Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy dołączyło do ogólnopolskiej akcji społecznej #muzealniaki, czyli muzeum nie tylko dla dużych

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy dołączyło do ogólnopolskiej akcji społecznej #muzealniaki, czyli muzeum nie tylko dla dużych. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi.

Akcję, której celem jest udowodnienie, że wizyta w muzeum czy galerii sztuki może być dla rodziców z dziećmi niezwykle interesującą przygodą, zainicjowało Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Do przedsięwzięcia dołączają kolejne instytucje, w tym Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. - Zespół Pałacowo-Parkowy jest jednym z nielicznych obiektów w regionie południowej Wielkopolski łączących w sobie cechy miejsca wypoczynkowo-rekreacyjnego oraz obiektu o wysokich walorach historycznych i kulturalnych. W parku znajduje się wiele elementów, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Przede wszystkim wpływa na to rozległość i malowniczość parku z licznymi pawilonami parkowymi, stawami i mostkami – w związku z czym, przylgnęło do niego określenie „Wielkopolskie Łazienki”. W sezonie letnim jest to doskonałe miejsce na piknik, czy spacer ścieżkami edukacyjno-ekologicznymi i poznanie parkowej flory i fauny. Park umożliwia ukazanie najmłodszym nie tylko jednych z największych drzew w Europie, najstarszego klona polnego w Polsce, ale także poznanie wyglądu i zwyczajów takich zwierząt, jak: pawie, łabędzie, bażanty czy gęsi - podkreślają pracownicy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wszystko to odbywa się z historią w tle, ponieważ właścicielem Dobrzycy był adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Augustyn Gorzeński – jeden z współtwórców Konstytucji 3 Maja, a profil działalności skupia się wokół życia ziemiaństwa polskiego, którego przedstawiciele wychowywali swoje potomstwo w poczuciu patriotycznego obowiązku oraz w szacunku wobec starszych czy słabszych, co stanowi wspaniały przykład dla dzisiejszych dzieci.

Ekspozycja muzealna składa się z dwóch części. Wystawa stała stanowi ukazanie wystroju ziemiańskiego dworu i przywołanie jego wyglądu z czasów poprzednich właścicieli. W kilku salach ekspozycyjnych odnajdziemy zabytkowe meble, obrazy i rzeźby odtwarzające np. jadalnię, gabinet pana domu czy sypialnię. Trzy sale na parterze to przestrzeń wystawy czasowej zmieniającej się dwa razy w roku. - Najważniejszą wystawę można podziwiać corocznie między kwietniem a wrześniem. Tematyka nawiązuje do wydarzeń historycznych lub stylu życia ziemiaństwa polskiego, ale w przyjemnym i nowoczesnym wydaniu. Przystępne treści prowokują nie tylko do poszerzania swojej wiedzy przez dorosłych, ale także zachęcają do dialogu międzypokoleniowego. W tej przestrzeni najmłodsi będą znakomitymi towarzyszami zwiedzania, a dla starszych dzieci jest to okazja do poznania świata przez pryzmat opowieści swoich rodziców i opiekunów. Alternatywą dla klasycznego zwiedzania wystawy stałej jest bogato ilustrowana Mapa Małego Turysty. Każda sala została opisana w ciekawy sposób, językiem dostosowanym do poziomu rozwoju najmłodszych odbiorców, z zaznaczeniem najważniejszych informacji oraz sporą ilością ciekawostek - opowiadają pracownicy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Rodzice, którzy zabiorą swoje pociechy do dowolnego muzeum lub galerii sztuki mogą uwiecznić tę wizytę na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie i otagować ją hashtagiem #muzealniaki. Oznaczcie miejsce, do którego się wybraliście i zachęćcie znajomych do podjęcia wyzwania!

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Powiat pleszewski. Turniej Pierwszej Pomocy ze służbami ratu...

Tłumy mieszkańców wzięły udział w Dniu Otwartym zorganizowan...

"5 Kaczora rolnictwo zaora". Rolnicy z powiatu pleszewskiego...

Dom o powierzchni 78,90 m² znajdujący się na działce o powierzchni 15 067 m² w miejscowości Wierzchy.
Cena: 240 000 zł.

Szczegóły: otodom.pl

Najtańsze domy na sprzedaż w powiecie pleszewskim. Oferty z ...

Pleszewskie Centrum Medyczne otworzyło oddział dla pacjentów...

Gmina Chocz. Biegiem uczcili pamięć Jana Pawła II

"Nie mogę w to uwierzyć". Szef Światowego Programu Żywnościowego wniebowzięty po otrzymaniu Pokojowego Nobla

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto