Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z wizytą w fabryce Spomasz

red.
K. Błaszczak, Spomasz Pleszew
Uczniowie z pleszewskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP odwiedzili Fabrykę Maszyn Spożywczych „SPOMASZ” Pleszew. To właśnie tam produkowane są urządzenia ze stali szlachetnej wykorzystywane do produkcji w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, piwowarskim, owocowo-warzywnym, spirytusowym i chemicznym na całym świecie.

Młodzież powitał prezes firmy Tadeusz Rak, który opowiedział historię zakładu istniejącego od 1886 roku, o jego przekształceniach w 1994 roku w Spółkę Akcyjną pod nazwą Fabryka Maszyn Spożywczych "SPOMASZ" Pleszew S.A. i o czasach współczesnych, w których urządzenia zawojowały światowe rynki i nie mają sobie równych wśród zagranicznej konkurencji.

Z kolei Małgorzata Kubiak- kierownik działu spraw pracowniczych, przedstawiła krótką prezentację, z której uczniowie dowiedzieli się, że produkowane maszyny i urządzenia eksportowane są do wielu krajów takich jak: Haiti, Chiny, Jordania, Wietnam, Rosja, Ukraina, Egipt, Syria, Peru, Turcja, Japonia czy USA. Fabryka przez lata swojej działalności otrzymała wiele nagród, dyplomów, tytułów, medali, wyróżnień, certyfikatów jakości w Polsce i na całym świecie. W swoim dorobku ma również wiele patentów na różne produkty.

- Odwiedziny w Spomaszu zorganizowano w ramach wojewódzkiego programu edukacyjnego „Bez obaw o przyszłość”. Chodzi w nim m.in. o to, aby pokazać naszej młodzieży jak najwięcej branż i zawodów, aby zachęcić ich do zdobywania wiedzy i wyboru odpowiedniego fachu - podkreśla Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.
Nie obyło się też bez zwiedzania zakładu produkcyjnego z szefem produkcji Spomaszu Markiem Urbaniakiem. To tam młodzież miała okazję zobaczyć wykonywane urządzenia, oraz wiele maszyn niezbędnych przy produkcji tych urządzeń. Dowiedziała się również sporo o sposobach obróbki metali.

- Udaliśmy się również do laboratorium gdzie obejrzeliśmy gotowe urządzenia, w tym do produkcji cukierków. Te urządzenia uruchamiane są kilka razy w roku by pokazać potencjalnym nabywcom proces produkcji i wyrób finalny, czyli cukierki krówki. A te swoją drogą były przepyszne. Na koniec wszyscy obejrzeli maszynę do cięcia metalu „water jet”, gdzie cięcie odbywa się wodą z bardzo drobnym piaskiem pod olbrzymim ciśnieniem. Wycięte tym sposobem w metalu dwa rowery otrzymaliśmy w prezencie - dodaje Tadeusz Grobys.

Wycieczka została zorganizowana przez wychowawcę Tadeusza Grobysa , a młodzieżą podczas wizyty w Spomaszu wraz z nim opiekował się również Grzegorz Duma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto