Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister rolnictwa zapowiedział złagodzenie przepisów dotyczących sprzedaży ziemi rolnej w Polsce

RED
Minister rolnictwa zapowiedział złagodzenie przepisów dotyczących sprzedaży ziemi rolnej w Polsce. Już wiadomo, że wzrośnie powierzchnia gruntów, której ograniczenia nie będą dotyczyły

W kwietniu 2016 roku uchwalona została ustawa wstrzymująca sprzedaż gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na 5 lat. Znacznie ograniczyła też obrót prywatnymi hektarami.

Bez ograniczeń można je sprzedać osobie, która nie jest rolnikiem nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Poza tym, każdą powierzchnię osobom bliskim, które nie są rolnikami czy jednostkom samorządu terytorialnego, Skarbowi Państwa a za zgodą prezesa KOWR innym podmiotom.

W tym ostatnim przypadku - jeżeli zbywca wykaże, że nie było możliwości przeniesienia własności nieruchomości na rzecz wcześniej wymienionych podmiotów, jak również w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych, tak mówią przepisy.

Najpierw zmiany zapowiadano w lutym tego roku, ale nie pojawiły się. W kwietniu informowaliśmy o tym, że trwają prace nad projektem ustawy, który zmieni obowiązujące od ponad 2 lat przepisy o kształtowaniu ustroju rolnego. Izba rolnicza zgłaszała postulat wyłączenia spod ograniczeń siedlisk i słabych gleb do 2 ha.

30 sierpnia ministerstwo rolnictwa zapowiedziało, że we wrześniu 2018 przedstawi propozycję nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ustawa jest dobra, ale może być jeszcze lepsza - zdaje się komunikować resort.

- Dzięki tej ustawie ograniczyliśmy, a nawet wyeliminowaliśmy spekulacje przy zakupie ziemi, więc nie będą to duże zmiany. Jednak różne opinie, które napływają na przykład od rolników i osób, które chciałyby zamieszkać na terenach wiejskich, sygnalizują pewne trudności, wynikające z zapisów funkcjonującej ustawy. To pokazuje, że ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego należy zmodyfikować - mówi minister Ardanowski.

Zmiany będą miały na celu m.in. złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Utrzymana zostanie zasada, zgodnie z którą nabywcami nieruchomości rolnych powinni być przede wszystkim rolnicy indywidualni, prowadzący gospodarstwa rodzinne, będące w myśl art. 23 Konstytucji podstawą ustroju rolnego państwa.

Jak wspominaliśmy, obecnie ustawa ograniczająca obrót gruntami nie dotyczy areałów do 0,3 ha. Ta powierzchnia wyłączona spod ograniczeń ma wzrosnąć do 1 ha.

- Zmiana ta ułatwi nabywanie niewielkich nieruchomości rolnych przez osoby zainteresowane osiedleniem się na wsi. Dodatkowo, wprowadzenie tej poprawki spowoduje, że rolnicy w niektórych przypadkach będą mogli zbyć takie nieruchomości (o pow. do 1 ha) samodzielnie, dowolnej osobie, bez potrzeby ubiegania się o zgodę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - uważa resort.

- Chciałbym, aby w procesie konsultacji z resortami, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz z izbami rolniczymi - których przedstawiciele najlepiej znają sytuację rolników - uzgodnić i wypracować najlepsze rozwiązania - mówił 30 sierpnia Ardanowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto