MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Masowo umieramy z tego powodu. Odkrycie Polki może to zmienić. Skuteczne leczenie najczęstszej przyczyny zgonów coraz bliżej

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
W 2023 roku nadal główną przyczyną zgonów w Polsce, w tym wielu przedwczesnych, były choroby układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy poszukują nowych form terapii lekowych, które mogą zapobiec śmierci wielu osób. Prowadzone badania mają pomóc zrozumieć proces powstawania chorób serca. Wyniki pracy badawczej dr inż. Marty Paci, mogą znacząco poszerzyć naszą wiedzę na temat stanów zapalnych naczyń krwionośnych i przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzięki temu będzie możliwe opracowanie skutecznego leczenia.

Spis treści

Polacy masowo umierają na choroby serca

Według raportu opracowanego w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH – Państwowym Instytucie Badawczym choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za 34,8 proc. zgonów w roku 2022. W tym jeden na trzy zgony z powodu chorób układu krążenia następuje przedwcześnie u osób poniżej 70. roku życia. W roku 2020 i 2021 najbardziej wzrosła liczba przypadków śmiertelnych wśród osób chorujących na nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca (chorobę wieńcową).

Mężczyzna trzyma się za serce i głowę
Jeden na trzy zgony z powodu chorób układu krążenia następuje przedwcześnie u osób poniżej 70. roku życia. milanvirijevic/gettyimages.com

Choroby serca są przyczyną 1/3 wszystkich zgonów w naszym kraju. Równocześnie eksperci z Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego podkreślają, że aż 80 proc. z tych przypadków można byłoby zapobiec. Jednak pacjenci często zaniedbują profilaktykę oraz prowadzą niezdrowy tryb życia, który niekorzystnie wpływa na stan całego organizmu, a także na kondycję serca. Nie stosują się także do zaleceń lekarzy w przypadku, gdy choroba już się rozwija. Z tego powodu naukowcy poszukują skutecznych sposobów leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego, gdy już wystąpią.

Stan zapalny odpowiedzialny za choroby układu sercowo-naczyniowego

Choroby serca najczęściej są wywoływane na skutek istniejących w organizmie stanów zapalnych. Procesy zapalne w komórkach następują pod wpływem różnych czynników drażniących, stresorów czy bodźców zewnętrznych takich jak infekcje, obrażenia, alergeny. Pod ich wpływem w organizmie następuje reakcja obronna w postaci zapalenia, które ma na celu usunięcie szkodliwych czynników, naprawę tkanek lub walkę z infekcją. Organizm powinien w dość szybkim czasie zwalczyć stan zapalny i wrócić do równowagi.

Jednak w wyniku chorób genetycznych czy niewłaściwego stylu życia (głównie nieodpowiedniej diety, palenia papierosów czy nadużywania alkoholu) stan zapalny nie ustępuje i staje się przewlekły. Mimo, że ma on mniejsze nasilenie niż ostre zapalenie to jednak jest bardziej szkodliwy dla organizmu, ponieważ może trwać nawet latami, a chory może o nim nie wiedzieć. Jednak w tym czasie dochodzi do znacznych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, które mogą być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do cofnięcia. Kluczowe jest więc poznanie wpływu procesu zapalnego na komórki śródbłonka w naczyniach krwionośnych, aby możliwe było opracowanie skutecznej terapii w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Odkrycie polskiej naukowczyni to krok milowy w leczeniu chorób serca

Aby lepiej poznać istotę stanów zapalnych występujących w chorobach układu sercowo-naczyniowego dr inż. Marta Pacia skupiła się na obserwacji powstawania kropel lipidowych w śródbłonku. Krople lipidowe (nazywane potocznie tłuszczami) są aktywnymi organellami biorącymi udział w wielu procesach komórkowych, także w stanie zapalnym. Ich ilość zmienia się w zależności od potrzeb komórek. Komórki śródbłonka tworzą je, aby chronić się przed szkodliwym nadmiarem wolnych kwasów tłuszczowych. Natomiast rozkładają krople lipidowe, aby dostarczać ponownie kwasy tłuszczowe np. do produkcji energii. Z tego powodu szkodliwa dla organizmu nie jest sama ich obecność w komórkach śródbłonka naczyń krwionośnych, ale ich zbyt duże nagromadzenie.

– Chciałabym, aby wyniki mojej pracy naukowej zostały praktycznie wykorzystane w biomedycynie śródbłonka w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego. Realizacja tego marzenia jest wymagająca, ponieważ najczęściej wyniki pojedynczych badań są jak puzzle w dużo większej układance, której dopiero całość może rzeczywiście wpłynąć na współczesną naukę – mówi dr inż. Marta Pacia, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Jak podkreśla naukowczyni konieczne są dalsze badania w celu bardziej szczegółowego wyjaśnienia procesów tworzenia kropel lipidowych, ich rozprowadzania po organizmie, a także biochemicznego składu i mechanizmów ich rozkładu. Te badania mogą pozwolić na opracowanie skutecznego leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Utrzymanie prawidłowej funkcji naczyń krwionośnych i ograniczenie szkodliwych skutków gromadzenia się w nich kropel lipidowych pozwoli na zmniejszenie stanów zapalnych, a także leczenie chorób sercowo-metabolicznych.

Jak dbać o serce na co dzień? Poznaj najważniejsze zasady

Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wyznaczyli główne zasady, które pozwolą na prawidłowe dbanie o serce i układ krążenia:

  • nie pal – nie tylko czynnie, ale też biernie. Co roku 3 mln osób umiera z powodu chorób serca, których przyczyną jest palenie tytoniu i narażenie na bierne palenie,
  • ćwicz regularnie – wystarczy 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu (to tylko 21 minut dziennie) może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca o ok. 30 proc.,
  • zadbaj o dietę – ogranicz spożywanie nasyconych tłuszczów (pochodzenia zwierzęcego), cukru i soli,
  • utrzymuj prawidłową wagę – nie dopuszczaj do nadwagi i otyłości,
  • kontroluj ciśnienie tętnicze krwi i stężenie cholesterolu oraz glukozy we krwi – osoby z cukrzycą są trzy razy bardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia.

Pamiętaj również o regularnych, profilaktycznych badaniach. Skonsultuj się z lekarzem, który w zależności od twojego wieku i kondycji zaleci odpowiednie badania i leczenie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masowo umieramy z tego powodu. Odkrycie Polki może to zmienić. Skuteczne leczenie najczęstszej przyczyny zgonów coraz bliżej - Strona Zdrowia

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto