Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odszkodowanie za błąd medyczny. Kto i ile może dostać z Funduszu Kompensacyjnego?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości odszkodowań za błędy medyczne. 

Sprawdź wysokość odszkodowania, jaka przysługuje w poszczególnych przypadkach -->
Opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości odszkodowań za błędy medyczne. Sprawdź wysokość odszkodowania, jaka przysługuje w poszczególnych przypadkach -->Joanna Urbaniec/Zdjęcie ilustracyjne
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych umożliwia pacjentom otrzymanie odszkodowania za błędy medyczne popełnione przez personel medyczny w trakcie leczenia lub diagnostyki. W ostatnich dniach pojawił się projekt rozporządzenia ministra zdrowia, które ustanawia Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Sprawdziliśmy, kto dokładnie może ubiegać się o świadczenie kompensacyjne, jakie warunki należy spełnić i jakie kwoty przysługują w poszczególnych przypadkach.

Spis treści

Fundusz Kompensacyjny - co to takiego?

Pacjenci, którzy zostali pokrzywdzeni w trakcie leczenia lub diagnostyki, a także ich rodziny - w przypadku śmierci pacjenta - mogą liczyć na odszkodowania za błędy medyczne bez konieczności wchodzenia na drogę sądową. W tym celu przedstawiciele resortu zdrowia uruchomili Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, który działa już od 6 września ubiegłego roku.

To jednak tylko data wyznaczająca dzień, od którego pacjenci ubiegający się o odszkodowanie mogą składać w tej sprawie wnioski. Wypłata odszkodowań nie jest jeszcze możliwa, ze względu na brak regulacji prawnych, określających wysokość rekompensaty w poszczególnych przypadkach.

Jednak w ostatnich dniach pojawił się projekt rozporządzenia ministra zdrowia do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która określa Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Projekt trafił do konsultacji społecznych. Co dokładnie określa?

Kto może ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?

O odszkodowanie mogą ubiegać się pacjenci poszkodowani w szpitalu, którzy stali się ofiarami "zdarzenia medycznego", do którego doszło w jednej z trzech sytuacjach: w trakcie udzielania świadczenia zdrowotnego, w efekcie jego udzielania lub poprzez zaniechanie jego udzielania.

Za zdarzenie medyczne uważa się:

  • zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym,
  • uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta, albo
  • śmierć pacjenta.

Pacjenci, którzy nie są pewni czy ich przypadek kwalifikuje się do ubiegania się o odszkodowanie, mogą wykonać krótki test, który dostępny jest TUTAJ.

Jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne?

By wystąpić o odszkodowanie za błąd medyczny należy złożyć odpowiedni wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta.

Wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego można złożyć:

  • pisemnie, przesyłając go adres Rzecznika Praw Pacjenta (ul. Płocka 11/13, 01-231 Warszawa) lub składając osobiście;
  • elektronicznie, za pomocą platformy ePUAP (adres skrzynki ePUAP Rzecznika: /RzPP/skrytka) lub na adres Rzecznika Praw Pacjenta do doręczeń elektronicznych (e-Doręczenia zostaną wdrożone do 10 grudnia 2023 roku).

Wzór wniosku udostępniamy na końcu galerii zdjęć.

- W trakcie postępowania wniosek oraz zgromadzona dokumentacja medyczna zostaną przeanalizowane pod kątem medycznym przez Zespół do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, który działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta. W jego skład wchodzą doświadczeni lekarze lub eksperci posiadający stopień naukowy w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, których wiedza gwarantuje fachową ocenę danej sprawy - informuje Rzecznik Praw Pacjenta.

Za złożenie wniosku obowiązuje opłata w wys. 300 zł. Kwota ta zostaje zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego i wydania decyzji o przyznaniu świadczenia, ale również w sytuacji, gdy RPP pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. W przypadku odmowy przyznania świadczeni kompensacyjnego opłata za wniosek nie podlega zwrotowi.

Na jakie kwoty mogą liczyć pacjenci, którzy stali się ofiarami błędów medycznych?

To, jak wysokie odszkodowanie będzie przysługiwać pacjentowi, ocenia Rzecznika Praw Pacjenta.

Bierze przy tym pod uwagę:

  1. w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym

    • charakter następstw zdrowotnych oraz stopień dolegliwości wynikających ze zdarzenia medycznego, w tym w zakresie uciążliwości leczenia, uszczerbku na zdrowiu oraz pogorszenia jakości życia;
  2. w przypadku śmierci pacjenta

    • pozostawanie w związku małżeńskim w chwili śmierci pacjenta, pokrewieństwo, pozostawanie w stosunku przysposobienia, pozostawanie we wspólnym pożyciu, a także wiek osoby ubiegającej się o świadczenie i wiek zmarłego pacjenta.

- Łączna wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie uszczerbku na zdrowiu nie może być wyższa niż 100 tys.  zł, a w odniesieniu do uciążliwości leczenia oraz pogorszenia jakości życia – nie może być wyższa niż po 50 tys. zł - podano w projekcie rozporządzenia. 

Dokładne kwoty odszkodowania, jakie przysługują w poszczególnych przypadkach możesz sprawdzić w naszej galerii:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Odszkodowanie za błąd medyczny. Kto i ile może dostać z Funduszu Kompensacyjnego? - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto