Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Numizmatyką interesuje się od dziecka. W kolekcji ma około 500 monet obiegowych. Dariusz Płócienniczak opowiada nam o swojej pasji

Damian Cieślak
archiwum naszemiasto, archiwum prywatne
Wielu ludziom sprawia przyjemność zbieranie przedmiotów, które może nie mają praktycznego zastosowania, ale dla ich posiadaczy odznaczają się bardzo dużą wartością sentymentalną. Mowa oczywiście o kolekcjonerach. Jedni zbierają kamienie, drudzy znaczki. Jedni uwielbiają stare pocztówki, drudzy autografy. Możliwości są nieograniczone.

Kolekcjonować można w zasadzie wszystko. Zaczynając od opakowań po jogurtach, puszkach po piwie, poprzez minerały, antyki, komiksy, starodruki, monety, banknoty, a kończąc na rowerach i zegarach. Takie hobby odpręża i pozwala oderwać się od szarej codzienności. Wiele osób uwielbia spędzać czas na poszukiwaniu nowych okazów, jak i przeglądaniu swojej kolekcji.

W powiecie pleszewskim i najbliższych okolicach grono pasjonatów jest szerokie. Jeszcze do niedawna nie mieli oni, gdzie chwalić się swoimi zbiorami. Wszystko zmieniły Pleszewskie Spotkania Kolekcjonerskie, które od kilku lat odbywają się w hali sportowej Trójki i z roku na rok przyciągają coraz więcej wystawców. Ludzie, których połączyła pasja do zbierania unikatowych przedmiotów, na początku roku postanowili powołać do życia Klub, którego członkowie i nie tylko będą mogli wymieniać się doświadczeniami, a także odsłaniać tajniki kolekcjonerstwa i zachęcać młodzież do rozwijania swoich pasji. Do tej pory odbyły się dwa spotkania organizacyjne. Kolejnym na przeszkodzie stanęła epidemia koronawirusa.

Życiowa pasja

Jednym z wystawców podczas ostatnich Pleszewskich Spotkań Kolekcjonerskich był Dariusz Płócienniczak. Dla niego był to już trzeci udział w imprezie organizowanej przez Piotra Świderskiego i Przemysława Konopczyńskiego. Na co dzień trener pływania prezentował monety obiegowe - czyli takie, którymi posługiwano się lub posługuje w celu dokonania transakcji - głównie z okresu międzywojennego. Skąd wzięło się u niego zainteresowanie numizmatyką?

- Zacząłem bardzo wcześnie, bo w wieku 5-6 lat, gdy tak naprawdę jeszcze nie wiedziałem, czym jest numizmatyka, ale już wtedy segregowałem popularne pieniądze z okresu PRL-u czy inne środki płatnicze obowiązujące głównie u naszych zachodnich sąsiadów. Mam na myśli choćby niemieckie marki – opowiada o swoich początkach z kolekcjonerstwem Dariusz Płócienniczak.

- Interesuje się tym odkąd pamiętam, ale nie potrafię wskazać źródła tej pasji – dodaje. - Niestety, nie jestem w stanie sobie przypomnieć, jak wyglądała moja pierwsza moneta. W aktualnym zbiorze tę premierową stanowiła moneta z głową kobiety, pochodząca z 1933 roku o nominale 10 zł – kontynuuje opowieść pasjonat.

II RP i PRL

Zazwyczaj początkujący kolekcjonerzy zbierają różne rzeczy, a dopiero z czasem ich kolekcja uzyskuje ścisły profil. Identycznie było w przypadku bohatera niniejszego tekstu. Wraz ze stopniowym wzrostem wiedzy oraz rosnącą determinacją do zdobywania kolejnych monet, pleszewianin starał się obrać numizmatyczną specjalizację.

Profil kolekcji, na który się zdecydował sprawia, że w jego zbiorach nie znajdziemy egzemplarzy z drugiego krańca świata czy - z naszej perspektywy – egzotycznych państw. Dziś Darka interesują przede wszystkim monety obiegowe z dwóch okresów, które wymieniliśmy wcześniej, a więc chodzi o czasy II RP i PRL-u. Do tego dochodzą destrukty wszystkich polskich monet obiegowych. - Destrukt to moneta wybita niezgodnie z przyjętym projektem, np. brakuje rewersu, nie ma napisów, przesunięty został stempel wybicia, itd. - spieszy z wyjaśnieniami Dariusz Płócienniczak.

Zbieranie monet to hobby, które dostarcza trenerowi pływania wiele frajdy. Na ten moment w jego kolekcji znajduje się około 500 sztuk. Wielu kolekcjonerów dokładnie opisuje swoje zbiory, w przypadku Darka jest nieco inaczej. - Nie liczę dokładnie tego wszystkiego, nie prowadzę również ewidencji czy spisu egzemplarzy będących w moim posiadaniu – podkreśla.

Nasz bohater nie ma jednak problemu ze wskazaniem najcenniejszych czy najbardziej nietypowych monet w swojej kolekcji. Do tej drugiej grupy zalicza monety obiegowe o nominale 2 zł z 2008 r., które zostały błędnie wybite. - Mianowicie środek monety został wybity niecentrycznie, czyli nie na środku, a w tym przypadku blisko prawej krawędzi. Na tym nie koniec, podczas produkcji nie włożono rdzenia, przez co zrobił się prześwit w monecie – opowiada pleszewianin.

„Niech pan tak nie liczy, dobrze wydałam”

Gdzie Darek zdobywa kolejne okazy do swojej kolekcji? Możliwości jest przynajmniej kilka. Pierwszą stanowią aukcje numizmatyczne. Wiele ciekawych monet można znaleźć również w serwisie aukcyjnym Allegro. Następną sposobność do powiększania zbiorów dają wymiany podwójnych egzemplarzy z innym kolekcjonerami.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej pasjonaci z powiatu pleszewskiego i okolic mają możliwość prezentowania swoich niezwykłych zbiorów podczas Pleszewskich Spotkań Kolekcjonerskich. - Korzystam z tej okazji i od trzech latach pokazuje monety na naszej lokalnej imprezie. Na wystawy czy giełdy organizowane w innych miejscach Polski nie jeżdżę ze względu na brak czasu – tłumaczy Dariusz Płócienniczak.

Kolekcjonerstwo to również wiele ciekawych, niespodziewanych, a w wielu przypadkach zabawnych historii. - Jedna szczególnie utkwiła mi w pamięci. Pewnego razu w jednym z pleszewskich marketów kasjerka wydała mi 4 grosze, a ja przy niej zacząłem przyglądać się tym monetom. Sprawdzałem, czy nie są błędnie wybite. Po kilku sekundach pani to zauważyła i szybko zwróciła mi uwagę, mówiąc: niech pan tak nie liczy, dobrze wydałam – wspomina Dariusz Płócienniczak.

Bohater niniejszego tekstu nie ma skonkretyzowanych celów dotyczących numizmatyki. - Marzenia są po to, by je spełniać, a ja w tym zakresie już je spełniłem, bo robię to, co lubię. Chcę po prostu rozwijać kolekcję – kończy opowieść.

100. urodziny Ruchu Chorzów w cieniu pandemii koronawirusa. Smutny jubileusz 14-krotnego mistrza Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto