Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naczelna Izba Lekarska złożyła zawiadomienie do prokuratury na Uniwersytet Kaliski. Chodzi o nowy kierunek lekarski

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Władze uniwersytetu i jego studenci stoją obronie uczelni
Władze uniwersytetu i jego studenci stoją obronie uczelni Bartłomiej Hypki
Do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęło pismo zawiadamiające o możliwości popełnienia przestępstwa przez... Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Nadawcą zawiadomienia jest Naczelna Izba Lekarska, której przedstawiciele uważają, że uczelnia nie powinna kształcić przyszłych lekarzy. Dlaczego?

W niedawno rozpoczętym roku akademickim na Akademii Kaliskiej ruszył nowy kierunek lekarski. Co do jego funkcjonowania wątpliwości ma jednak Naczelna Izba Lekarska, która 6 października złożyła do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

NIL zawiadamia prokuraturę ws. kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Kaliskim

Zdaniem NIL uczelnia otworzyła kierunek lekarski, nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

- Dopuszcza się możliwość popełnienia przestępstwa na niekorzyść osób przystępujących do rekrutacji, jak i osób, które podjęły studia na ww. kierunku, albowiem - zgodnie z wiedzą Lekarskiego Samorządu Zawodowego - uczelnia nie spełnia standardów kształcenia przygotowującego do wykonania zawodu lekarza, a tym samym będzie to rodzić przeszkodę do uzyskania prawa wykonania zawodu – wskazuje w piśmie Naczelna Izba Lekarska.

NIL przypomina w zawiadomieniu, że Prezydium Polskiej Komisji Akredytacji w dniu 20 października 2022 r. po ponownym rozpatrzeniu wniosku wydało opinię negatywną, dotyczącą warunków prowadzenia studiów na kierunku lekarskim.

Naczelna Izba Lekarska w zawiadomieniu do prokuratury podnosi m.in. takie kwestie jak to, że uczelnia uznała, że liczba punktów ECTS umożliwiająca ukończenie studiów na kierunku lekarskim nie może być mniejsza niż 326, co jest niezgodne ze standardem kształcenia przygotowującego do kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, nie przedstawiła charakterystyki programu studiów w zakresie liczby punktów ECTS uzyskiwanych podczas zajęć prowadzonych z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów. Podnosi się też kwestię nieprawidłowości w kolejności zajęć, a także tego, że uczelnia ma nie zapewniać infrastruktury niezbędnej do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim.

W podsumowaniu NIL zarzuca narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z przestępstwem oszustwa. Pełna treść zawiadomienia do prokuratury TUTAJ

Rektor Akademii Kaliskiej odnosi się do zarzutów NIL

Do zarzutów Naczelnej Izby Lekarskiej odniósł się rektor Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzej Wojtyła. W oświadczeniu, jakie przesłano do naszej redakcji, komentuje, że doniesienia mają charakter szkalujący.

- Kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskiem został uruchomiony w oparciu o zgodę Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 grudnia 2022 roku. Na wcześniejszym etapie procedowania wniosku Polska Komisja Akredytacyjna wystosowała do uczelni pismo z uwagami na temat zamiaru utworzenia kierunku lekarskiego, a następnie przyjęła nasze obszerne wyjaśnienia dotyczące poruszanych wątpliwości. Kształcenie lekarzy w Uniwersytecie Kaliskim odbywa się zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem najwyższych standardów - oświadcza rektor.

Jego zdaniem korporacja reprezentująca zawód zaufania publicznego, którego członkowie powinni kierować się najwyższym etosem i powołaniem w zakresie pomocy pacjentom, nie bierze pod uwagę oczywistych faktów związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

- W regionie funkcjonowania Uniwersytetu Kaliskiego notowane są najniższe w Polsce wskaźniki liczby lekarzy na 1000 mieszkańców -poniżej jednego na tysiąc – pisze rektor w oświadczeniu.

Dodaje, że "kierując się korporacyjnymi interesami, Naczelna Rada Lekarska nie bierze pod uwagę, iż w związku ze zjawiskiem dramatycznych niedoborów kadrowych - na przykład w powiecie kaliskim - umiera czterokrotnie więcej niemowląt do pierwszego roku życia, aniżeli w Poznaniu".

Zdaniem prof. Wojtyły, jedynie poprzez zwiększenie liczby personelu medycznego, głównie lekarzy, można tę negatywną sytuację zmienić. Rektor zapewnił, że wszystkie podejmowane przez uczelnię działania realizowane są w sposób odpowiedzialny, służą bezpieczeństwu pacjentów oraz ochronie ich życia i zdrowia.

Studenci w obronie uczelni

Nie tylko rektor uczelni odniósł się do zarzutów Naczelnej Izby Lekarskiej. W obronie swojej uczelni stanęli również jej studenci. Przedstawiciele samorządu studenckiego podkreślają, że sprzeciwiają się oskarżeniom NIL.

- Przez lata nasza uczelnia, począwszy od PWSZ, poprzez Akademię, a obecnie jako Uniwersytet, kształci wybitnych profesjonalistów, m.in. pielęgniarki, ratowników medycznych oraz elektroradiologów. Czy rzeczywiście ktokolwiek uważa, że ci zdolni ludzie nie mają odpowiednich warunków do nauki? Że uczymy się wyłącznie teorii, pozbawieni realnych doświadczeń? Nasza odpowiedź to stanowcze NIE - tłumaczy w oświadczeniu Klaudia Nowakowska, p. o Przewodniczącego Samorządu Studentów Uniwersytetu Kaliskiego.

Ich zdaniem uczelnia ma dostęp do odpowiedniego sprzętu, laboratoriów, placówek medycznych i "autentycznych sytuacji klinicznych". Jak podkreślają, są kształceni przez wykwalifikowaną kadrę.

- Nas nie kształcą krasnoludki - pisze Nowakowska.

I dodaje: - Pragniemy podkreślić, że nasza uczelnia dba o rozwój kadry naukowej i studentów, zapewniając odpowiednie wyposażenie oraz dostęp do praktyki w specjalistycznych placówkach. Jesteśmy dumni z naszego Uniwersytetu i cieszymy się, że Władze Uczelni z determinacją kontynuują misję wychowania dobrych specjalistów, wspierając ich rozwój w każdej dziedzinie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Naczelna Izba Lekarska złożyła zawiadomienie do prokuratury na Uniwersytet Kaliski. Chodzi o nowy kierunek lekarski - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto