Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Oblicze kultur starodawnych – tradycje Nocy Kupały”. To była niepowtarzalna okazja do poznania lokalnych obyczajów kulturalno-historycznych

Damian Cieślak
Wyjątkowe wydarzenie edukacyjno-kulturalne miało miejsce na terenie gminy Gizałki. Przedsięwzięcie pod nazwą „Oblicze kultur starodawnych – tradycje Nocy Kupały” stanowiło piękną podróż do przeszłości.

- Nawiązanie do dawnej kultury nastąpiło w formie edukacyjnej, w utworzonej na tę okoliczność wiosce ludowych tradycji i kultury w Tomicach przy Gminnym Centrum Kultury. Warsztaty edukacyjne, ludowe muzykowanie oraz degustacja wspólnie przygotowanych potraw regionalnych były okazją do upamiętnienia wielu tradycji związanych z obyczajami historycznymi i świętowaniem letniego przesilenia słonecznego - opowiada sekretarz gminy Anna Glapa.

Elementem wprowadzającym do lokalnych tradycji Nocy Kupały była prezentacja multimedialna. Odbyły się również warsztaty. Pierwsze były zajęcia z kwiaciarstwa (uplatanie tradycyjnych wianków związanych z „Nocą Kupały”). Drugie dotyczyły wykorzystania motywów zdobniczych Puszczy Pyzdrskiej i polegały na zdobieniu przedmiotów codziennego użytku z wykorzystaniem wyżej wspomnianych motywów. Ta część została zrealizowana we współpracy z dr Martą Flisykowską z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na koniec coś dla smakoszy, czy warsztat kulinarny z zachowaniem lokalnego dziedzictwa, w tym tradycji, zwyczajów i obyczajów, polegający na przygotowywaniu potraw lokalnych.

- Magia dawnych tradycji była okazją do integracji mieszkańców różnych pokoleń, do wspólnie spędzonego czasu i aktywność społecznej. Efektem końcowym wydarzenia była prezentacja i promocja wyrobów warsztatowych oraz degustacja potraw lokalnych wraz z ludową oprawą muzyczną - podkreśla Anna Glapa.

Projekt był skierowany do mieszkańców z obszaru Lokalnej Grupy Działania obejmującej powiat pleszewski. Założeniem przedsięwzięcia było promowanie lokalnego dziedzictwa, upowszechnianie tradycji dotyczących obyczajów kulturalno-historycznych.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki w ramach grantu powierzonego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości” w Pleszewie.

Zamieszki w stolicy Nigerii. Protestujący domagają się uwolnienia islamskiego przywódcy duchowego Ibrahima Zakzaky'ego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto