII edycja 2017 r. – „Nasza mała Ojczyzna w twórczości Jadwigi Gulczewskiej – tradycja, kultura, religia”
 • XIX edycja 2018 r. - „ Niech łączy nas historia i tradycja”
 • XX edycja 2019 r. –„Nie tylko chlebem żyje człowiek

Głóg - zapomniany skarb natury. „Przede wszystkim ma flawonoidy, fantastycznie działają na odporność”

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie