Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorski zabieg w Pleszewskim Centrum Medycznym!

PF
Pleszewskie Centrum Medyczne nie tylko zakupuje coraz bardziej nowoczesny sprzęt. Przeprowadza też nowatorskie zabiegi. W naszej placówce przeprowadzono pierwszy w Południowej Wielkopolsce zabieg termoablacji!

Pleszewski szpital, jako pierwszy w południowej Wielkopolsce przeprowadził operację termoablacji zmian przerzutowych w wątrobie.

Jest to nowoczesna metoda, która pozwala walczyć z tymi nowotworami wątroby, przy których zawodzi chirurgia i chemioterapia. Jej zaletą jest mała inwazyjność; zabieg można przeprowadzić przez skórę, bądź podczas ,,klasycznego’’ zabiegu. Do nowotworu wprowadza się elektrody, które niszczą chore komórki, ,,wysmażając’’ je w wysokiej temperaturze.

Krajowymi pionierami wdrożenia i jej wiodącymi ośrodkami są placówki medyczne w Olsztynie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni i Opolu. Pleszewscy lekarze szkolili się pod okiem specjalistów z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Teraz w ich ręce trafiła kolejna ,,z armat’’ w walce z chorobą nowotworową.

Od wielu lat na Oddziale Chirurgicznym w Pleszewskim Centrum Medyczym przeprowadzane jest leczenie operacyjnych chorób onkologicznych. Chodzi głównie o raka jelita grubego oraz piersi.

Z roku na rok liczba przeprowadzanych w tym zakresie operacji wzrasta. W tym roku na oddziale wykonano około 60 operacji raka jelita grubego oraz około 150 operacji guzów piersi.

Jednym z poważnych problemów pacjentów onkologicznych są przerzuty odległe, np. do wątroby, które często towarzyszą chorym na raka jelita grubego, a których do tej pory nie można było efektywnie leczyć.

Paweł Przybył, ordynator oddziału chirurgicznego pleszewskiego szpitala, potwierdza, że niedawno taka szansa się pojawiła. Na początku grudnia, dzięki współpracy pleszewskich chirurgów ze specjalistami z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, na oddziale chirurgicznym przeprowadzono pierwszą w Pleszewie i pierwszą w południowej Wielkopolsce operację termoablacji zmian przerzutowych w wątrobie.

Wypalili guzy w wątrobie

Zabieg ten polega na otwarciu jamy brzusznej i wprowadzeniu do guza, pod kontrolą śródope-racyjnej ultrasonografii, specjalnej elektrody, generującej wysoką temperaturę, która niszczy patologiczne tkanki nowotworowe z niewielkim wpływem na okoliczne tkanki zdrowe.

- Za pomocą dostarczonego sprzętu wykonano termoablację dużej zmiany przerzutowej w prawym płacie wątroby oraz drugiej mniejszej, wykrytej dzięki głowicy śródoperacyjnej ultrasonografii, a niewidocznej wcześniej w badaniu tomografii komputerowej - tłumaczy doktor Paweł Przybył.

Operowanym był 65-letni pacjent, po radykalnym leczeniu raka jelita grubego oraz następczej chemioterapii uzupełniającej, u którego w tomografii komputerowej zdiagnozowano pojedynczą zmianę przerzutową w wątrobie.

Lekarz podkreśla, że zabieg termoablacji pacjent zniósł dobrze, między innymi ze względu na krótki czas trwania operacji i sposób jej przeprowadzenia, która - jak podkreśla ordynator Paweł Przybył - odbyła się bez powikłań. A przebieg pooperacyjny jest również zadowalający.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto