Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy narzekają na funkcjonowanie gminnej służby zdrowia. Radna apeluje o zajęcie się problemem. Czy i kiedy możliwe są zmiany?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
- Służba zdrowia w naszej gminie kuleje - mówi radna Ewa Wojciechowska. I wymienia kolejne niedogodności oraz braki. W ośrodku zdrowia nie przyjmują specjaliści, typu ginekolog czy neurolog. W pewnych okresach czasu pacjenci są przyjmowani tylko przez jednego lekarza.

Nie jest to problem nowy. Choćby kwestia braku ginekologa i konieczność dojeżdżania pań do Pleszewa była już podnoszona przez chockich radnych nie raz. To, że temat co jakiś czas powraca, wskazuje jasno, że sprawy nie udało się pozytywnie rozwiązać. - Obserwując inne gminy i miasta łatwo dostrzec, że tam służba zdrowia funkcjonuje dużo lepiej - podkreśla Ewa Wojciechowska.

Oczekiwania społeczne

Radna z Brudzewka zaproponowała od razu kilka rozwiązań. Jedno z nich zakłada wynajęcie niewykorzystywanych w Ośrodku Zdrowia pomieszczeń określonym specjalistom. - Jeśli jest możliwość zakontraktowania, to warto byłoby złożyć ofertę wynajmu - proponuje przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

Ewa Wojciechowska w ostatnim czasie na temat służby zdrowia przeprowadziła wiele rozmów z mieszkańcami. Ci, jak przekonuje, jeśli mieliby blisko, to woleliby przyjść do specjalisty nawet prywatnie, niż jechać ponad 30 km do Kalisza. - Musimy się nad tym zagadnieniem pochylić, bo takie są oczekiwania społeczne - przekonuje radna z Brudzewka. Inni radni przypominali, że Chocz od kilku lat jest ponownie miastem, więc warto byłoby zwiększyć dostęp do specjalistów i usług.

- Samorząd jest odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej. Ten ciężar na nas nakłada ustawodawca. To, że jesteśmy miastem nic nie zmieniło. Czy w związku z tym otrzymaliśmy szersze kompetencje? - pytał retorycznie Marian Wielgosik. Burmistrz zwracał uwagę, że służba zdrowia generalnie cały czas źle funkcjonuje w całym kraju.

Zmiany możliwe od 2019 r.?

- Samorząd nie może przystąpić do kontraktu. Samorząd nie jest specjalistą. Samorząd może stwarzać warunki i zachęcać specjalistów, żeby złożyli ofertę na funkcjonowanie w naszym ośrodku - tłumaczy Wielgosik. Czy w chockiej placówce zdrowia pojawią się specjaliści? Na pewno nie w tym roku. Zmiany będzie można wprowadzić dopiero od przyszłego roku. Obowiązująca w tej chwili umowa z spółką „NZOZ” Leszczyński nie daje szans żadnemu specjaliście, bowiem jest tak skonstruowana, że spółka posiada wyłączność na wynajęcie obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto