Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołajki sprzed lat na unikatowych fotografiach. Zobaczcie, jak kiedyś świętowano ten dzień!

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na początek grudnia, ponieważ to właśnie wtedy obchodzimy mikołajki. Zwyczaj ten ma bardzo długą i bogatą historię.

Mikołajki związane są z postacią św. Mikołaja, biskupa Miry, który wsławił się licznymi cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Pochodził z rejonów wschodniej Licji, czyli dzisiejszej Turcji. Jego rodzina była pobożna i majętna. Po śmierci rodziców cały majątek oddał biednym. Żywot, jaki prowadził sprawił, że szybko uznano go świętym. Już w IX wieku w Konstantynopolu 6 grudnia obchodzono święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia. W kolejnym stulecie wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię biskupa Miry. Kult świętego był niezwykle popularny.

W XX wieku Sobór Watykański II zarządził rewizję kultu świętych w Kościele katolickim. Komisja złożona z teologów i historyków zakwestionowała historyczność Mikołaja, co wywołało ożywioną dyskusję, w której znaczna część hierarchii i wiernych stanęła w obronie kultu świętego. W 1969 roku papież Paweł VI zdecydował się jednak znieść to święto i postanowił, że będzie ono obchodzone jako tzw. wspomnienie dowolne.

Mikołajkowe tradycje

Od średniowiecza w wigilię mikołajek osoba przebrana za Mikołaja obdarowuje dzieci prezentami. W Polsce zwyczaj dawania upominków panował już w XVIII w. Wówczas „na topie” były jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Legenda głosi, że Mikołaj zaglądał w okienka i sprawdzał, czy dzieci mają wyczyszczone buty. Jeśli tak było, zostawiał upominek. Jeżeli buty były brudne, na domowników czekała „kara” w postaci zgniłego ziemniak lub rózgi.

Współcześnie w naszym kraju nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom drobne prezenty pod poduszkę, zostawia się je w buciku lub umieszcza w dużej skarpecie. W wielu szkołach uczniowie wymieniają się drobnymi prezentami, wcześniej losując osobę, którą się obdaruje.

Mikołajki przed laty

Niektóre z atrybutów świętego Mikołaja mają długą historię - długa, siwa broda i czerwona szata znane były już w XV wieku. Wtedy oczywiście święty Mikołaj miał jeszcze atrybuty biskupie - szatę oraz mitrę i pastorał. Z czasem, na przestrzeni XIX i XX wieku, święty Mikołaj został przekształcony w baśniową postać, niezwykle popularną w kulturze masowej.

Jak wyglądały mikołajki w Polsce w pierwszej połowie XX wieku? Zobaczcie unikatowe fotografie, jakie zamieściliśmy w naszej galerii.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto