Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddziały ginekologiczno-położnicze to nie tylko porody. Pleszewski szpital w wojewódzkiej czołówce hospitalizacji zabiegowych

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Joanna Urbaniec/Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Po liczbie porodów, wielkopolski oddział NFZ wziął pod lupę kolejny aspekt funkcjonowania oddziałów ginekologicznych. Tym razem analiza dotyczy przede wszystkim procedur zabiegowych. Gdzie lekarze podejmują się większych i bardziej skomplikowanych operacji, a gdzie przeprowadzane są głównie małe zabiegi, które można wykonać także w trybie ambulatoryjnym? Jak na tle innych szpitali wypada Pleszewskie Centrum Medyczne?

Spis treści

Oddziały ginekologiczno-położnicze to nie tylko porody

Na oddziały ginekologiczne kobiety przyjmowane są z różnych powodów. Ich schorzenia najczęściej dotyczą układu rozrodczego, ale też piersi czy zaburzeń hormonalnych. W szpitalach oraz poradniach prowadzonych przez szpitale pacjentki mogą liczyć zarówno na leczenie, jak i na diagnostykę. Wielkopolski oddział NFZ przyjrzał się przede wszystkim procedurom zabiegowym. Które szpitale odnotowały najwięcej zabiegów ginekologicznych? Kto stosuje metody małoinwazyjne?

- Podobnie jak w przypadku porodów, jedynym kryterium naszej analizy jest liczba hospitalizacji i tym razem przyjrzeliśmy się dokładnie hospitalizacjom zabiegowym na oddziałach ginekologiczno-położniczych

- mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Te zestawienia z jednej strony pokazują wybory pacjentek, a z drugiej potencjał i możliwości poszczególnych szpitali.

Na samym szczycie rankingu są oczywiście placówki ze stolicy Wielkopolski. Najwięcej wszystkich pacjentek ginekologicznych (bez tych dotyczących ciąży, porodów i połogu) od lat przyjmuje Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ulicy Polnej. Tylko w 2022 roku licznik liczby hospitalizacji zatrzymał się 14 105. To prawie tyle, ile w 2019 roku, kiedy odnotowano 14 665. Rok 2020 i 2021 to wyraźny spadek hospitalizacji ginekologicznych zarówno w szpitalu przy Polnej, jak i w pozostałych placówkach.

Na drugim miejscu za minione dwanaście miesięcy uplasował się Szpital Wojewódzki w Poznaniu, który przyjął 2 247 pacjentek, tuż za nim Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu z liczbą 2 231 hospitalizacji. Spośród szpitali spoza stolicy Wielkopolski najwięcej pobytów ginekologicznych odnotował Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, gdzie przyjęto 1 613 pacjentek.

Kto przeprowadza najwięcej zabiegów? Jak wyglądają statystyki Pleszewskiego Centrum Medycznego?

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia szczególną uwagę zwrócił na hospitalizacje zabiegowe.

-Sprawdziliśmy, w którym szpitalu wykonuje się najwięcej zabiegów ginekologicznych. Wzięliśmy pod uwagę także zabiegi onkologiczne przeprowadzane na oddziałach ginekologicznych

- tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ.

Liderem jest oczywiście Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ul. Polnej w Poznaniu, w którym w 2022 roku odnotowano 7 828 hospitalizacji zabiegowych. Podium uzupełniają kolejne placówki ze stolicy Wielkopolski: Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem (2022 hospitalizacje zabiegowe), Szpital Miejski im. F. Raszei (1947). Gdy wyjdziemy poza Poznań w czołówce znajdują się szpitale z Kalisza (1300) i Leszna (1260). Za nimi Pleszewskie Centrum Medyczne z 1207 hospitalizacjami zabiegowymi.

Zabiegi małe, duże i kompleksowe

Zabiegi przeprowadzane na oddziałach ginekologicznych różnią się stopniem skomplikowania oraz rozległością. Wyróżniamy wśród nich zabiegi małe, średnie, duże, bardzo duże oraz kompleksowe. Najwięcej zabiegów dużych i bardzo dużych wykonywanych jest w szpitalu przy ul. Polnej w Poznaniu, gdzie w 2022 roku przeprowadzono ich 403 w zakresie ginekologii onkologicznej oraz 1868 w zakresie położniczo-ginekologicznym. Podium w całości tworzą poznańskie placówki, ale już na czwartym miejscu mamy szpital w Pleszewie. W minionych dwunastu miesiącach wykonano tutaj 262 zabiegi. Więcej niż choćby w Środzie Wielkopolskiej (260) czy Jarocinie (232).

W przypadku zabiegów małych PCM jest piąty (799 zabiegów), a wyprzedzają go w komplecie tylko poznańskie szpitale.

- To, czy w leczeniu danej pacjentki potrzebny jest zabieg duży, mały czy średni zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju schorzenia i zastosowanego zabiegu, ale też od stopnia zaawansowania choroby oraz występowania chorób współistniejących. Do dużych lub bardzo dużych zabiegów można zaliczyć jednostronne usunięcie jajnika i jajowodu, usunięcie obu jajowodów, wycięcie obu jajowodów podczas jednej operacji, usunięcie macicy oraz zabiegi naprawcze na tym organie. Jednostronne usunięcie jajnika czy wycięcie jajowodu mogą też być zabiegami średnimi, w zależności od stopnia skomplikowania procedury. Wśród zabiegów średnich znajdują się też zabiegu naprawcze macicy. Zabiegi małe to takie, których zdecydowaną większość można wykonać także w trybie ambulatoryjnym. To m. in. wszelkiego rodzaju biopsje jajnika albo macicy, wprowadzenie środka leczniczego do jajowodu, szycie rozdarcia szyjki macicy, uwolnienie zrostów w świetle macicy, czy drenaż krwiaka pochwy

- tłumaczą specjaliści z wielkopolskiego NFZ-u.

Tradycyjnie i małoinwazyjnie

Większość zabiegów można wykonać zarówno metodami tradycyjnymi, jak i małoinwazyjnymi. W wielkopolskich placówkach metody laparoskopowe w 2022 roku zastosowano w przypadku 26 procent średnich zabiegów ginekologicznych i 25 procent dużych i bardzo dużych zabiegów. W 2020 roku 29 procent średnich zabiegów wykonywanych było laparoskopowo, a w 2019 roku było to 28 procent. Tak samo proporcje te kształtowały się w przypadku zabiegów dużych i bardzo dużych.

W przypadku średnich zabiegów ginekologicznych metody małoinwazyjne stosunkowo najczęściej stosowano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej, gdzie metoda ta była wykorzystana w 79 proc. zabiegów ginekologicznych i 57 proc. onkologicznych. Powyżej średniej dla Wielkopolski (26 proc.) znalazło się również Pleszewskie Centrum Medyczne (29 proc.)

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Przeczytały ponad 2 tys. książek. Gminna Biblioteka Publiczn...

Promocja Rocznika Pleszewskiego 2022 w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Co znajdziemy w najnowszym wydawnictwie?

Promocja Rocznika Pleszewskiego 2022 w Muzeum Regionalnym w ...

Skandal w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie? Pod adresem nauczyciela padają poważne oskarżenia

Skandal w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mar...

Piękna tradycja! „Podkoziołek” w wykonaniu Regionalnego Zesp...

Tak bawili się pleszewianie lata temu w klubie Seven. Zobacz...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto