Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemiaństwa zaprasza na wystawę ,,W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy''

Irena Kuczyńska
Muzeum Ziemiaństwa ,,W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy''
Muzeum Ziemiaństwa ,,W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy'' Muzeum Ziemiaństwa
Muzeum Ziemiaństwa odwiedziła Zofia Gunther – najstarsza potomkini dawnych właścicieli Dobrzycy Turnów. Okazją było otwarcie wystawy ,,W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy''

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - w niedzielę odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy”. Na to wyjątkowe wydarzenie przybyło wielu znakomitych gości, między innymi potomkowie rodzin dawnych mieszkańców Pałacu w Dobrzycy.

W roku bieżącym przypada dwusetna rocznica śmierci gen. Augustyna Gorzeńskiego – twórcy dobrzyckiego zespołu pałacowo-parkowego i niewątpliwie najwybitniejszego z właścicieli Dobrzycy. To wspaniały moment aby przybliżyć postać tego wyjątkowego człowieka, ale również aby zapoznać wszystkich odwiedzających Muzeum z historią Pałacu i Dobrzycy, ujętą z perspektywy pozostałych właścicieli rezydencji i miasteczka.

Jest to tym ważniejsze, że żaden z rodów władających Dobrzycą, na przestrzeni kilkuset lat – Dobrzyckich, Gorzeńskich, Turnów, Bandelowów i Czarneckich, nie doczekał się jeszcze dotąd monografii. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy daje wspaniałą okazję do poznania historii zespołu pałacowo-parkowego, Dobrzycy a przede wszystkim rodzin zamieszkujących wyjątkową rezydencję.

Przybyłych tłumnie na otwarcie gości powitał Dyrektor Muzeum – Wiesław Kaczmarek, który jak sam przyznał, jest niezwykle dumny z wystawy, ponieważ przybliża ona pojęcie ziemiaństwa, ale jednocześnie odnosi się do historii wyjątkowego miejsca jakim jest zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy.

Twórcy ekspozycji – Kazimierz Balcer oraz Stanisław Borowiak podkreślali, że z uwagi na rozproszenie obiektów związanych z dawnymi właścicielami Dobrzycy, konieczna była szeroka kwerenda w archiwach, muzeach, bibliotekach i zbiorach prywatnych.

Dzięki uprzejmości takim instytucji jak Muzeum Narodowe w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu czy Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie – wystawa jest bogatsza o wyjątkowe obiekty. Wśród wielu eksponatów na szczególną uwagę zasługuje dokument pergaminowy z 1327 roku, w którym pojawia się wzmianka o Mikołaju z Dobrzycy (czyli pierwszym właścicielu majątku), znajdujący się na co dzień w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Wyjątkowym eksponatem jest również portret generała Augustyna Gorzeńskiego, autorstwa Kazimierza Wojniakowskiego, wypożyczony z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Obrazem, który na otwarciu, wśród przybyłych gości wzbudził największe emocje, jest niewątpliwie portret Marianny z Łakińskich Turnowej, babki gen. Kazimierza Turno.

Podczas oprowadzania po wystawie, wyjątkowy eksponat został odsłonięty przez kuratora wystawy – Kazimierza Balcera oraz specjalnego gościa – Panią Zofię Gunther – najstarszą potomkinię dawnych właścicieli Dobrzycy. Moment ten okazał się niezwykle wzruszający dla wszystkich przybyłych osób, szczególnie dla Państwa Klimek, którzy również są spadkobiercami dziedzictwa kulturowego pozostawionego przez dawnych właścicieli Dobrzycy.

Z uwagi na tak liczne przybycie potomków rodów zamieszkujących niegdyś rezydencje w Dobrzycy, oraz przedstawicieli wielu zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych – można powiedzieć, że otwarcie wystawy miało rodzinny, ciepły charakter.

Wystawa „W kręgu dawnych właścicieli Dobrzycy” można oglądać w Muzeum ziemiaństwa do 30 listopada 2016 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto