Nauka zdalna wróci przez chłód w szkołach? MEiN ostrzega, że będzie kontrolował samorządy. Grozi im zarząd komisaryczny

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
MEiN wskazało, że dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, do końca 2023 r. m. in. szkoły i przedszkola będą korzystać z zamrożonych cen gazu.

Jak informuje PAP, jednostki systemu oświaty otrzymają jednorazowy dodatek na pokrycie 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania za sezon. Szkoły mogą składać wnioski do gmin. Inne rozwiązania to dwie zmiany w szkołach, nauka zdalna. Co jeszcze może się wydarzyć?
MEiN wskazało, że dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, do końca 2023 r. m. in. szkoły i przedszkola będą korzystać z zamrożonych cen gazu. Jak informuje PAP, jednostki systemu oświaty otrzymają jednorazowy dodatek na pokrycie 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania za sezon. Szkoły mogą składać wnioski do gmin. Inne rozwiązania to dwie zmiany w szkołach, nauka zdalna. Co jeszcze może się wydarzyć? fot. Grzegorz Olkowski/Polska Press
Udostępnij:
Nauka zdalna w 2022 roku może powrócić przez zimno w szkołach? Dyrektorzy niektórych szkół już informują rodziców o tym prawdopodobieństwie. Nauczanie zdalne od 20 grudnia było wdrażane w 2021 roku przez wzrost zachorowań chorobą COVID-19. Tym razem, dzieci mogą uczyć się w domach przez zbyt niską temperaturę w szkołach. Dyrektorzy mogą wykorzystać zmianę w rozporządzeniu dotyczącym sytuacji, w których uczniowie mogą przejść na naukę zdalną. MEiN podkreśla, że to nie jest powód do nauki zdalnej i ostrzega przed zarządem komisarycznym. Czy nauczanie zdalne powróci zimą 2022?

Spis treści

Nauka zdalna powróci do szkół? Zimno poważniejszym problemem niż koronawirus?

„Nie tylko zbyt niska temperatura zewnętrzna, ale także w pomieszczeniach szkolnych uzasadni zamknięcie placówki i przejście na naukę zdalną. Od września br. katalog sytuacji, w których jest to możliwe, zostanie rozszerzony o sytuację, gdy w klasach będzie za zimno. Dotąd zamknięcie szkoły czy przedszkola było możliwe m.in. ze względu na sytuację epidemiczną. Jeżeli szkoła zostanie zamknięta z powodu niskich temperatur na dłużej niż dwa dni, dyrektor będzie musiał wdrożyć naukę na odległość” – pisała niedawno „Rzeczpospolita”.

Samorządy, którym zabraknie środków na ogrzanie placówek postawią dyrektorów szkół przed trudnym zadaniem. Możliwe scenariusze to:

 • nauka zdalna lub hybrydowa,
 • dwie zmiany w szkole (zmiany planu lekcji),
 • łączenie placówek lub zajęć dla niektórych klas.

MEiN tłumaczy jednak, że wprowadzanie nauki zdalnej z powodu wyższych cen ogrzewania jest bezpodstawne. Ponadto proponuje jednorazowy dodatek na pokrycie części kosztów związanych z opałem.

Zamknięcie szkół z powodu braku węgla to możliwy scenariusz

Sytuacja może dotyczyć wybranych instytucji, w różnej skali. Rozporządzenie MEiN przewiduje, że naukę zdalną będzie trzeba wprowadzić w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, jak:

 • w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
 • nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
 • zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
 • innego nadzwyczajnego zdarzenia.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa zaapelował do dyrektorów, nauczycieli, rodziców oraz uczniów o oszczędzanie energii i wody. W liście skierowanym z początkiem roku szkolnego do szkół przez dyrektor Wydziału Edukacji UMK Annę Domańską czytamy, że nawet jednostkowe działania przyczyni się do oszczędności. Chodzi m.in. o „zmniejszanie temperatury grzejnika, wyłączanie go przy okazji wychodzenia z pracy, mycie rąk letnią, a nie gorącą wodą, gaszenie światła na korytarzu w ciągu dnia”.

Biuro prasowe UM w Krakowie zapewnia, że dzieci nie będą marzły, a temperatura w placówkach będzie utrzymywana w zgodzie z prawem oświatowym. Obecnie nie może spaść poniżej 18 stopni.

Samorządy w Polsce w ramach oszczędności w pierwszej kolejności mogą rezygnować na przykład z oświetlania ulic, aby dofinansować opał dla szkół. Mogą jednak znaleźć się takie, które nie zdobędą wystarczających środków, wówczas dyrektorzy będą musieli reagować. Jednym z prawdopodobnych rozwiązań jest nauka zdalna.

Minimalna temperatura pozwalająca na prowadzenie zajęć w szkole

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach określa minimalną temperaturę w klasach podczas zajęć. Lekcje nie mogą się odbyć, jeśli termometr pokaże mniej niż 18°C.

W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18°C.2. Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie temperatury, o której mowa w ust. 1, dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadząc – § 17 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

Co ważne, nie bez znaczenia jest również temperatura na zewnątrz. W tym samym rozporządzeniu, w paragrafie 18, czytamy, że zawieszenie zajęć w szkole jest także możliwe, gdy „temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi - 15°C lub jest niższa”.

MEiN nie widzi przesłanek do nauki zdalnej z powodu braku opału

Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzącego rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału – czytamy w komunikacie na stronie ministerstwa.

W mediach społecznościowych MEiN również uspokaja społeczeństwo. Po komentarzach internautów widać jednak, że spodziewają się wszystkiego:

 • We wrześniu tak, poczekamy [...] do listopada i grudnia, zobaczymy ile gmin nie będzie miała na to środków przez inflację i drożyznę!
 • Utrzymanie min. 18 stopni w klasach w listopadzie czy grudniu i innych miesiącach zimowych będzie wymagało dużych nakładów na prąd, czy gaz, a to się przełoży na ogromne koszty, zwłaszcza w szkołach na wsi, te mogą im nie podołać.
 • Dobra dobra… poczekamy zobaczymy

Będą dodatkowe środki dla oświaty niwelujące problemy opałowe. Szkoły mogą składać wnioski do gmin o jednorazowy dodatek

MEiN wskazało, że dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, do końca 2023 r. m.in. szkoły i przedszkola będą korzystać z zamrożonych cen gazu.

Jak informuje PAP, jednostki systemu oświaty otrzymają jednorazowy dodatek na pokrycie 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania za sezon za zakupiony:

 • węgiel kamienny,
 • brykiet,
 • pelet zawierający co najmniej 85 proc. węgla kamiennego,
 • pelet drzewny,
 • inny rodzaj biomasy,
 • gaz skroplony LPG,
 • olej opałowy.

.

Wniosek o dodatek będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie i wypłatę będzie miała maksymalnie miesiąc. Ta rekompensata jest możliwa dzięki przyjętej nowelizacji ustawy z 2 września br. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła.

„Podkreślamy, że obawy o brak ogrzewania w szkołach i przedszkolach są BEZPODSTAWNE” przekazuje za pomocą mediów społecznościowych MEiN informując o ponad 13 mld złotych, jakie przeznacza ministerstwo na wsparcie samorządów w realizacji tzw. zadań publicznych. Wśród nich jest m.in. poprawa efektywności energetycznej. Jednak samorządy nie mają obowiązku przeznaczyć tych środków wyłącznie na wsparcie placówek edukacyjnych.

MEiN ostrzega gminy: powołamy zarząd komisaryczny

Minister Czarnek poinformował w rozmowie z PAP, że w przypadku, gdy samorząd celowo dopuści do zimna w szkołach, aby wprowadzić naukę zdalną, ministerstwo wystąpi o zarząd komisaryczny.

W dużym uproszczeniu zarząd komisaryczny to powołana przez Prezesa Rady Ministrów instytucja, która może przejąć obowiązki samorządu, jeśli ten nie wypełnia prawidłowo swojej funkcji.

Jeżeli któryś samorząd nie wywiąże się z zadań publicznych i nie będzie ogrzewał szkoły, która jest przez niego prowadzona, dla jego dzieci, mieszkających na terenie tego samorządu, to będziemy występować niezwłocznie o zarząd komisaryczny. To jest święty obowiązek samorządu utrzymać i ogrzać szkołę dla dzieci — podkreślił szef MEiN

Nauka zdalna problemem dla rodziców i wyzwaniem dla uczniów

Wysokie koszty opału oraz brak surowców lub trudno dostępny węgiel czy drewno, są poważnym problemem dla gospodarstw domowych, ale także dla instytucji. Dzieci, których placówki zostaną zamknięte, szczególnie w przypadku przedszkolaków i młodszych klas, potrzebują opieki w ciągu dnia, kiedy ich rodzice pracują.

Pojawiające się obawy rodzin są uzasadnione. W głowach rodziców pojawiają się m.in. takie pytania:

 • Kto zajmie się dzieckiem, kiedy pracuję?
 • Czy będą zasiłki, urlopy, które pomogą podtrzymać domowy budżet i organizację codziennego życia?
 • Czy dziecko poradzi sobie z nauką? Jak pomóc dziecku w lekcjach zdalnych?

Minister MEiN o braku zagrożenia nauką zdalną z powodów zdrowotnych

Dziś nie mamy żadnych sygnałów ze strony służb sanitarnych lub Ministerstwa Zdrowia o jakimkolwiek zagrożeniu nauką zdalną z powodu zdrowotnych lub w ogóle zagrożeniu nauką zdalną – powiedział szef MEiN, Przemysław Czarnek

Minister dodał, że „to pierwszy rok szkolny od 2020 roku, który zaczynamy bez obaw, jeśli chodzi o naukę zdalną z tego powodu.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Lenovo

Lenovo ThinkBook 15p 15,6'/i5/16GB/512GB/Win10Pro (20V30007PB)

6 633,38 zł3 200,00 zł-52%
miejsce #2

Lenovo

Lenovo Ideapad 3 17Itl6 17,3"/i3/8GB/512GB/Win11 (82H900GHPB)

3 033,00 zł2 099,00 zł-31%
miejsce #3

ASUS

Asus TUF Gaming F17 17,3"/i5/16GB/512GB/Win10 (FX706HEBHX116T)

5 999,00 zł4 599,00 zł-23%
miejsce #4

HP

Hp 17-CN0053CL 17,3"/i5/12GB/1TB+512GB/Win10 (316H8UA)

3 279,22 zł2 549,00 zł-22%
miejsce #5

Lenovo

Lenovo V14 14,1"/i3/8GB/256GB/NoOS (82C401BSPB)

2 265,00 zł1 779,00 zł-21%
miejsce #6

Acer

Acer Aspire 3 15,6"/i5/8GB/512GB/Win10 (NX.ADUEP.001)

2 129,49 zł1 999,00 zł-6%
Materiały promocyjne partnera

Literacki Nobel dla Annie Ernaux

Materiał oryginalny: Nauka zdalna wróci przez chłód w szkołach? MEiN ostrzega, że będzie kontrolował samorządy. Grozi im zarząd komisaryczny - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie