Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonili tablicę 70 Pułku Piechoty

PF
"Żołnierzom pleszewskiego 70 Pułku Piechoty w podziękowaniu za wszechstronny wkład w życie społeczne, gospodarcze i kulturalne naszego miasta w XX-leciu międzywojennym oraz bohaterską postawę w czasie agresji niemieckiej we wrześniu 1939 roku. Społeczność Ziemi Pleszewskiej'' - taki właśnie napis widnieje na tablicy pamiątkowej, która została odsłonięta na Murze Pamięci

W Pleszewie odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy oddającej hołd wszystkim żołnierzom 70 Pułku Piechoty. Tego zaszczytu dostąpili: przewodniczący Komitetu Honorowego, poseł na Sejm Tomasz Ławniczak, przedstawicielka Rodzin Wojskowych 70 pp - Halina Jezierska oraz przedstawicielka ze I Pleszewskiej Gromady Zuchowej "Młode Wilki" - zuch Wiktoria Ratajczak.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w pleszewskiej farze przez księdza prałata Henryka Szymca. Po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy, jej poświęcenie i złożenie kwiatów. - Żołnierze 70 Pułku Piechoty ginęli w powstaniu wielkopolskim oraz na froncie południowym. Ginęli na Mazowszu broniąc w sierpniu 1920 roku nawały bolszewickiej. Ginęli podczas odwrotu na ziemiach dzisiejszej Białorusi. Ich groby są też daleko na pograniczu białorusko-litewsko-łotewskim, gdzie walczyli w maju, w czerwcu i w lipcu 1920 roku. - Pierwszy ich komendant por. Władysław Wawrzyniak został zamordowany w Katyniu. W 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej, potem był Kozielsk. Jego zwłoki zostały odkopane pod numerem 0855. Od Ligoty i Kobylej Góry, po Katyń. Tam rozsiane są szczątki żołnierzy 70 Pułku Piechoty, którzy tak dobrze przyczynili się do niepodległej Polski - podkreślał poseł Tomasz Ławniczak. Uroczystość zakończyła się apelem poległych i salwą honorową.

Po części oficjalnej w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 im. 70 Pułku Piechoty odbyła się sesja popularno-naukowa na temat jej historii, tradycji i udziału w Wojnie Obronnej 1939 roku. Prelegentami byli historycy: dr Andrzej Szymański, Janusz Waliszewski, Dominik Wabiński oraz poseł Tomasz Ławniczak. Wykładom towarzyszyła wystawa prezentująca emblematy wojskowe z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Komitet Organizacyjny:
· Ppłk (r) Ryszard Wiliński - prezes ZW LOK Poznań,
· Adam Staszak - dyrektor Muzeum Regionalna w Pleszewie,
· Janusz Lewandowski - dyrektor ZSP nr 1 w Pleszewie,
· Janusz Waliszewski - Polskie Towarzystwo Historyczne,
· Tomasz Wojtala - d-ca Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty
· Sławomira Madalińska - harcmistrzyni ZHP Pleszew,

Patronat nad uroczystościami sprawował Komitet Honorowy:
· Tomasz Ławniczak - poseł na Sejm RP,
· Maciej Wasielewski - Starosta Pleszewski,
· Marian Adamek - Burmistrz Pleszewa,
· Leszek Bierła - Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,
· Ppłk Jarosław Grzesznik - d-ca 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto