18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mariusz Szczygieł wczoraj zdobył Nagrodę Literacką NIKE 2019 i nagrodę czytelników. Pamiętacie jego wizytę w Pleszewie?

Irena Kuczyńska
Mariusz Szczygieł w Pleszewie
Mariusz Szczygieł w Pleszewie Sandra Perlińska
Mariusz Szczygieł - polski mistrz reportażu gościł w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy. Opowiadał o pracy w ,,Na przełaj'', ,,Gazecie Wyborczej'', w TV Polsat - gdzie prowadził ,,Rozmowy nocą'' pierwszy polski talk show. Ostatnio wydał dwa tomy ,,Antologii polskiego reportażu''

Mariusz Szczygieł
Spotkanie w bibliotece prowadziła Irena Kuczyńska. Przypomniała, że Mariusz Szczygieł zaczął pisać w ostatniej klasie liceum, czyli w roku 1985. Na łamach młodzieżowego pisma ,,Na przełaj'' zamieścił cykl artykułów na tematy, których wcześniej nikt nie tykał m.in. o homoseksualistach, prostytutkach. Dał się tym poznać jako utalentowany reporter.
Wyznał, że ,,początkowo pisał, aby ujrzeć swoje nazwisko w gazecie''. Dziś jest inaczej, choć nie ukrywał, że nadal ten widok sprawia mu przyjemność.
Mariusz Szczygieł pisze reportaże dla ludzi i o ludziach, opowiada historie ich życia. Zapytany, jak skłania ludzi do zwierzeń najintymniejszych zdradził, że najpierw w rozmowie tworzy klimat, rozmawia o wszystkim, nie pyta wprost, daje rozmówcy możliwość wycofania się, potem powoli przechodzi do sedna. W reportażu musi być ,,coś'' : jedno zdanie, jeden fakt, zdarzenie, wokół którego można zbudować fabułę reportażu, który chętnie się czyta w czasach, kiedy tabloid podbija świat.
.Skąd czerpie inspiracje na tematy felietonów, czy reportaży? - Tematy leżą w książkach, które trzeba po prostu czytać. Przygotowując reportaż o rodzinie Batów - którzy w XIX wieku stworzyli imperium obuwnicze,, kupił i przeczytał - jak mówił - wszystkie książki o Batach.
Pod redakcją mistrza polskiego reportażu powstała dwutomowa ,,Antologia Polskiego Reportażu'', gdzie zamieścił reportaże m.in. Marii Konopnickiej, którą kojarzymy z ,,Rotą'', krasnoludkami i sierotką Marysią, ,,Naszą szkapą'', Władysława Reymonta, Marii Rodziewiczówny, Stefana Żeromskiego, Jerzego Urbana.

Uhonorowany licznymi nagrodami dziennikarz, który w 2014 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od prezydenta Bronisława Komorowskiego wyznał, że studiował dziennikarstwo 14 lat, zaczął jeszcze w czasach PRL - kiedy była cenzura, skończył już w wolnej Polsce.

b]Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

pleszew.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto