18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie przegap! Obrazy i rysunki Jerzego Szpunta w pleszewskim muzeum

Irena Kuczyńska
Jerzy Szpunt Muzeum Regionalne Pleszew
Jerzy Szpunt Muzeum Regionalne Pleszew
Rysunek i malarstwo pleszewskiego artysty można przez całe wakacje oglądać w Muzeum Regionalnym. Autorska wystawa zawiera 26 rysunków na papierze oraz 7 obrazów. Wystawa powstała na 70 urodziny artysty, przyciągając pasjonatów, przyjaciół i miłośników sztuki.

Jest to pierwsza wystawa autorska byłego dyrektora w Muzeum Regionalnym. Z racji zajmowanego stanowiska nie wystawiał swojej twórczości.

Wystawa zawiera 26 rysunków na papierze, wykonanych tuszem, powstałych w latach 2006-2011. Ponadto oglądać można 7 obrazów w technice akrylowej, powstałych w okresie 2004-2010.

Jerzy Szpunt urodził się w Pleszewie w 1941 roku, uczył się w Jedynce, potem w pleszewskim liceum, w latach 60. studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, następnie w Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej w Poznaniu m.in. w pracowniach: Władysława Lama, Władysława Jackiewicza, Stanisława Teisseyre`a, Zdzisława Kępińskiego, Oskara Hansena, Waldemara Świerzego i Norberta Skupiniewicza. Po powrocie do Pleszewa otworzył warsztat malowania szyldów. Zajmował się grafiką użytkową, projektowaniem wnętrz i przestrzeni, rysunkiem, rzeźbą i malarstwem. Prowadził koło plastyczne przy pleszewskim Domu Kultury, później prowadził dodatkowe zajęcia z rysunku i malarstwa dla osób uzdolnionych chcących startować na wyższe uczelnie.

Od 1 grudnia 1982 r. organizował Muzeum Regionalne, którego później został dyrektorem. W latach 80. wspólnie z Muzeum Okręgowym w Kaliszu rozpoczął trwające 10 lat wykopaliska archeologiczne w Pacanowicach, Brzeziu, Fabianowie, Żegocinie oraz Pleszewie, które wzbogaciły miejscowe zbiory, w rezultacie czego powstała stała ekspozycja: „Z pradziejów Pleszewa…”. Na potrzeby Miasta zaprojektował wiele druków ulotnych, medali okolicznościowych np.: 1283 Civitas Plessov; Człowiek Roku Ziemi Pleszewskiej, Rolnik - Ogrodnik Roku Ziemi Pleszewskiej, Biznesmen Ziemi Pleszewskiej, Pleszewianin Roku i Rzemieślnik Roku.

Jest współtwórcą projektu tablicy Patrona Miasta św. Jana Chrzciciela oraz twórcą tablicy upamiętniającej prof. Michała Sobeskiego i wielu innych. Zaprojektował wiele exlibrisów i znaków firmowych dla organizacji i rodzin pleszewskich m.in. exlibrisu Biblioteki Publicznej MiG w Pleszewie czy Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego. Od 2001 do 2009 roku zajmował się oprawą graficzną Rocznika Pleszewskiego wydawanego przez Urząd Miasta i Gminy.

Przez wiele lat projektował okładki do publikacji Muzeum wydawanych wspólnie z Pleszewskim Towarzystwem Kulturalnym, którego jest też członkiem od 30 lat. Artysta i miłośnik sztuki, oprócz zorganizowania jednej z największych w Polsce kolekcji prac Mariana Bogusza i wydania monografii dr Bożeny Kowalskiej „Bogusz - artysta i animator”, za którą otrzymał IZABELLĘ w 2007 roku, angażował się w promocję artystów z Ziemi Pleszewskiej. Organizował wystawy początkujących plastyków, którym w znacznym stopniu ułatwił start w karierze artystycznej.

Na ponad 120 wystaw, które powstały w Muzeum do 2008 roku ponad 40 były to wystawy plastyczne promujące artystów z naszego regionu. Wspierał wszelkie działania artystyczne – zasiadał wielokrotnie jako autorytet w jury konkursów plastycznych. Uczestniczył regularnie w plenerach organizowanych przez różne instytucje i organizacje, sam był współorganizatorem wraz z władzami miasta I i II Sympozjum Artystów Ziemi Pleszewskiej i artystów z Kunstpfad Ammerland e.V. z zaprzyjaźnionego miasta Westerstede.

Efektem tego były dwie wystawy poplenerowe w Muzeum w Pleszewie i hollu Starostwa w Westerstede. Ostatnia zakończyła się wspólnym wydawnictwem polsko - niemieckim „Kunst&Kochen”. Prowadził współpracę z historykami, polonistami i plastykami, a także ze szkołami, instytucjami kultury i organizacjami kulturalnymi. Dzięki czemu pozyskał ogromną liczbę muzealiów i depozytów. Nawiązał wiele kontaktów bardzo cennych dla instytucji. Wiele osób przewinęło się przez Muzeum w ciągu lat jego pracy zawodowej korzystając z wiedzy, porad nie tyle dyrektora, co po prostu człowieka, artysty, regionalisty i pasjonata. W czerwcu 2008 roku po 25 latach pracy jako dyrektor Muzeum Regionalnego odchodzi na emeryturę, a w czerwcu 2009 roku otrzymuje tytuł „Zasłużony dla rozwoju Miasta i Gminy Pleszew”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto