Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież poznawała tajniki japońskiej kaligrafii

Damian Cieślak
Jeszcze przed wakacjami Zespół Szkół w Choczu odwiedzili przybysze z Finlandii: Haruka Terao, rodowita Japonka oraz jej mąż, Fin, Tommi Laine. Na zaproszenie Anny Markiewicz, nauczycielki plastyki i zajęć artystycznych, para egzotycznych artystów przeprowadziła warsztaty z kultury i sztuki Japonii.

Haruka Terao, która jest artystką grafikiem i na co dzień projektuje reklamy biznesowe dla telewizji i gospodarki Osaki, przybliżyła dzieciom i nauczycielom tajemnicze elementy pisania kaligrafii japońskiej. Było to entuzjastyczne spotkanie z alfabetem, którego historyczne początki sięgają 4000 lat wstecz. Dzieci otrzymały swoje imiona, przepięknie napisane japońskim tuszem i sobolim pędzlem na bibule japońskiej w rodzimym alfabecie artystki.

Kolejnym punktem spotkania była sztuka barwienia bawełny, według sięgającej początków naszej ery techniki Indigo dying. Dzieci uczyły się wiązać supły na koszulkach, by nazajutrz poddać je farbowaniu. Sam proces obfitował w niesamowite doświadczenia, a efekt w postaci oryginalnych przebarwień był oszałamiający. Trzeba dodać, że przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Szkół po raz pierwszy mieli okazję poznać japoński śpiew, osoby która wzrastała w kulturze Samurajów i dodatkowo jest samurajską łuczniczką. Wszyscy zachwycali się pięknym kimono i specyficznymi skarpetkami, które uszyte były z wcięciem do dobrze nam znanych ‘’japonek’’.

Uczniowie Anny Markiewicz rozpoczęli korespondencyjną znajomość z rówieśnikami z Japonii i Finlandii. Dzieci rozwijają naukę języka angielskiego i teraz mieli dobrą okazję, by sprawdzić swoje umiejętności w praktyce podczas rozmowy z gośćmi. Nauczyciele i dyrekcja z radością obserwowali zaangażowanie młodzieży w kontakt z artystami. Joanna Pietryga z klasą 6a przygotowała pamiątkową laurkę z podziękowaniem dla Haruki i Tommiego. Były na niej fotografie z warsztatów kaligraficznych, które odbyły się poprzedniego dnia.

Haruka i Tommi odwiedzili również gołuchowskie Gimnazjum. Marlena Kurkowiak zorganizowała warsztat, na którym młodzież swobodnie kierowała pytania o jakość życia w odległej Japonii, uczyła się sztuki wiązania ozdobnego pasa na kimono, słuchała pieśni japońskich i fińskich. Najbardziej urokliwe okazało się pisanie kaligrafii, które dla Japończyków jest najwyższą formą sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto