Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwileń. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego świętuje 70-lecie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
1 czerwca 2020 r. to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu. Poniedziałek jest uwieńczeniem trwającego od 1 września roku jubileuszowego, to także 105. rocznica urodzin patrona placówki i oczywiście Dzień Dziecka.

Szkoła w Kwileniu świętuje 70-lecie. Rok jubileuszowy rozpoczął się 1 września 2019 r, a 1 czerwca 2020 r. stanowi uwieńczenie obchodów. Obchodów, które w ostatniej fazie mocno pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Społeczność placówki w tych ważnych dniach nie mogła świętować razem, ale część zaplanowanych projektów i konkursów udało się zrealizować online. 70 lat to szmat czasu, to kolejne roczniki absolwentów, których szkoła wypuszczała w świata, to prace remontowe, których w ciągu 7 dekad nie brakowało.

Przez 70 lat szkoła zmieniła swój wygląd. Ale nadal najważniejszy jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury naszej szkoły, a my staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgać gwiazd

- opowiada dyrektor placówki Krystyna Sobczak-Gmyrek.

Wojna przerwała budowę

Po raz pierwszy uczniowie przekroczyli próg szkoły 10 grudnia 1949 r., ale historia obiektu rozpoczęła się kilka lat wcześniej. Budowa ruszyła w 1938 roku z inicjatywy Gromadzkiej Rady Narodowej w Choczu. Obiekt usytuowano między trzema wsiami: Kwileniem, Niniewem i Starą Kaźmierką. W ciągu roku powstał parter, dalsze prace przerwała wojna. Zamieszkujący w Kwileniu Oskar Peda, ówczesny właściciel młyna i cegielni z tartakiem oraz częściowy fundator nowej szkoły, który z pochodzenia był Niemcem, uratował mury przed rozebraniem. Po zakończeniu działań zbrojnych roboty wznowiono. Z przerwami trwały one do 1952 r. Trzy lata wcześniej zorganizowano 6-klasową szkołę podstawową. Zanim uczniowie mogli rozpocząć naukę w nowym obiekcie, zajęcia odbywały się w budynkach prywatnych: dwie izby lekcyjne były w domu Marii Cierniak, a jedna u Czesława Czajczyńskiego. Na początku zajęcia prowadzone były tylko na parterze, gdyż piętro jeszcze nie było wykończone. W roku szkolnym 1949/50 do placówki uczęszczało 143 uczniów.

Pierwszym kierownikiem został Kazimierz Köchler, a wraz z nim pracę w Kwileniu rozpoczęły Zdzisława Grześkiewicz i Teresa Mrozek. Od 1984 do 2014 r. szkołą kierowała Eugenia Tyburska. Po niej pałeczkę przejęła Krystyna Sobczak-Gmyrek. -

Rok jubileuszowy to okres wytężonej pracy, szczególnego zaangażowania i wysiłku wielu osób – nauczycieli, pracowników, uczniów. Za ten ogrom włożonej pracy z całego serca dzisiaj wszystkim dziękuję. Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli i pracowników szkoły, którzy tworzyli i nadal tworzą jej historię, którzy niezwykłą postawą, zaangażowaniem, twórczym talentem i wspólnymi działaniami przyczyniają się do jej sukcesów. Dziękuję za wszystko to, co powstało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów. Pragnę wyrazić uznanie dla wysiłku i pracy byłych dyrektorów: Kazimierza Köchllera i Eugenii Tyburskiej oraz nauczycieli, którzy tworzyli naszą szkołę i wysoko postawili poprzeczkę nam, następnym pokoleniom nauczycieli. Serdeczną wdzięczność wyrażam wszystkim, którzy wspierali i wspierają naszą szkołę: władzom samorządowym, rodzicom, absolwentom i przyjaciołom szkoły

- podkreśla dyrektor placówki.

Przez 70 lat szkoła przeszła kilka znaczących modernizacji. W latach 80. piece kaflowe zostały zastąpione centralnym ogrzewaniem. Do budynku doprowadzono wodę, powstały sanitariaty. W kolejnej dekadzie mieszkania dla nauczycieli przerobiono na sale lekcyjne. W 2000 r. przyszedł czas na wymianę okien, odnowiono klasy i wykonano elewację. Najświeższa modernizacja, która objęła m.in. wymianę dachu, pełną termomodernizację i montaż pompy ciepła, zakończyła się przed kilkoma miesiącami.

Kolejna ważna data w historii szkoły to 2 października 2016 r. Wtedy patronem placówki został ksiądz i poeta Jan Twardowski.

Konkursy rozstrzygnięte

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, mimo pandemii w ostatnich dniach udało się przeprowadzić i rozstrzygnąć dwa projekty. Z okazji 70-lecia uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu wzięli udział w konkursie online dotyczącym patrona i jego twórczości. Młodzież z klas IV-VIII musiała m. in. rozpoznać fragmenty wierszy i dopisać do nich tytuły. ,,O maluchach”, ,,Sprawiedliwość”, ,, Do moich uczniów”, ,,Śpieszmy się”, „Który stwarzasz jagody” - to tylko kilka przykładów.

Tytuł „Mistrza wiedzy o patronie szkoły i jego twórczości” zdobył Marcin Wysocki z klasy VIII. Tuż za nim uplasowali się: Amelia Szymańska (klasa VIII) oraz Marcel Skórzybut (klasa VI). Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i rzeczowe.

Pomysłowości i kreatywności wymagał konkurs polegający na napisaniu jubileuszowej rymowanki nawiązującej swoją tematyką do historii i wspomnień związanych ze szkołą. Jury w składzie Krystyna Sobczak-Gmyrek (dyrektor szkoły), Jolanta Rudzińska (prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Inicjatyw Kulturalno- Oświatowych Mieszkańców Wsi) oraz Marta Jarzębska (opiekun Samorządu Uczniowskiego) spośród uczniów wyróżniła 3 osoby:

  1. Mikołaj Michalak (klasa VI)
  2. Helenka Zięty (klasa II)
  3. Zosia Wojciechowska (klasa I)

Z grona absolwentów jury doceniło pracę Stanisława Obecnego. Na laureatów oczywiście również czekają nagrody.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Powiat pleszewski. 70 mandatów wystawionych w czasie policyjnej akcji

Piłka znów w grze. Prosna Chocz pokonała w meczu sparingowym...

III Rodzinny Rajd Rowerowy

Nabożeństwo, odznaczenia i zabawa taneczna. Strażacy z Kwile...

Dom, który stał się muzeum

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto