Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kronawirus w Małopolsce. Czeka nas kolejny etap odmrażania. Jak będzie wyglądać w Krakowie?

Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Przed nami czwarty etap znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Od soboty w otwartej przestrzeni nie będziemy musieli nosić już maseczek, z kolei od 6 czerwca swoją działalność będą mogły wznowić instytucje kulturalne. Odmrożenie czeka także branżę ślubną. Jedna zasada pozostanie jednak nadal aktualna. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi. Sprawdzamy, jak do funkcjonowania w nowej rzeczywistości przygotowuje się Kraków.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Po pierwsze zmienią się zasady dotyczące zakrywania usta i nosa. Zgodnie z decyzją rządu od soboty 30 maja nie będziemy musieli tego robić w przestrzeni publicznej. Nie oznacza to jednak, że możemy zostawić maseczki w domu. Nadal będą one obowiązywać w sklepach, galeriach handlowych, u fryzjera czy też urzędach.

Maseczki będą też konieczne w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej, co w rozmowie z nami potwierdza Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Służby porządkowe nadal będą sprawdzać, czy pasażerowie przestrzegają obostrzeń. Za brak maseczki grozi kara nawet 500 zł.
W autobusach i tramwajach krakowskiego MPK nadal będą specjalnie wygrodzone strefy, gdzie może przebywać jedynie kierowca czy motorniczy. Chodzi o pojazdy, w których nie ma zamkniętych kabin. Dla pasażerów oznacza to, że do niektórych autobusów i tramwajów nadal nie wejdą pierwszymi drzwiami.

W komunikacji miejskiej wciąż będą obowiązywać także limity w liczbie pasażerów. Przykład?

- Krakowiakiem, który normalnie jest w stanie przewieźć prawie 300 osób, zgodnie z obostrzeniami może teraz podróżować 85 osób - tłumaczy Marek Gancarczyk.

Krótko mówiąc, do pojazdów komunikacji miejskiej nadal będzie mogło wejść tyle osób, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Bez maseczki będzie można z kolei wyjść na spacer, ale tylko samemu lub z osobami z tego samego gospodarstwa domowego. Jeśli nie będziemy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych - na przykład na zatłoczonym chodniku - wówczas będziemy zobowiązani zasłonić usta i nos, dbając o wspólne bezpieczeństwo.

Imprezy w plenerze

Od soboty możliwe będzie dozwolona również organizacja zgromadzeń na powietrzu do 150 osób Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Nie oznacza to jednak, że można gromadzić się w dowolnym miejscu.

Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w rozmowie z nami zapewnia, że policja reaguje i będzie reagować na naruszanie wszystkich obowiązujących aktualnie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

- Przy czym tak jak do tej pory policjanci będą kierowani do patroli przestrzeni publicznej. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, lokale weselne, sklepy, kina, itp., to takie obiekty sprawdzamy tylko w razie zgłoszonej interwencji bądź sygnałów czy zgłoszeń o konkretnych naruszeniach pod danym adresem. Kontynuujemy także kontrole osób na kwarantannie w miejscu zamieszkania - kwituje rzecznik KWP.

Ślubny lockdown

Po konferencji premiera z ulgą odetchnęły także pary młode oraz przedstawiciele branży ślubnej. Od 6 czerwca będzie możliwe bowiem organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których udział weźmie maksymalnie 150 osób. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek, ale zasad i wytycznych związanych z pandemią koronawirusa jest sporo.

Do organizacji wesel na nowych zasadach przygotowuje się m.in. Akacjowy Dwór w Krakowie.
- Niestety część młodych par zdążyła już zmienić swoje terminy na późniejsze miesiące bądź na przyszły rok. W czerwcu będziemy mieć tylko jedno wesele, w lipcu z kolei mamy trzy zarezerwowane daty. Tak naprawdę ciągłość osiągniemy w sierpniu, gdzie mamy po dwa wesela w tygodniu - mówi nam Anna Szewczyk, manager Akacjowego Dworu. Dodaje, że w ich przypadku sala mieści 120 osób, a stoły są okrągłe w związku z tym liczą, że przy każdym z nich będzie mogło usiąść po 10 osób.
-Czekamy jeszcze jednak na dokładne wytyczne - kwituje Szewczyk.

Gdzie do kina?

Mimo, że od 6 czerwca rząd zezwolił również na wznowienie działalności kin i teatrów, na seanse nie pójdziemy tak szybko, jak mogło by się nam wydawać. Ostateczna decyzja o ich otwarciu będzie leżeć bowiem w gestii ich dyrektorów.

Kino i teatr po pandemii. Gdzie na spektakl, gdzie na film?

Na przyjęcie pierwszych widzów 6 czerwca zdecydowało się w Krakowie Kino Kijów. O powrocie do normalnego funkcjonowania myśli także Kino Pod Baranami, jednak póki co dyrekcja czeka na szczegółowe wytyczne. Z pierwszymi seansami wstrzymują się także multipleksy Helios, Multikino i Cinema City do czasu otrzymania jasnych wytycznych.

„Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort naszych pracowników oraz Wasz, kina sieci Multikino będą otwierane stopniowo w późniejszym terminie” - poinformowała sieć Multikino.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kronawirus w Małopolsce. Czeka nas kolejny etap odmrażania. Jak będzie wyglądać w Krakowie? - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto