Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnotowali ponad 1000 zdarzeń. Średnio ruszali do akcji co 8 godzin i 36 minut. Pleszewscy strażacy podsumowali 2022 rok

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Odnotowali ponad 1000 zdarzeń. Średnio ruszali do akcji co 8 godzin i 36 minut. Przejechali 63 tysiące kilometrów. Nabyli nowe pojazdy. Otrzymali sztandar. W życiu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w 2022 roku działo się wiele. Najważniejsze wydarzenia podsumowano podczas corocznej narady, która odbyła się 20 lutego.

Spis treści

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie podsumowała 2022 rok

20 lutego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie odbyła się narada roczna podsumowująca działalność strażaków powiatu pleszewskiego w 2022 roku. Podczas spotkania komendant bryg. Roland Egiert przedstawił najważniejsze wydarzenia w minionych dwunastu miesiącach oraz zaprezentował cele na kolejne tygodnie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zamelczyk, poseł Jan Mosiński, starosta Maciej Wasielewski, wójtowie i burmistrzowie gmin z naszego powiatu oraz dyrektorzy, kierownicy, przedstawiciele firm, a także instytucji współpracujących i zaprzyjaźnionych z Komendą Powiatową PSP w Pleszewie.

Średnio ruszali do akcji co 8 godzin i 36 minut

1043 razy interweniowały jednostki straży pożarnej z powiatu pleszewskiego w 2022 roku, co oznacza, że do akcji ruszały średnio co 8 godzin i 36 minut. Na tę liczbę złożyło się 214 pożarów (wzrost w stosunku do 2021 r. o 32 interwencje, tj. o 17,6 %), 782 innych miejscowych zagrożeń (spadek o 351, tj. o 30,9%) oraz 48 fałszywych alarmów (wzrost o 6 interwencji, tj. o 9,5 %). Akcje gaśnicze najczęściej, bo aż 204 razy, kończyły się zaklasyfikowaniem pożaru jako pożar mały, czyli taki, którego powierzchnia wynosi do 70 metrów kwadratowych.

- 64 pożary dotyczyły budynków mieszkalnych, 4 obiektów użyteczności publicznej, 47 gospodarstw rolnych, a 26 lasów. 15 razy paliły się środki transportu, 12 razy obiekty produkcyjne i magazynowe

- wymieniał bryg. Roland Egiert.

Większość miejscowych zagrożeń stanowiły wyjazdy do działań związanych z anomaliami pogodowymi.

- Były to silne wiatry, opady i przybory wód. Rozmiary i skutki tych zdarzeń wymagały prowadzenia złożonych działań ratowniczych

- podkreślał komendant powiatowy.

Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie miasta i gminy Pleszew, najmniej w gminie Czermin.

Wichura i cztery zdarzenia w jednym czasie

Największym wyzwaniem były wydarzenia z 17 lutego 2022 roku i usuwanie skutków wichury, która w nocy przeszła przez powiat pleszewski. Orkan Dudley sprawił, że od 17 do 20 lutego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie odnotowała 118 zdarzeń tylko w gminie Dobrzyca, natomiast w całym powiecie strażacy interweniowali 248 razy. Łącznie w tym okresie mieszkańcom pomagało 1242 ratowników z 248 zastępów.

Kolejny trudny egzamin pleszewscy strażacy mieli 11 maja. Wówczas musieli poradzić sobie z trzema pożarami i poważnym wypadkiem drogowym. Wszystkie zdarzenia miały miejsce w bardzo krótkich odstępach czasu. W Kwileniu i Józefowie palił się las. W miejscowości Popówek, na granicy powiatów pleszewskiego i kaliskiego, doszło do zderzenia samochodu osobowego z busem. W wypadku brało udział siedem osób, a jedna z nich wymagała natychmiastowej pomocy medycznej. Kolejne wezwanie dotyczyło pożaru w kamienicy przy pleszewskim rynku. Gdy strażacy dotarli na miejsce pożaru, sytuacja wyglądała bardzo poważnie. Z drzwi i okien budynku wydobywał się gęsty dym, w oknach drugiego piętra czekały na pomoc trzy osoby. Ratownicy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych i ewakuacji mieszkańców kamienicy. Dzięki ich szybkiej reakcji, pożar udało się powstrzymać, nim objął całą klatkę schodową, umożliwiło to ewakuację dwunastu zagrożonych przez ogień osób. Dwie z nich trafiły do pleszewskiego szpitala.

Ofiary śmiertelne, niestety, przyniosły pożary w gminie Dobrzyca. Zarówno w Koźmińcu, jak i Polskich Olędrach zginęła jedna osoba.

28 lipca strażacy musieli interweniować w jednym z zakładów produkcyjnych w gminie Gołuchów, gdzie doszło do pożaru w instalacji wentylacyjnej stanowiącej odciągi maszyn produkcyjnych, co spowodowało zadymienie całego obiektu. Na szczęście nikt nie został ranny.

Profilaktyka i sport

Pleszewscy strażacy prowadzą również szeroką działalność profilaktyczną. Spotykają się z dziećmi i młodzieżą, prezentując zasady pierwszej pomocy przedmedycznej czy określone zagadnienia z ochrony przeciwpożarowej. Każdego roku we współpracy z innymi instytucjami organizują akcję "Bezpieczne żniwa". Od kilku lat razem z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie zapraszają młodych artystów do udziału w festiwalu "Ze sztuką bezpieczniej". Dzięki współpracy z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie funkcjonują klasy strażackie.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej angażują się w działalność charytatywną i odnoszą sukcesy sportowe. Połączeniem tych dwóch dziedzin był maraton bojowy dla Jagódki, chorującej na SMA typu 1. Inicjatorem wydarzenia był mł. asp. Paweł Milczarek, który przebiegł maraton w ubraniu bojowym wraz z podłączonym sprzętem ochrony układu oddechowego. Wyzwanie mógł jednak podjąć każdy. Chętni - oczywiście bez dodatkowego sprzętu - mogli pokonać dystans o długości: 4, 8, 12,16, 20, 24, 28, 32, 36, 40 lub 42,195 km. W charytatywnym biegu wzięło udział blisko 150 osób. Na starcie pojawiła się również Jagódka, która od organizatorów otrzymała pierwszy numer startowy i z całą grupą zawodników symbolicznie rozpoczęła bieg!

Drużyna pleszewskich strażaków zajęła czwarte miejsce w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Ratownictwie w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy. Funkcjonariusze wzięli udział w akcji zorganizowanej na pleszewskim rynku z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Siedmioosobowa reprezentacja Komendy Powiatowej uczestniczyła w biegu sztafetowym „30 kilometrów na 30-lecie Państwowej Straży Pożarnej". W ramach Biegu Przemysława po raz trzeci odbył się bieg służb mundurowych organizowany przez pleszewską komendę.

Indywidualnie największe sukcesy sportowe odnosili wspomniany wcześniej Paweł Milczarek, a także ogn. Mateusz Grabarek.

Nowe pojazdy

Państwowa Straż Pożarna w Pleszewie ma do dyspozycji 12 pojazdów i 5 przyczep. Ostatnie dni 2022 roku przyniosły nowy nabytek - ciężkie auto gaśnicze marki MAN TGM 18.320. Przeznaczeniem nowego samochodu będzie głównie udział w największych działaniach gaśniczych, w tym również poza granicami naszego kraju. Wcześniej do Komendy Powiatowej trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA na podwoziu renault. 28 listopada strażacy cieszyli się z kolejnego nabytku. Tym razem jednostce uroczyście został przekazany lekki pojazd rozpoznawczo-ratowniczy marki Ford.

Strażackie samochody w 2022 roku przejechały 63 575 km, zużyły prawie 10 tys. litrów oleju napędowego, blisko 2 tys. litrów benzyny i tysiąc litrów LPG.

Zakupy pozwoliły przekazać używane samochody jednostkom OSP. Do Tomic trafił pojazd ratownictwa technicznego, do Kowalewa auto rozpoznawczo-ratownicze, a jeszcze wcześniej do Broniszewic lekki samochód ratownictwa medycznego. Warto podkreślić, że w 2022 roku nowe wozy zakupili ochotnicy z Dobrzycy i Wierzchów-Leszczycy.

Sztandar dla PSP

Historycznym wydarzeniem było przekazanie sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie. Podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka akt ufundowania sztandaru odczytał przewodniczący Komitetu Honorowego starosta Maciej Wasielewski. Fundatorzy dokonali symbolicznego wbicia ozdobnych gwoździ pamiątkowych, a sztandar poświęcili kapelani wielkopolskich oraz pleszewskich strażaków księża Mateusz Drob i Tadeusz Pietrzak.

Starosta Maciej Wasielewski przekazał sztandar zastępcy Komendanta Głównego PSP nadbrygadierowi Arkadiuszowi Przybyle. Za chwilę trzymał go już w rękach Komendant PSP w Pleszewie brygadier Roland Egiert. A punktem docelowym był poczet sztandarowy w składzie: kapitan Waldemar Sawada (dowódca), aspirant Grzegorz Wawrzyniak (sztandarowy) i ogniomistrz Mateusz Grabarek (asystujący).

- To dla nas bardzo radosny dzień. Jest to ogromne wyróżnienie dla Komendy Powiatowej, dowód wdzięczności od mieszkańców, od instytucji, które z nami współpracują

- podkreślał wówczas bryg. Roland Egiert.

Podziękowania i cele

W Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie w systemie codziennym służbę pełni 10 osób, a zmianowym 37. Kadrę tworzy: 9 szeregowych, 13 podoficerów, 19 aspirantów i 6 oficerów. Im wszystkim za pełnioną służbę dziękował starosta Maciej Wasielewski.

- Spotykamy się niemal w pierwszą rocznicę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na terenie naszego powiatu. Wichura wyrządziła wiele szkód. Uszkodziła kilkadziesiąt budynków, niektóre doszczętnie. Dla nas wszystkich to był sprawdzian. Myślę, że zdaliście go naprawdę bardzo dobrze. Odznaczacie się profesjonalizmem. Nasi mieszkańcy zawsze mogą na was liczyć. Gdy tylko zawyje syrena, zarówno PSP jak i OSP, jest gotowa do działania. Życzę wam żebyście zawsze wracali cali i zdrowi z akcji. Niech święty Florian ma was w opiece

- podkreślał.

Strażakom gratulował również zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosław Zamelczyk.

od 16 lat

- Z przedstawionego raportu widzimy wyraźnie, że straż to nie tylko gaszenie pożarów i ratowanie ludzi. Tych działań jest dużo więcej: profilaktyka, szkolenia, akcje dla młodzieży. Chciałbym podziękować za państwa trudną i wymagającą odwagi, a często bohaterstwa służbę

- mówił poseł Jan Mosiński

Utrzymanie wysokiej gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowych, kontynuowanie programów edukacyjnych, organizacja zawodów sportowych, dalsze wdrażanie zapisów ustawy o OSP, szkolenia ochotników, ćwiczenia w zakładzie dużego ryzyka - to tylko przykładowe cele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie na najbliższe miesiące.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

W Parku Miejskim Planty wyłowiono zwłoki mężczyzny. Ciało w rzece Ner zauważył jeden z przechodniów

W Parku Miejskim Planty w Pleszewie wyłowiono zwłoki mężczyz...

Dzień Kobiet 2023. Panie już zaczęły świętować. Międzysołeckie Święto Baby w Sowinie Błotnej. Tak potrafią się bawić tylko panie. ZDJĘCIA

Dzień Kobiet 2023. Panie już zaczęły świętować. Międzysołeck...

Piękna tradycja! „Podkoziołek” w wykonaniu Regionalnego Zesp...

Gorączka studniówkowej nocy! Uczniowie I Liceum Ogólnokształ...

Podziękowania, statuetki, pamiątkowe zdjęcia. Studniówka na ...

Polonez na dobry początek! A później działo się tylko więcej...

Karnawałowe szaleństwo zbliża się do końca. Bal Królowej Jadwigi w Pleszewie był ostatnim w karnawale! Nikt tak się nie bawił! ZDJĘCIA

Karnawałowe szaleństwo zbliża się do końca. Bal Królowej Jad...

XVI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsmaczniejszy konkurs na świecie rozstrzygnięty! Te placki to prawdziwe cuda!

XVI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsma...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto