Spis treści
Wielkimi krokami zbliżają się Święta, a wraz z nimi wydarzenia, które mają umilić nam czas oczekiwania na Boże Narodzenie i wprowadzić w świąteczny nastrój.
W ostatnich latach wiele z nich nie mogło się odbyć ze względu na pandemię. Wygląda jednak na to, że w tym roku nie powinno być utrudnień w organizacji świątecznych aktywności.
Otwarcie zapowiadają już wioski świętego mikołaja w całej Polsce, kolejne miasta przygotowują się też do organizacji jarmarków świątecznych. Ważną, szczególnie w Polsce, tradycją świąteczną są też szopki bożonarodzeniowe.
Skąd się wzięła szopka bożonarodzeniowa?
Tradycja tworzenia szopek bożonarodzeniowych wywodzi się z ludowych jasełek i obnośnych teatrzyków kukiełkowych. Te z kolei wzorowały się na średniowiecznych misteriach kościelnych.
Odmianą szopki bożonarodzeniowej jest żywa szopka, w której zamiast figur mamy żywe zwierzęta, a zamiast rzeźb przedstawiających świętą rodzinę, występują ludzie.
Pierwszą żywą szopkę stworzył św. Franciszek z Asyżu w wigilię Bożego Narodzenia 1223 r. we włoskim Greccio, by w ten sposób przybliżyć wiernym nauki kościoła. Po jego śmierci zakonnicy kontynuowali tradycję, która później zyskała popularność w innych regionach Europy.
Dzisiejsza szopka, nazywana też żłóbkiem czy stajenką betlejemską, najczęściej ma formę makiety lub dioramy (tzn. obrazu malowanego na przezroczystej tkaninie lub matowym szkle z obu stron, dającego złudzenie trójwymiarowości), może być miniaturowa lub rzeczywistej wielkości.
W każdej szopce zobaczymy małego Jezusa, Marię i Józefa, trzech króli (najczęściej w szopkach ukazywany jest właśnie moment ich przybycia), pasterzy oraz zwierzęta - bydło, osiołka i owce. Często pokazuje się również gwiazdę betlejemską i anioły. Poza elementami wspólnymi, szopki bożonarodzeniowe różnią się wyglądem w zależności od regionu świata, z którego pochodzą.
Gdzie zobaczyć szopki bożonarodzeniowe?
Szopki bożonarodzeniowe wystawiane są na ulicach i w innych miejscach publicznych, a także w domach. W Polsce można je oglądać przede wszystkim w kościołach, gdzie są nieodłącznym elementem wystroju w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Poza Polską szopki są bardzo popularne we Włoszech, gdzie nazywa się je presepio, oraz w Hiszpanii - tam nazywane są one belén.
Szopki bożonarodzeniowe z różnych krajów świata można zobaczyć w Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi w województwie podkarpackim. W muzeum znajduje się ogromny zbiór szopek, a najstarsze z nich liczą przeszło sto lat.
Szopka bożonarodzeniowa Watykan
Najsłynniejszą szopką bożonarodzeniową jest ta wystawiana w Watykanie, na placu Świętego Piotra. Tradycję ustawiania szopki w tym miejscu zapoczątkował Jan Paweł II w 1982 r.
Każdego roku w Watykanie prezentowana jest inna szopka, a jej forma nie raz wzbudzała już kontrowersje, a nawet oburzenie. Tak było m.in. w 2020 r. Ceramiczne posągi wykonane przez artystów z Abruzji nie przypadły do gustu odwiedzającym pl. Świętego Piotra. W mediach pojawiały się komentarze, że rzeźby - bardziej niż Świętą Rodzinę - przypominały postacie filmowe, żołnierzy czy kosmonautów.
Szopka w Watykanie odsłaniana jest w pierwszej połowie grudnia w tym samym momencie podświetlana jest też choinka na pl. Świętego Piotra. W tym roku odsłonięcie szopki w Watykanie zaplanowano na 3 grudnia. Drugą watykańską szopkę można oglądać w Bazylice Świętego Pawła.
Szopka neapolitańska
Szopka neapolitańska jest we Włoszech tak znana, jak w Polsce szopki krakowskie. Są wystawiane od XIII w., wykonane najczęściej z terakoty, korala lub muszli. Święta rodzina prezentowana jest na tle Neapolu lub okolicznych krajobrazów, a cała szopka mocno nawiązuje do codziennego życia. Poza Jezusem, Marią i Józefem są tam figury zwykłych ludzi wykonujących swoje obowiązki, w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku.
Szopka bożonarodzeniowa w Hiszpanii
Tradycja stajenek betlejemskich silnie zakorzeniona jest również w Hiszpanii. W okresie Świąt szopki bożonarodzeniowe można znaleźć w hiszpańskich domach i w miejscach publicznych. Zwyczaj nakazuje, by każdego roku do domowej szopki dołożyć nową figurkę.
W Alicante w 2020 r. stanęła największa szopka betlejemska na świecie. Gigantyczne figury Świętej Rodziny zostały wpisane do księgi rekordów Guinnessa w kategorii atrakcji turystycznych.
W Madrycie można zobaczyć bardziej tradycyjne, zabytkowe szopki. Do najbardziej znanych należy szopka, a właściwie fragmenty XVIII-wiecznej szopki, przywiezione z Neapolu przez Marię Amalię Wettyn. Każdego roku, w Święta, można oglądać je w Pałacu Królewskim.
Równie znana jest szopka Belen de Coral, którą można oglądać w klasztorze Descalzas Reales w Madrycie. Pochodzi z XVI w., a jej figury zostały wykonane z koralu, srebra i brązu.
Z kolei w Katalonii bardzo popularny jest osobliwy zwyczaj umieszczania w bożonarodzeniowych szopkach figurki El Caganer. Ma ona przynieść szczęście i powodzenie w nowym roku. Jak wygląda tradycyjna figurka el caganer, można zobaczyć na zdjęciu poniżej.
Szopka bożonarodzeniowa w Czechach
Tradycja szopek bożonarodzeniowych znana jest również w Czechach. W Muzeum Szopek w miasteczku Třebechovice pod Orebem można obejrzeć ponad 400 stajenek betlejemskich, które powstały między XVIII a XX w. Najbardziej znaną jest Třebechovice's Bethlehem

Korzystne przeceny laptopów na święta
kup teraz

Notebook HP 255 G7 2D232EA, 15.6" FullHD, Ryzen 5 3500U, RAM 8GB,...
Notebook HP 255 G7 2D232EA, 15.6" FullHD, Ryzen 5 …
kup teraz

APPLE MacBook Air 13, 8GB RAM, 256GB SSD, 13,3", Silver, Mac OS Big...
APPLE MacBook Air 13, 8GB RAM, 256GB SSD, 13,3", S…
kup teraz

APPLE MacBook Air 13, M1, 8GB RAM, 13,3", 256GB SSD, Space Gray,...
APPLE MacBook Air 13, M1, 8GB RAM, 13,3", 256GB SS…
kup teraz

Laptop HP Pavilion Laptop 15-eh1154nw 4H3T9EA 15.6" AMD Ryzen 7...
Laptop HP Pavilion Laptop 15-eh1154nw 4H3T9EA 15.6…
kup teraz

Laptop HP 15s-eq2002nw, 15.6"”, Ryzen 3 5300U, 8 GB RAM, 256 GB...
Laptop HP 15s-eq2002nw, 15.6"”, Ryzen 3 5300U, 8 G…
kup teraz

Laptop HP Pavilion 15-eg0334nw 4H3T4EA Intel i5, 8GB, 512SSD, Intel...
Laptop HP Pavilion 15-eg0334nw 4H3T4EA Intel i5, 8…
kup teraz

APPLE MacBook Pro MK183ZE/A, Apple M1 Pro, Int, 16 GB RAM, 16”, 512...
APPLE MacBook Pro MK183ZE/A, Apple M1 Pro, Int, 16…
kup teraz

HP Pavilion Laptop 15-eh1304nw 4H347EA AMD Ryzen 5/8GB/512SSD/AMD...
HP Pavilion Laptop 15-eh1304nw 4H347EA AMD Ryzen 5…
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą