Kursy i szkolenia – jaki kurs wybrać w 2023 roku?

Materiał informacyjny Kursy i szkolenia
Zastanawiasz się czy warto inwestować we własny rozwój? Szukasz pomysłu na ciekawe szkolenie dla siebie? Jeśli w tym roku postanowiłeś, że nauczysz się czegoś nowego – sprawdź 6 propozycji, które przygotowaliśmy dla naszych czytelników.

Kurs nauki jazdy

W Polsce prawo jazdy posiada około 22 miliony osób. Komfort, jaki daje możliwość samodzielnego prowadzenia pojazdu, przekłada się zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe. Jeżeli jeszcze nie posiadasz prawa jazdy, to może warto dopisać odbycie kursu w ośrodku szkolenia kierowców do listy noworocznych postanowień. Dzięki tej umiejętności możesz uniezależnić oraz zwiększyć swoje szanse na zdobycie nowej wymarzonej pracy. Na wielu stanowiskach posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów to dodatkowy plus.

Kursy zawodowe

Aktualne wysokości cen w sklepach czy rachunków za opłaty stałe sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna rozważać sposoby na zwiększenie swoich dochodów. Dzięki szkoleniom możemy zyskać zupełnie nowe umiejętności lub wyspecjalizować się w nich. Ważny jest też certyfikat potwierdzający ukończenie kursu. Ukończenie właściwego szkolenia może otworzyć przed nami zupełnie nową drogę. Wybierając się na kurs czy szkolenie, warto wybrać sprawdzoną placówkę, która po zaliczeniu całości programu, wystawi dokument potwierdzający ukończenie. Dzięki temu staniemy się bardziej wiarygodni w oczach przyszłego pracodawcy i będziemy mogli poświadczyć nowo zdobyte kwalifikacje.

Wśród pań chętnie wybierane są szkolenia przygotowujące do zawodu makijażystki, a także stylistki paznokci. Nierzadko o wyborze decydują zainteresowania i chęć realizowania swoich pasji. Jeśli uda się to połączyć z pracą zarobkową – mamy szansę znaleźć się na drodze prowadzącej do sukcesu. Wśród osób rozważających kurs makijażu na początek polecane są ogólne szkolenia, które wprowadzą w tajniki sztuki wizażu. W następnym kroku można zdecydować się na poszerzenie ogólnych umiejętności lub rozważenie obrania specjalizacji np. w makijażu ślubnym lub scenicznym.

Te specjalności warto sprawdzić:

 • kucharz
 • spawacz
 • wizażystka
 • instruktor pierwszej pomocy
 • florystka
 • księgowy
 • kadrowa
 • operator wózka
 • stylistka paznokci
 • hakowy
 • dietetyk
 • krawcowa
 • specjalista BHP
 • masażysta
 • barman

Choć kursy prowadzone przez mentorów biznesowych można zaliczyć do osobnej kategorii, to właśnie w tym miejscu chcemy o nich wspomnieć. Jeśli prowadzisz własną działalność i nie chcesz rezygnować z obranej ścieżki zawodowej, jednak wciąż czujesz, że nie zarabiasz wystarczająco, pomoc możesz uzyskać w trakcie sesji mentoringowych. Wśród ofert tego typu szkoleń można znaleźć także te, dedykowane rozwojowi i wsparciu kobiet.

Kursy artystyczne – plastyka, aktor, reżyser

Posiadasz zacięcie artystyczne? Zastanawiasz się co zrobić z pokładem swej kreatywności? Może warto rozejrzeć się za kursem, który pozwoli realizować swoje pasje i szlifować talent. Zajęcia plastyczne to nie tylko ciekawa forma spędzania czasu dla dzieci. Coraz więcej dorosłych osób decyduje się w końcu spełnić swoje marzenia i zapisuje się na kursy malarstwa czy innych form plastycznych.

Te kursy warto sprawdzić:

 • rysunku
 • rzeźby
 • malarstwa
 • aktorki
 • reżyserii
 • projektant mody

Nauka języków, nauka języka migowego

O tym, że znajomość języków obcych jest bardzo przydatną w życiu umiejętnością , chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Znajomość języka angielskiego może okazać się bardzo przydatna czy to na wakacjach, czy w pracy. Jeśli opanujemy go w znacznym stopniu, będziemy mogli posługiwać się nim ze swobodą, a oglądanie zagranicznych filmów czy książek, które nie zostały przetłumaczone, nie będzie dla nas żadnym wyzwaniem.

Oczywiście w życiu zawodowym znajomość języka angielskiego to w większości przypadków dodatkowy atut. Choć wśród szkół językowych najczęściej wybieranym językiem jest angielski, to opanowanie hiszpańskiego czy włoskiego, także będzie dla nas korzystne. Nie zapominajmy także o szkołach nauki języka migowego, które prowadzą zajęcia od podstaw oraz dla bardziej zaawansowanych. Ukończenie takiego kursu może umożliwić w przyszłości pracę jako tłumacz języka migowego.

Kurs samoobrony

Kursy samoobrony wciąż cieszą się sporym uznaniem, zwłaszcza wśród kobiet – choć warto zauważyć, że nie tylko. Takie szkolenie może być szczególnie pomocne, jeśli nie czujemy się pewnie, wychodząc w pojedynkę z domu wieczorem. Warto je rozważyć jeśli chcemy odzyskać poczucie bezpieczeństwa i nabrać nieco pewności siebie. Należy jednak pamiętać, że umiejętność samoobrony może przydać się każdemu – bez względu na płeć oraz na to czy przechadza się samotnie, czy ma towarzystwo.

Kursy dla dzieci – plastyczne czy nauka języka

Kursy prowadzone są nie tylko dla dorosłych, a jak wiadomo, dzieci łatwiej chłoną wiedzę i nowe umiejętności. Warto to wykorzystać, dlatego jeśli posiadasz dzieci, zastanów się nad rozpoczęciem nauki języka obcego. Rozpoczęcie nauki we wczesnym wieku to inwestycja w przyszłość. Znając co najmniej dwa języki biegle, otworzy się przed nimi więcej możliwości. Podobnie sprawa się ma w kwestiach kursów powiązanych np. z ich zainteresowaniami. Jeśli od najmłodszych lat dziecko wykazuje zainteresowanie komputerem, być może kurs programowania pomoże rozwinąć jego pasje. Twoje dziecko uwielbia malować? Pozwól mu na szkolenie z rysunku lub malarstwa. Wysłanie swoich pociech na kurs ma także dodatkowe zalety: dajemy im dodatkową szansę na zawieranie nowych przyjaźni z dziećmi, które mają podobne zainteresowania.

Kursy dla dzieci i młodzieży, które warto sprawdzić:

 • językowe
 • programowania
 • rysunku
 • malarstwa
 • ogólnoplastyczne
 • aktorskie

Tekst powstał dzięki współpracy z:
Uniwersytet Oświatowy Lubomir Zworecki,
"Szkoleniowiec" sp. z o.o.,
Beauty By Blueberry,
Make – Up Marta Michałko,
Edu – Pasja sp. z o.o.,
7cm Szkoła Projektowania, Konstrukcji i Technik Krawieckich,
OSK-ROYAL Łukasz Pawlak,
Pomigam Aleksandra Pyrek,
Technika Spawalnicza sp. z o.o.,
Pracovnia Warsztaty Artystyczne dla Dzieci i Dorosłych,
Akademia Sztuk Scenicznych Papa,
Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,
Centrum Języka Angielskiego „ONE”,
Akces Benefit Learning Systems sp. z o.o.,
Akademia Rysunku Agnieszki Opala,
Giganci oprogramowania,
Kursy i szkolenia zawodowe,
Akademia Plastyczna Walor,
Artformy,
Stowarzyszenie The Art,
SKK Szkoły Kursy Kariera,
Wielkopolskie Centrum Samoobrony i Bezpieczeństwa,
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu,
Rozwijalnia Kobiet Anna Diller
Ekspert Joanna Bogielczyk
Chef's Table by Ernest Jagodzinski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kursy i szkolenia – jaki kurs wybrać w 2023 roku? - Poznań Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie