Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Etyce na Międzynarodowej Konferencji

Redakcja
Po raz pierwszy w Polsce w międzynarodowym składzie dyskutowano o etyce i polityce compliance w branży wyrobów medycznych i ochronie zdrowia

W dniach 16-17 maja 2013 w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja International Medtech Compliance Conference, która jest największym tego typu wydarzeniem w zakresie polityki compliance w branży wyrobów medycznych.

International Medtech Compliance Conference ma charakter cykliczny. Tegoroczna edycja była szóstą z kolei, a poprzednie edycje miały miejsce w Paryżu (2008), Rzymie (2009), Berlinie (2010), Londynie (2011) oraz Sztokholmie (2012). W przyszłym roku (2014) odbędzie się w Madrycie.
W konferencji, której organizatorami były amerykańskie stowarzyszenie AdvaMed (Advanced Medical Technology Association) oraz organizacja EUCOMED, reprezentująca europejski przemysł technologii medycznych, udział wzięło kilkuset przedstawicieli środowiska ochrony zdrowia z Azji, Północnej i Południowej Ameryki oraz Europy, w tym z Polski. Izbę POLMED zaproszono do współorganizowania tego wydarzenia w związku z dużym sukcesem projektu MedKompas Poland, promującego etyczną współpracę pomiędzy uczestnikami systemu ochrony zdrowia.
- Rola tego typu międzynarodowych spotkań rośnie, ponieważ branża wyrobów medycznych, tak jak inne branże, globalizuje się. Mamy podobne problemy i podobne pomysły na ich rozwiązanie – powiedział, otwierając warszawską konferencję, Stephen Ubl, prezes AdvaMed.
- Dyskusja w gronie ekspertów, dotycząca etyki i przejrzystości jest nie do przecenienia w czasach, kiedy etyki i etycznych zachowań nie uczy się w szkołach - dodała w inauguracyjnym wystąpieniu Anna Janczewska – Radwan, prezes Izby POLMED.
- Bardzo cieszę, się, że konferencja Medtech Compliance odbywa się w Polsce w czasach, kiedy wprowadzamy zmiany w systemie wydatków na leki i sprzęt medyczny – powiedział Igor Radziewicz – Winnicki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, witając uczestników spotkania.
W drugim dniu konferencji, z inicjatywy Izby POLMED odbył się panel dyskusyjny skierowany zarówno do przedstawicieli rynku wyrobów medycznych, jak i osób reprezentujących placówki medyczne w Polsce. Tematem dyskusji była szeroko rozumiana współpraca na rynku medycznym z zachowaniem przejrzystości i poszanowaniem najwyższych standardów etycznych.
Wśród panelistów znaleźli się reprezentanci jednostek ochrony zdrowia, jak i przemysłu wyrobów medycznych.
- W Polsce zasady etycznej współpracy lekarzy z firmami medycznymi są w 100% zgodne z tym, co udało się wdrożyć w Niemczech - powiedział Heinz Kölking, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali. W Niemczech standardem już jest, że w szpitalu urzęduje Compliance Officer. Jeśli zaś szpital jest mały, porozumiewa się on z innymi szpitalami i wtedy jeden Officer obsługuje kilka placówek jednocześnie – dodał.
Jednym ze szpitali prekursorów, który wprowadził u siebie procedury compliance i stanowisko doradcy jest Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Zakopanem. Kiedy dyrektor tej placówki zainicjował prace nad wdrożeniem systemu zapobiegania zagrożeniom korupcyjnym, pracownicy początkowo uważali, że w ich jednostce takich zagrożeń nie ma. – Ze zdziwieniem oszacowaliśmy co najmniej 40 tego typu ryzyk.
Nie tylko na płaszczyźnie zakupowej, ale na każdym etapie postępowania, począwszy od przyjęcia pacjenta, wypisu, w trakcie pobytu, używania narzędzi, sprzętu, aparatury. – tłumaczyła Krystyna Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem. Jak zaznacza, obecnie kontakt z doradcą complience w jej placówce stał się standardem i cieszy się dużym powodzeniem.
W trakcie spotkania uczestnicy zostali poinformowani także o wynikach projektu MedKompas Poland, który od dwóch lat realizowany jest przez Izbę POLMED. Celem projektu jest stworzenie wspólnej dla firm z branży wyrobów medycznych i placówek ochrony zdrowia sieci ekspertów odpowiedzialnych za politykę compliance, co ma przyczynić się do wprowadzenia transparentnych zasad współpracy pomiędzy podmiotami funkcjonującymi w polskim systemie ochrony zdrowia.
– Analizując różne przypadki doszliśmy do wniosku, że wiedza po stronie środowiska medycznego jest jeszcze niewystarczająca. Myślę, że przykłady szpitali, które wprowadziły już pewne procedury, utworzyły stanowiska doradców, jak Wojewódzki szpital Rehabilitacyjny w Zakopanem, należą ciągle do wyjątków. Życzylibyśmy sobie, aby m.in. dzięki akcji Medkompas, takie stanowiska powstawały masowo, a zgodność z zasadami etyki była jednym z ważnych tematów funkcjonujących w każdym szpitalu. –mówiła Anna Janczewska – Radwan.

W ramach projektu MedKompas organizowane są warsztaty pt. „Prawne i etyczne aspekty odpowiedzialności lekarzy i przedstawicieli przemysłu medycznego na gruncie obowiązującego prawa". Osoby uczestniczące w spotkaniach to dyrektorzy szpitali, lekarze, pielęgniarki, pracownicy administracyjni, przedstawiciele przemysłu medycznego, jak również studenci ostatnich lat medycyny. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest promowanie zasad etycznej współpracy pomiędzy przedstawicielami rynku wyrobów medycznych a przedstawicielami ochrony zdrowia. Od początku trwania projektu zrealizowano 41 warsztatów na terenie całej Polski, podczas których przeszkolonych zostało blisko 1500 osób reprezentujących sektor ochrony zdrowia.
- O ile z prawem, które jest skodyfikowane łatwiej sobie radzić , o tyle wiedza etyczna nastręcza nam sporych trudności. Nie jest ona ujęta w zbiór ogólnodostępnych przepisów oraz powszechnie nauczana. Sama kodyfikacja zresztą zasad etyki nie wystarczyłaby. Przestrzeganie bowiem zasad etyki zależy od moralności każdego z nas. – stwierdziłą prezes Anna Janczewska Radwan.,
W trakcie szkoleń uczestnicy zapoznają się z zasadami etycznego postępowania w kontaktach pomiędzy przedstawicielami placówek ochrony zdrowia, dokonującymi zakupów towarów i usług, a przedstawicielami biznesu, którzy te towary i usługi oferują. Zdobywają wiedzę na temat zachowań, które gwarantują im pozostawanie w zgodzie z obowiązującym prawem i zasadami etyki zawodowej i biznesowej. Otrzymują wskazówki oraz wypracowane i przetestowane wcześniej narzędzia, w postaci przykładowych wzorów umów czy Kodeksu Etyki, których stosowanie i przestrzeganie zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania wszystkim uczestnikom rynku medycznego. Eksperci podczas warsztatów poruszają takie tematy jak: zagrożenia występujące w kontaktach lekarz – przedstawiciel przemysłu medycznego i bezpieczne formy oraz normy prawne regulujące te kontakty; zasady i zakres odpowiedzialności lekarza na gruncie podstawowych dziedzin prawa cywilnego, karnego i zamówień publicznych; status prawny przedstawicieli przemysłu medycznego i farmaceutycznego w zakładach opieki zdrowotnej; prawnie dopuszczalne obszary współpracy przedstawicieli przemysłu i pracowników ochrony zdrowia; prawnie dopuszczalne prezenty i darowizny na rzecz lekarzy.
- Wiedza zdobyta na warsztatach jest bardzo pomocna w codziennym funkcjonowaniu w środowisku medycznym i pomaga zachować zasady przejrzystej współpracy z przedstawicielami biznesu, biorącymi udział w przetargach na dostawę towarów i usług ogłaszanych przez placówki ochrony zdrowia. Wdrożenie polityki przejrzystości, z którą uczestnicy zapoznają się w trakcie szkoleń, pozwala uniknąć sytuacji dwuznacznych etycznie i prawnie – mówił Witold Włodarczyk, Dyrektor Generalny Izby POLMED.
Jak podkreślają uczestnicy szkoleń, projekt MedKompas Poland idealnie wpisuje się w potrzeby środowiska lekarskiego. W ich ocenie, warsztaty prowadzone w ramach projektu niosą ze sobą wiedzę praktyczną i w dalszej perspektywie wpływają pozytywnie na delikatne relacje lekarzy z firmami medycznymi. Można zatem śmiało stwierdzić, że projekt MedKompas Poland został dobrze przyjęty i stanowi odpowiedź na potrzeby sektora ochrony zdrowia.
– Projekt MedKompas będzie realizowany do września 2014 roku. Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniach – powiedzieli na zakończenie dyskusji Anna Janczewska Radwan oraz Witold Włodarczyk.

Dodatkowe informacje o Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED

O Izbie POLMED:
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED jest największą i najbardziej reprezentatywną organizacją skupiającą producentów i dystrybutorów wyrobów medycznych w Polsce.
Do priorytetów Izby POLMED należy szeroko rozumiane reprezentowanie, wspieranie i promowanie firm działających w branży wyrobów medycznych. Biorąc czynny udział w konsultacjach społecznych, a także inicjując tworzenie i nowelizację aktów prawnych, dążymy do stworzenia czytelnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Jednym z głównych celów OIGWM POLMED jest poprawa dostępu pacjentów i lekarzy do innowacyjnych technologii medycznych. Izba stara się przekonywać opinię publiczną i decydentów, że wzrost znaczenia innowacyjnych technologii medycznych przekłada się na wzrost gospodarczy. Konsekwentnie popiera i angażuje się w kampanie społeczne, których celem jest szeroko rozumiana poprawa funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce.
Izba POLMED jednoczy firmy działające w branży medycznej w staraniach zmierzających do stworzenia przyjaznego i transparentnego środowiska biznesowego. Opracowany Kodeks Etyki w biznesie jest drogowskazem w kontaktach przedstawicieli rynku wyrobów medycznych z przedstawicielami placówek ochrony zdrowia.
Już od dwóch lat Izba POLMED realizuje projekt MedKompas Poland, którego celem jest promowanie zasad etycznej współpracy pomiędzy przedstawicielami rynku wyrobów medycznych a przedstawicielami ochrony zdrowia. Projekt przewiduje m.in. organizację cyklu bezpłatnych warsztatów szkoleniowych z zakresu compliance na terenie całego kraju. Adresatami szkoleń są przedstawiciele ochrony zdrowia oraz branży wyrobów medycznych.
Codzienne działania Izby skierowane są również na promowanie nowych technologii i innowacyjności w ochronie zdrowia oraz propagowanie łatwiejszego i szerszego dostępu do nowoczesnych metod leczenia dla pacjentów.
Izba oferuje swoim członkom wsparcie we wszystkich zagadnieniach dotyczących praktyki działania rynku wyrobów medycznych, celowości i treści rozwiązań prawnych, właściwego określenia dostępności ubezpieczonych do wyrobów medycznych itp.
Izba realizuje swoje zadania między innymi prowadząc działalność wewnątrz-organizacyjną w ramach powoływanych sekcji i komisji tematycznych.

Więcej informacji na temat projektu MedKompas udziela:
Elżbieta Karczmarska
Menadżer Projektu MedKompas
tel. 606 – 780 - 842
[email protected]
www.medkompas.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto