Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Organizują wyprawy do Czarnobyla i Fukushimy. W piątek pojawią się w Dobrzycy. Opowiedzą o podróżach do miejsc opuszczonych i skażonych

Damian Cieślak
facebook/napromienowani.pl
Muzeum Ziemiaństwa zaprasza na ostatnie spotkanie z cyklu "Dla przyjemności i z konieczności. O podróżach znani i lubiani”. W piątek w dobrzyckim pałacu pojawią się członkowie grupy Napromieniowani.pl.

Docierają do miejsc opuszczonych, zapomnianych, skażonych. Nie tylko odkrywają, dokumentują, ale również niosą pomoc. Jednym z miejsc, które odwiedzają regularnie jest Czarnobyl, a przede wszystkim opuszczone w wyniku katastrofy miasto Prypeć, położone najbliżej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, w której 26 kwietnia 1986 r. doszło do awarii. Na zewnątrz wydostało się promieniowanie, które porównywano z wybuchem 500 bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Mieszkańców ewakuowano, powiedziano im, że wrócą za trzy dni. Większość nie wróciła nigdy, ale część nie potrafiła przystosować się do życia w innym miejscu i zdecydowała się na powrót. Dziś w miejscowościach, w których przed wybuchem żyło kilka tysięcy ludzi, mieszka po kilka czy kilkanaście osób. To właśnie dla nich Krystian Machnik, twórca portalu Napromieniowani.pl, od kilku lat organizuje pomoc. Przywozi żywność, odzież, to co jest potrzebne.

- Budynki opuszczone od blisko trzech dekad skrywają jeszcze wiele tajemnic, które staramy się odkryć jeżdżąc tam i zbierając własne materiały. Dzięki temu możemy wyróżnić się na tle innych stron, które korzystają z szeroko dostępnych w internecie zdjęć. Jednocześnie walczymy z licznymi mitami Czarnobyla. Nie pozostajemy też obojętni wobec tego, co obecnie dzieje się we Fukushimie - podkreślają.

Więcej o miejscach skażonych, opuszczonych będą mogli państwo dowiedzieć się już w piątek (30.08) w dobrzyckim pałacu. Początek spotkania z przedstawicielami grupy o 19.00. - Nasze cykliczne wydarzenie zakończymy mocnym akcentem – tym razem będziemy rozmawiać o podróżach zaangażowanych, czyli takich w których przyjemność schodzi na drugi plan, a liczy się pomoc ludziom, którzy tego potrzebują. Podróżnicy, wolontariusze, filmowcy od lat zaangażowani w pomoc dla mieszkańców Czarnobyla opowiedzą o tym, jak bardzo ważne jest abyśmy nie pozostawiali obojętni na cierpienia ludzi w innych krajach - mówią pracownicy Muzeum Ziemiaństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto