Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Praktyki zawodowe w czasie epidemii koronawirusa. MEN: "Pracodawcy mają obowiązek zwolnienia z konieczności świadczenia pracy"

Radosław Konczyński
Po wtorkowej decyzji rządu o zaostrzeniu przepisów dotyczących przemieszczania się zgłosił się do nas rodzic nastolatka z powiatu malborskiego: „Syn musi chodzić na praktyki czy nie?”. MEN odpowiada, że teraz już kategorycznie nie. Dodajmy, że wcześniej była luka prawna.

Uczeń szkoły branżowej, którego rodzic zgłosił się do nas, odbywa praktyki zawodowe  w jednym z zakładów w Malborku.
- Co mamy zrobić w świetle zaostrzonych przepisów? Syn jest niepełnoletni, ma iść na praktyki czy nie? - pytał nas we wtorek wieczorem rodzic.

To tego dnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili kolejne obostrzenia, które zaczęły obowiązywać od środy (1 kwietnia). Jeden z przepisów stanowi, że osoby poniżej 18 roku życia nie mogą same wychodzić z domu. Teoretycznie więc mama lub tata powinni zawieźć czy zaprowadzić takiego nastolatka pod zakład pracy, w którym uczy się zawodu w ramach praktyk. Po kilku godzinach powinni po niego przyjechać czy przyjść, żeby zabrać do domu.

- To trochę dziwne, że szkoła zwalnia z praktyk na warsztatach, a w zakładach prywatnych tak nie było - mówił nam rodzic. 

Jak najbardziej można zrozumieć to zdziwienie, zwłaszcza w świetle apeli o pozostawanie w domach. Niemniej, praktyki u pracodawców do końca marca odbywały się zgodnie z prawem. Po pierwszym komunikacie MEN z 11 marca w sprawie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych komunikat wydała pomorska kurator oświaty.

- Uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach – informowała wówczas Małgorzata Bielang.

Dyrektorzy szkół mogli tylko rekomendować pracodawcom zawieszenie praktyk. Apelowali też o to... minister edukacji i minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Była luka prawna, ale teraz to się zmieniło. Od 1 kwietnia do odwołania żadne praktyki zawodowe nie mogą się odbywać.

- Pracodawcy zatrudniający pracowników młodocianych mają obowiązek zwolnienia ich z konieczności świadczenia pracy. Wymóg ten wynika z przepisów ustawy wprowadzającej m.in. zmiany w zakresie przygotowania zawodowego młodocianych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu, podpisanej 31 marca 2020 roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę – odpowiada nam Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Resort wyjaśnia też, że w czasie zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty pracodawca, w przypadku wypłaty zachowuje prawo do refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne, o ile została zawarta z nim umowa o refundację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto