Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2021. Gmina Gizałki tradycyjnie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Gmina Gizałki tradycyjnie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2021. W tym roku mieszkańcy prezentowali fragmenty "Moralności pani Dulskiej".

Narodowe Czytanie w Gizałkach

W tym roku Narodowe Czytanie w gminie Gizałki odbyło się 5 września w plenerze, na placu przed Szkołą Podstawową im. Ojca Św. Jana Pawła II w Gizałkach. Tak jak w całym kraju lekturą była "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. - Fragmenty dzieła prezentowali dla mieszkańców: Halina Kupczyk, Katarzyna Lochdańska, Monika Jabłońska, Zenon Andrzejewski, Zofia Mańka i Agata Czajczyńska - opowiada Judyta Podsadna, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach.

Narodowe Czytanie 2021

- To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – mówi o "Moralności pani Dulskiej" prezydent RP Andrzej Duda. Para prezydencka tradycyjnie objęta patronat nad akcją.

"Moralność pani Dulskiej" powstała w 1906 roku i szybko stała się popularna. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. "Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całym kraju czytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i "Antologię Niepodległości", "Nowele polskie", czyli zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Gizałki. Gminno-parafialne dożynki 2021. Działo się w ...

Pleszew. Finał "Muzycznej Strefy na Rynku". Koncert Tomasza ...

Pleszew. Najbardziej kolorowa impreza w kraju wróciła do nas...

Gmina Gołuchów. Moto Kuchary 2021. Charytatywna impreza na r...

Gmina Dobrzyca. Strefa street workout oficjalnie otwarta! Św...

Karolina Pachniewicz z „Big Brothera” po 20 latach zdradza kulisy show. „Trochę mi się oberwało od ludzi”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto