Najważniejsze inwestycje w powiecie pleszewskim w minionej dekadzie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Otwarcie Zajezdni Kultury w Pleszewie
Otwarcie Zajezdni Kultury w Pleszewie archiwum nasze miasto
Wraz z 2020 rokiem zakończyła się druga dekada XXI wieku. Postanowiliśmy się jej przyjrzeć pod kątem inwestycji zrealizowanych na terenie powiatu pleszewskiego.

O wskazanie najważniejszych zadań realizowanych w latach 2011-20 w danej gminie poprosiliśmy wójtów i burmistrzów poszczególnych miejscowości, a także starostę pleszewskiego. W ten sposób powstało zestawienie kluczowych inwestycji wykonanych w minionej dekadzie.

Pleszew

Nasz przegląd zaczynamy od Pleszewa i od rewitalizacji terenów pokolejowych, która przyniosła m.in. nową siedzibę biblioteki i Domu Kultury. Całość prac kosztowała ponad 15 mln zł. Inwestycja została wyróżniona w prestiżowym konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich. Miasto zdobyło główną nagrodę w kategorii zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna. W latach 2011-20 powstały ważne obiekty sportowe. Na oddany do użytku w 2012 roku Park Wodny "Planty" wydano ponad 27 mln zł, a na dwa lata młodszą Halę Widowiskowo-Sportową przy "Trójce" ponad 10 mln zł. W minionej dekadzie rozpoczęła się również budowa nowej siedziby Przedsiębiorstwa Komunalnego. Miasto za 4 mln zł zrewitalizowało także Plac Powstańców Wielkopolskich. Ważnym zadaniem było kanalizowanie obszarów wiejskich.

Chocz

W gminie Chocz w minionej dekadzie zrealizowano proces scalania gruntów w Brudzewku (wartość zadania - 1,5 mln zł). W Kwileniu zakończono pierwszy etap, drugi potrwa do grudnia 2022 r. W tym przypadku wartość operacji wyceniono na 2,5 mln zł. Bardzo ważną i drogą inwestycją była budowa kanalizacji sanitarnej. Tylko trzeci etap realizowany w Choczu, Kwileniu i Starym Oleścu kosztował 13 mln zł. Początek dekady przyniósł rewitalizację Rynku, a druga część - Placu 1 Maja. Gmina mocno inwestowała w obiekty komunalne. W Kwileniu miejscową salę widowiskową przystosowano do potrzeb Dziennego Domu Seniora. Remont kosztował ponad 900 tys. zł. To był również okres rozwijania bazy sportowej. Przy szkole w Choczu powstał Orlik, boisko piłkarskie, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, bieżnia lekkoatletyczna, postawiono przenośną trybunę, wybudowano parkingi.

Czermin

Samorząd inwestował w infrastrukturę sportową. W 2012 roku zostało oddane do użytku boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Publicznych w Czerminie. Boisko znajduje się na terenie kompleksu rekreacyjno – sportowego, w skład którego ponadto wchodzą: siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boisko do koszykówki oraz tenisa ziemnego. Kolejne boisko wielofunkcyjne zostało wybudowane w 2018 roku ze środków własnych gminy przy szkole w Broniszewicach, a w 2019 r. przy szkole w Żegocinie - środki na realizacje tego przedsięwzięcia pozyskało Stowarzyszenie Miłośników Wsi Żegocin w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-202. W pobliżu znajduje się plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Łączna wartość projektów to 2,2 mln zł. W ostatnim czasie zrealizowano osiem dużych projektów drogowych w miejscowościach Czermin, Skrzypnia, Mamoty, Broniszewice, Żbiki, Grab, Pieruchy, Żegocin na łączną kwotę ponad 7,6 mln zł. Wybudowano również trzy nowe sale wiejskie: w Skrzypni, Żbikach i Psieniu-Ostrów oraz ponad 400 przydomowych oczyszczalni ścieków. Przeprowadzono całkowitą przebudowę stacji uzdatniania wody w Czerminie i Żegocinie.

W tym miejscu warto podkreślić, że w minionej dekadzie wszyscy kibicowaliśmy siostrom dominikankom, które dzięki pomysłowości, poświęceniu, wielkiej wierze oraz ofiarności darczyńców dokonały cudu. W 22 miesiące zebrały blisko 7 mln zł, dzięki czemu możliwa była budowa od podstaw Domu Chłopaków w Broniszewicach.

Dobrzyca

Przebudowa ul. Nowej oraz budowa ulic: Stefańskiego, Promiennej, bez nazwy (dz. 1523), Różanej i Wiosny Ludów - to inwestycje drogowe, które warto wyróżnić w Dobrzycy. Oba zadania kosztowały w sumie niemal 2,5 mln zł. Pierwsze zrealizowano w 2017 r., drugie w 2020 r. W latach 2017-18 gmina wybudowała kanalizację sanitarną w miejscowościach: Karmin, Sośnica, Fabianów i Lutynia. Łącznie powstała sieć kanalizacji sanitarnej, grawitacyjnej i tłocznej o długości 18,6698 km. Wykonano 222 szt. przykanalików i 4 przepompownie ścieków. Całkowita wartość projektu wyniosła 6 881 588,86 zł. Gmina inwestowała również w oświatę. Boisko przyszkolne w Dobrzycy kosztowało ponad 380 tys. zł. Kolejne ważne zadania to: termomodernizacja budynku Gimnazjum w Dobrzycy (2014-16, koszt: blisko 715 tys. zł), rozbudowa i przebudowa Zespołu Szkół Publicznych w Galewie (2017-2018, koszt: ponad 715 tys. zł), rozbudowa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lutyni (2017-18, koszt: 430 tys. zł). Zmiana sposobu użytkowania wraz z przebudową budynku szkolnego na Dzienny Dom Pobytu Osób Starszych Senior Wigor oraz zmiana sposobu użytkowania i przebudowa części poddasza byłego dworu w Sośnicy na Szkolne Schronisko Młodzieżowe, a także montaż instalacji przeciwpożarowej i oddymiajacej - to zadanie realizowane etapami w latach 2015-20, które kosztowało ponad 952 tys. zł.

Gizałki

Najdroższą inwestycją była budowa wartej 11,5 mln zł sali sportowej (plus infrastruktury dydaktycznej) przy Szkole Podstawowej w Gizałkach. Niewiele mniej przeznaczono na gospodarkę wodno-ściekową. Na 322 przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz 10 km kanalizacji sanitarnej i 13 sztuk przepompowni ścieków wydano 10,4 mln. Z inwestycji drogowych należy wyróżnić budowę drogi gminnej Białobłoty – Krzyżówka i przebudowę drogi gminnej i powiatowej w Szymanowicach. W latach 2011-20 zagospodarowano teren i rozbudowano świetlicę wiejską w Gizałkach (707 tys. zł), a także zmodernizowano oczyszczalnię ścieków i przebudowano stację uzdatniania wody (548 tys. zł).

Gołuchów

Salę sportową oraz pracownie przedmiotowe budowała również gmina Gołuchów. Inwestycję zrealizowano w Zespole Szkół w Kościelnej Wsi. Podobnie jak w przypadku obiektu w Gizałkach, wartość zadania przekroczyła 11 mln zł. Na początku dekady w tej samej miejscowości wybudowano kanalizację sanitarną (zlewnia A, B, C, E). Prace rozpoczęły się w 2010 r., a zakończyły w 2012 r. Koszt? Ponad 7 mln zł. 1,68 mln mln zł pochłonęła przebudowa starego budynku, przebudowa boisk i zagospodarowanie wokół Szkoły Podstawowej w Kucharkach. W 2011 r. w stolicy gminy powstał kompleks boisk sportowych w ramach programu „Moje boisko Orlik 2012”. 5 lat później za ponad 600 tys. zł przebudowano ulice Mickiewicza, Żeromskiego i Asnyka w Gołuchowie.

Powiat pleszewski

Swoje zadanie realizował również powiat pleszewski, który w dekadę wszedł z przytupem, bo kończąc wielomilionową inwestycję. Modernizacja ciągu dróg powiatowych Dobrzyca - Fabianów - Pleszew – Czermin – Grab (3 etapy w latach 2010-2011) kosztowała 25 mln zł. Łącznie przebudowano 27 km. Pod koniec analizowanego okresu udało się oddać drogę Krzywosądów - Kuchary oraz ulicę 70 Pułku Piechoty (droga Pleszew - Kowalew). Za to pierwsze zadanie trzeba było zapłacić 9 mln (dotacja 50% z Funduszu Dróg Samorządowych). Wyremontowano odcinek o długość 8 km. Dodatkowo powstało 7,1 km ścieżki rowerowej; w tym 1,1 km w ramach tej inwestycji drogowej i za 5,4 mln zł (w tym 3 mln z WRPO), 6 km w ramach programu „Aglomeracja Kalisko-Ostrowska przyjazna rowerzystom” w latach 2018-19. Z kolei ulica 70 Pułku Piechoty (odcinek o długości 2,255 km) kosztowała 5 mln zł.

Wielomilionowe inwestycje poczyniono w Pleszewskim Centrum Medycznym. Powstał m.in. nowy blok szpitalny (w tym Oddział Rehabilitacji, Zakład Fizjoterapii i Dzienny Oddział Onkologiczny), rozbudowano Szpitalny Oddział Ratunkowy, utworzono nowoczesną Pracownię Elektrofizjologii. 2,5 mln zł wydano na rewitalizację budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. 100 tysięcy więcej kosztowała modernizacja Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie.

* Na wiele z wymienionych zadań nasze samorządy pozyskały dotacje z instytucji zewnętrznych.

Otwarcie Zajezdni Kultury w Pleszewie

Najważniejsze inwestycje w powiecie pleszewskim w minionej dekadzie

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew lat 90. To były czasy! [ZDJĘCIA]

Policja zatrzymała czterech młodych mężczyzn. Chodzi o sprze...

Gmina Gołuchów. Blisko 10 lat temu 14 pań rywalizowało nad j...

Chocz. Konkurs rozstrzygnięty. Gminny Ośrodek Pomocy Społecz...

Nowy rząd Włoch został zaprzysiężony. Były prezes Europejskiego Banku Centralnego premierem

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie