Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Macierzyństwo w pracy

RED
Projekt „Mam dziecko -  pracuję (…)” podejmuje temat Work-Life Balance (WLB; równowaga między pracą a życiem), czyli szerokiej przychylności dla godzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym osób zatrudnionych.
Projekt „Mam dziecko -  pracuję (…)” podejmuje temat Work-Life Balance (WLB; równowaga między pracą a życiem), czyli szerokiej przychylności dla godzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym osób zatrudnionych. Sandra Perlińska
Macierzyństwo i praca? Czy można pogodzić karierę zawodową z życiem prywatnym, zwłaszcza obowiązkami ojca i matki? Twórcy projektu "Mam dziecko - pracuję" przekonują, ze można! Przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego, instytucji pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, pracodawców i rodziców uczestniczyli w seminarium otwierającym projekt w Powiecie Pleszewskim.

Macierzyństwo w pracy

Na terenie powiatu pleszewskiego rozpoczęła się realizacja innowacyjnego projektu „Mam dziecko - pracuję. Analiza testowanie i  wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wspomagających godzenie życia zawodowego i  prywatnego w Wielkopolsce opartych na idei flexicurity”, którego głównym celem jest wypracowanie modelu współpracy międzysektorowej między administracją publiczną, instytucjami nauki, lokalnym biznesem, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami, pozwalającej na łączenie życia zawodowego i prywatnego mieszkańcow w oparciu o zasady flexicurity. Termin flexicurity pochodzi od słów flexibility (elastyczność) oraz security (bezpieczeństwo) i oznacza socjalny model zatrudnienia, opracowany w Danii w latach 90. XX wieku, a polegający na stosowaniu elastycznych form zatrudnienia i gwarantujący podstawowe zabezpieczenie socjalne.

Projekt „Mam dziecko -  pracuję (…)” podejmuje temat Work-Life Balance (WLB; równowaga między pracą a życiem), czyli szerokiej przychylności dla godzenia obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym osób zatrudnionych.
Projekt innowacyjny testujący jest realizowany w Polsce od 2011 roku, a wdrażany jest na obszarze Województwa Wielkopolskiego. Przystąpiły do niego Powiat Pleszewski oraz Miasto i Gmina Pleszew. Oba samorządy zawarły porozumienie z Fundacją Aktywności Lokalnej z Puszczykowa w sprawie wspólnego wdrażania tego projektu.
Inicjator i lider projektu - Fundacja Aktywności Lokalnej z Puszczykowa – realizuje projekt w partnerstwie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu oraz duńskim Center for Balance mellem Arbejdsliv og Familieliv, ApS (Centrum Work Life-Balance w Kokkedal w Danii).  Kierownikiem projektu jest Iwona Janicka – podwójna laureatka nagrody EUROLIDER 2010.

Seminarium otwierające cykl warsztatów międzysektorowych odbyło się w poniedziałek, 30 września br. w Starostwie Powiatowym w Pleszewie.

Gospodarzami spotkania byli kierownik merytoryczny projektu prof. Kazimierz Pająk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prezes Fundacji Aktywności Lokalnej Jacek Janicki oraz  koordynatorka ds. partnerstw Wiktoria Jaros.

Podczas konferencji przedstawiono założenia i cele projektu oraz przeprowadzono diagnozę warunków godzenia życia zawodowego i osobistego w Pleszewie.  - Narodziny dziecka są wielkim wydarzeniem w życiu każdego rodzica, ale są także wyzwaniem, jak pogodzić obowiązki wychowawcze z pracą? – tłumaczyła koordynatorka ds. partnerstw Wiktoria Jaros. - Chcemy wypracować model wsparcia dla rodziców pracujących i jednocześnie wychowujących dzieci. Dobre praktyki chcemy upowszechnić w kraju i włączyć do reguł polityki prorodzinnej i polityki zatrudnienia. Na nasze rozwiązania czeka zwłaszcza pełnomocnik rządu ds. równego traktowania pani Agnieszka Kozłowska - Rajewicz.

- Firmy nie chcą zatrudniać samotnych matek ani kobiet w ciąży. Młode matki często wypadają z rynku pracy, bo muszą zająć się wychowywaniem dzieci. Trudno bez czyjejś pomocy zorganizować opiekę nad dzieckiem. Po urlopie wychowawczym trudno też wrócić do poprzednich obowiązków zawodowych. Pracodawcy patrzą na pracowników głównie przez pryzmat ich przydatności w firmie. Pracujący rodzice, przeciążeni opieką nad dzieckiem i  zadaniami w domu, mogą zaniedbywać obowiązki zawodowe, nie są dyspozycyjni dla pracodawcy, są mniej zdyscyplinowani, spada ich wydajność pracy, często korzystają ze zwolnień (problem z zastępstwem), ponadto rezygnują z podnoszenia swoich kwalifikacji (nie uczestniczą w szkoleniach, przerywają studia). Eksperci wskazują jednocześnie, że ponadnormatywny czas pracy (praca po godzinach, pełna dyspozycyjność) mają negatywne wpływ na życie rodzinne - To nie jest normalne, gdy rodzic nie ma czasu dla swojego dziecka, bo np. pracuje 60 godzin tygodniowo w jakiejś korporacji - mówi Tomasz Wojtala Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie

- Rozwiązaniem może być praca na własne ryzyko, własna działalność gospodarcza lub elastyczne formy zatrudnienia (kontrakty cywilnoprawne, samozatrudnienie, nienormowany czas pracy, zatrudnienie pracownika na indywidualnych zasadach poza siedzibą firmy, praca przez Internet, telepraca, pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, pozostawanie w gotowości do świadczenia pracy). Elastyczne formy zatrudnienia są przeznaczone m.in. dla tych, którzy nie mogą pracować w pełnym wymiarze godzin, czyli np. dla matek wychowujących małe dzieci, ale także dla osób niepełnosprawnych czy opiekunów osób starszych. - podkreśla Tomasz Wojtala.

W grupach problemowych pracowali nad diagnozą zjawiska, a następnie przedstawili efekty swoich spostrzeżeń.

Wymieniono oczekiwania, wyzwania i bariery, na jakie napotykają rodzice w pracy i życiu codziennym. Głównym problemem okazał się brak miejsc w żłobkach w Pleszewie. W samej gminie Pleszew jest aż 1.100 dzieci w wieku do 3 lat. Tymczasem w mieście działa tylko jeden prywatny żłobek dla 10 maluchów. Do poważnych problemów zaliczono: brak alternatywnej opieki nad dzieckiem, brak klubów dziecka, brak tzw. „kącików malucha” w instytucjach, przedsiębiorstwach i placówkach handlowych, brak przedszkoli przyzakładowych oraz brak stacjonarnych przewijaków dla niemowląt.

Uczestnicy warsztatów podkreślili potrzebę organizacji profesjonalnych kursów dla opiekunek dziennych. Nadzieją jest to, że wśród pracodawców i kadry zarządzającej wzrasta świadomość na temat macierzyństwa i ojcostwa podległych pracowników. Szefowie firm nierzadko są lub byli w przeszłości rodzicami. Do głosu dochodzi przekonanie, że pracownik zadowolony z własnego życia osobistego pracuje chętniej, wydajniej i w perspektywie przynosi firmie korzyści ekonomiczne.
Podczas spotkania zrodził się pomysł opracowania informatora powiatowego dla rodziców na temat pleszewskich przedsiębiorstw i instytucji przyjaznych idei Work-Life Balance. Twórcy projektu planują też kampanię medialno-promocyjną na rzecz pomocy i ułatwień dla rodziców.

W seminarium wzięli udział pracownicy Starostwa Powiatowego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie, Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, urzędów gmin, ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, Zespołu Placówek Specjalnych, działacze lokalnych stowarzyszeń; Forum Kobiet, Osób Niepełnosprawnych „Razem w przyszłość”, Salezjańskiej Organizacji Sportowej, „Kaganek Oświaty", Stowarzyszenia Prywatnych Przewoźników Autobusowych, Akcji Katolickiej; właścicielka żłobka „Tuptuś”; przedstawiciele Spółki „Sport”, Przedsiębiorstwa Komunalnego, Cechu Rzemiosł oraz Fabryki Maszyn Spożywczych „Spomasz". 

Na koniec warsztaty podsumował prof. Kazimierz Pająk: -

Wyjeżdżam z Pleszewie z dużą satysfakcją. W jednym miejscu udało się zebrać tyle osób z rożnych środowisk; samorządowców, pracowników opieki społecznej, działaczy społecznych, przedsiębiorców i rodziców. Wymieniliśmy opinie i poglądy. Dziękuje za wszystkie uwagi i sugestie. Cieszę się, że państwo dostrzegają ten problem. To znaczy, że idziemy w dobrym kierunku. Zostaliśmy tu bardzo gościnnie przyjęci. Pleszew jest dobrym miejscem, aby wdrażać nowe koncepcje. Tutaj możemy stworzyć dobre praktyki i przekazać je innym do naśladowania.

Kolejne warsztaty odbędą się październiku, listopadzie, grudniu 2013 roku oraz w styczniu 2014 roku.

  ***
Projekt „Mam dziecko – pracuję” jest współfinansowany ze środków
Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
Dodatkowe informacje dostępne na portalu
www.mamdziecko-pracuje.pl

pl

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25, 502 499 363

  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto