Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe. Piękne i wyjątkowe szopki z Pleszewa. Czym się wyróżniają? Zobacz najpiękniejsze szopki

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe. Piękne i wyjątkowe szopki z Pleszewa. Czym się wyróżniają? Zobacz najpiękniejsze szopki
Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe. Piękne i wyjątkowe szopki z Pleszewa. Czym się wyróżniają? Zobacz najpiękniejsze szopki Piotr Fehler
Ważnym elementem bożonarodzeniowej tradycji jest budowanie szopek bożonarodzeniowych, które przedstawiają wnętrze stajenki betlejemskiej, w której narodził się Jezus Chrystus. W każdej szopce wykonanej przez mieszkańców Pleszewa znajdują się: mały Jezus, Maria i Józef. Najczęściej pojawiają się także postaci Trzech Królów, pasterzy, a także bydło i owce, Gwiazda Betlejemska oraz anioły. W Boże Narodzenie na portalu pleszew.naszemiasto.pl najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe wykonane przez pleszewian. Zapraszamy do naszej galerii!

Najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe w Pleszewie

Podobnie jak choinka, opłatek czy kolędy, także szopka bożonarodzeniowa stanowi nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. O ileż byłyby uboższe kościoły i nasze domy, gdyby w grudniowe i styczniowe dni zabrakło w nich przedstawień adoracji nowo narodzonego Jezusa.

Po raz pierwszy Muzeum Regionalne w Pleszewie zorganizowało Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową, w którym wzięli udział młodzi i trochę starsi pleszewianie. Artyści, bo śmiało można o nich tak powiedzieć zaprezentowali swoje umiejętności tworząc wyjątkowe szopki bożonarodzeniowe.

- Efekt jest taki, że mamy 59 szopek bożonarodzeniowych zgromadzonych na dwóch salach - podkreślał Adam Staszak, dyrektor pleszewskiego muzeum.

800 lat wznoszenia szopek bożonarodzeniowych

Tradycja konstruowania szopek bożonarodzeniowych liczy już 800 lat. Pierwszą szopkę skonstruować miał św. Franciszek z Asyżu w 1223 r., by edukować ubogich Włochów o Bożym Narodzeniu. Do zainscenizowania żłobka w Betlejem Franciszek wykorzystał oczywiście żywe zwierzęta i swych parafian, tworząc pierwszą żywą szopkę w dziejach. W Polsce wznoszenie szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowali w XIII w. bernardyni. Najstarsze figury - Maryi i Józefa – pochodzą z XIV w. i są przechowywane w klasztorze klarysek przy kościele św. Andrzeja w Krakowie.

W każdej szopce zobaczymy małego Jezusa, Marię i Józefa, trzech króli (najczęściej w szopkach ukazywany jest właśnie moment ich przybycia), pasterzy oraz zwierzęta - bydło, osiołka i owce. Często pokazuje się również gwiazdę betlejemską i anioły. Poza elementami wspólnymi, szopki bożonarodzeniowe różnią się wyglądem w zależności od regionu świata, z którego pochodzą.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto