Muzeum Zamek w Gołuchowie po remoncie. Obiekt znów jest dostępny dla zwiedzających
Od 18 marca 2023 roku Muzeum Zamek w Gołuchowie znów jest dostępne dla zwiedzających. Obiekt był zamknięty przez kilku miesięcy ze względu na prace remontowe, które objęły wymianę i renowację okien oraz drzwi. Inwestycja kosztowała blisko 2,8 miliona złotych. Pieniądze na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dalsza część tekstu pod wideo
- Wymieniliśmy wszystkie drzwi zewnętrzne, czyli prowadzące od dziedzińca do głównych pomieszczeń, a także 100 okien, 50 zostało poddanych renowacji. Prawie 12 miesięcy trwały te prace. Natomiast w tym roku zaczynamy remont dziedzińca, elewacji i wszystkich kamiennych elementów zabytkowych. W przyszłym z kolei planujemy remont elewacji zewnętrznej
- opowiada Paulina Vogt-Wawrzyniak, kierownik Muzeum Zamek w Gołuchowie - oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Zamek po dłuższej przerwie jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 - 16:00. We wnętrzach możemy już podziwiać dyptyk Dierica Boutsa, czyli obrazy: „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” przedstawiające Matkę Boską Boleściwą i Chrystusa w koronie cierniowej. Skradzione przez Niemców w czasie II wojny światowej dzieła wróciły do domu po ponad 80 latach. Ich oficjalne przekazanie miało miejsce w piątek, 17 marca - więcej informacji o tej uroczystości znajdziecie TUTAJ.
- Park i gołuchowski zamek po zmroku prezentują się niezwykle klimatycznie
- Czarna Dama pilnuje tutaj porządku i wraz z mężem urządza przyjęcia w środku nocy...
- Na zamku w Gołuchowie kręcą film! To będzie wielki powrót Akademii Pana Kleksa!
- Eksperyment zakończył się sukcesem! Owacje na stojąco po premierze spektaklu
Dyptyk przebył długą drogę.
- W 1939 roku z Gołuchowa do stolicy zabrała go Maria Ludwika z Krasińskich Czartoryska. Dzieło zostało odnalezione i skradzione przez nazistów, którzy najpierw umieścili je w budynku Muzeum Narodowego w Warszawie, a stamtąd wywieźli do Austrii. Po zakończeniu wojny obrazy trafiły po prostu na rynek sztuki. Niedawno odnalazły się w Hiszpanii
- opowiada Paulina Vogt-Wawrzyniak.
Dalsza część tekstu pod wideo
We wnętrzach obiektu możemy również obejrzeć część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku.
Ponad 400 lat historii
Przypomnijmy, że piękny, gołuchowski zamek przypominający kształtem zamki znad Loary, związany był przez wieki ze znakomitymi polskimi rodami: Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich. Jego historia liczy już ponad 400 lat. W 1951 roku został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, którego zasługą są dwukrotnie przeprowadzane kompleksowe prace konserwatorskie, mające na celu usunięcie zniszczeń powstałych w latach 1939- 1951. Nowy gospodarz wyposażył sale zamkowe we własne zbiory, m.in. wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli, kolekcję rzemiosła artystycznego. W miarę upływu czasu powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej.
Polub nas na FB
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Złote gody w gminie Chocz. 12 par odebrało Medale za Długole...
Dom Strażaka w Gołuchowie przechodzi do historii. W jego mie...
„Drzwi otwarte” w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Ple...
Top in job - najlepszy w pracy - Konkurs Powiatowego Urzędu ...
Dzień Języków Obcych i Drzwi Otwarte. Tak wyglądał pierwszy ...
„Drzwi otwarte” w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Ple...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?