Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieczysław Jałowiecki patronem Szkoły Podstawowej w Kamieniu pod Kaliszem. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Mieczysław Jałowiecki patronem Szkoły Podstawowej w Kamieniu pod Kaliszem
Mieczysław Jałowiecki patronem Szkoły Podstawowej w Kamieniu pod Kaliszem Andrzej Kurzyński
Mieczysław Jałowiecki został patronem Szkoły Podstawowej w Kamieniu w gminie Ceków-Kolonia pod Kaliszem. W miejscowości odsłonięto również pomnik "człowieka, który kupił Westerplatte dla Polski".

Mieczysław Jałowiecki, to jeden z cichych bohaterów II Rzeczy Pospolitej Polskiej, choć niestety nieco zapomniany. Postać ziemianina, agronoma, dyplomatę, a w latach 1919 - 1920 delegata Rządu Polskiego w Gdańsku przypomniano w podkaliskim Kamieniu. To właśnie w tej wsi Jałowiecki osiadł w okresie między wojennym. Jego postać przypomniał wójt gminy Ceków-Kolonia Mariusz Chojnacki.

Baron Mieczysław Jałowiecki pełnił wiele funkcji społecznych w Kaliskiem. Był między innymi prezesem Związku Ziemian w Kaliszu, prezesem oddziału straży pożarnej w powiecie kaliskim, członkiem Powiatowej Rady Łowieckiej, Rady Gminy w Kamieniu, a nawet nauczycielem w miejscowej szkole. Był także jednym z inicjatorów budowy szpitala przy ulicy Toruńskiej w Kaliszu.

Trudno w to uwierzyć, ale Kamień, to dopiero drugie miejsce w Polsce, gdzie upamiętniono postać Mieczysława Jałowieckiego. W 2015 roku jego imię otrzymało jedno z rond w Gdańsku. Jałowiecki początkowo pełnił funkcję delegata Ministerstwa Aprowizacji w Wolnym Mieście Gdańsku, a następnie premier Ignacy Paderewski poszerzył mu obowiązki i mianował go delegatem całego rządu. Jednak do czasu zakończenia konferencji pokojowej w Wersalu nominacja była tajna i trzymana w tajemnicy przed Niemcami. W związku z tym początki misji Mieczysława Jałowieckiego w Gdańsku polegały bardziej na konspirowaniu niż oficjalnej działalności.

W pionierskich warunkach Jałowiecki uruchamiał Port Gdański, organizował przeładunek i transport zboża, które przychodziło do Gdańska w ramach amerykańskiej pomocy żywnościowej dla Polski, czy nawet taboru kolejowego. Pokonując liczne trudności ze strony niemieckiej (kilkukrotnie dokonywano prób zamachu na jego życie), a także spotykając się z niezrozumieniem ze strony mocodawców, podejmował trudne decyzje zakupu terenów portowych, budowy magazynów, barek, angażując w to także własne pieniądze. Dzięki staraniom Mieczysława Jałowieckiego została wykupiona działka na terenie Westerplatte. Na tym terenie została ulokowana Wojskowa Składnica Tranzytowa.

Od soboty, 11 września o postaci Mieczysława Jałowieckiego przypominać będzie między innymi pomnik odsłonięty w Kamieniu. Jego imię nosi teraz także miejscowa szkoła podstawowa. W uroczystości, oprócz społeczności szkolnej i władz gminy Ceków-Kolonia, udział wzięli także zaproszeni samorządowcy, parlamentarzyści, a także goście z zaprzyjaźnionych z podkaliską gminą regionów w Niemczech, Włoszech i na Litwie oraz wirtualnie połączono się z Andrzejem Jałowieckim, prawnukiem Mieczysława Jałowieckiego, mieszkającym obecnie w Australii.

Projekt był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach zadania ,,Zasłużony dla Polski - uroczystości i wystawa upamiętniające Mieczysława Jałowieckiego”.

ZOBACZ TAKŻE:

Rekonstrukcja historyczna w Morawinie pod Kaliszem

Rekonstrukcja historyczna w Morawinie pod Kaliszem. ZDJĘCIA

II Dni Księstwa Kaliskiego. Walki rycerskie i piknik średniowieczny

II Dni Księstwa Kaliskiego. Walki rycerskie i piknik średnio...

Strażacy świętowali na Głównym Rynku nadanie sztandaru KM PS...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto