Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w powiecie pleszewskim. Kolejne łóżka dla chorych na COVID-19 w pleszewskim szpitalu

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Według stanu na piątek, 12 marca 2021 r., w naszym województwie pozostało 226 wolnych łóżek dla pacjentów leczonych z powodu COVID-19. W związku z tym Wielkopolski Oddział NFZ zarekomenduje wojewodzie otwarcie kolejno czwartego i piątego modułu w szpitalu tymczasowym na MTP w Poznaniu. 137 dodatkowych łóżek zostanie otwarte w szpitalach w Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Międzychodzie, Lesznie oraz SZOZ przy ul. Krysiewicza w Poznaniu.

W piątek na 1358 łóżek na II poziomie zabezpieczenia (są to łóżka dla pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19, niewymagających leczenia specjalistycznego, w szczególności zabiegowego) w 20 wielkopolskich szpitalach, zajętych było 1136. Dodatkowo w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich prowadzonym przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu na 94 miejsca, zajętych było 90.

Łącznie w całym województwie pozostaje 226 wolnych łóżek dla chorych na COVID-19. W tym momencie w każdym regionie Wielkopolski są jeszcze wolne „łóżka covidowe”. Reagując ma bieżące potrzeby oraz zachowanie bezpiecznego zapasu, jesteśmy gotowi i powiększamy bazę miejsc dla chorych – podkreśla Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.

Zapas jest jeszcze zachowany także w przypadku łóżek respiratorowych. Obecnie na II poziomie jest ich w regionie 130: 91 zajętych i 39 wolnych. W szpitalu tymczasowym na kolejne 10 takich łóżek – zajętych jest 6.

Wkrótce kolejne moduły w szpitalu na MTP

Dostrzegając potrzebę zabezpieczenia większej liczby miejsc dla pacjentów, będziemy rekomendować wojewodzie wielkopolskiemu sukcesywne otwarcie dwóch kolejnych modułów po 28 łóżek w szpitalu tymczasowym. Mamy nadzieję, że do pracy w nim zgłosi się personel także spoza Szpitali Klinicznych poznańskiego Uniwersytetu Medycznego – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.

Obecnie działający od 1 lutego szpital tymczasowy dysponuje trzema modułami łóżek. Po decyzji wojewody wielkopolskiego, otwarcie 56 kolejnych miejsc w szpitalu na MTP mogłoby nastąpić w najbliższych dniach.

Zwiększana jest także liczba łóżek w tradycyjnych lecznicach. W tym tygodniu otwarte zostanie w nich kolejne 137 łóżek. Od poniedziałku, 15 marca Szpital w Ostrowie Wielkopolskim otwiera 30 nowych miejsc dla pacjentów. Jego baza wzrośnie z 90 do 120 „łóżek covidowych”. Dodatkowe łóżka pojawią się również w szpitalach w Pleszewie, Międzychodzie, Lesznie oraz SZOZ przy ul. Krysiewicza w Poznaniu.

Dodatkowe łóżka w pleszewskim szpitalu

W ostatnich miesiącach pleszewski szpital dysponował 45 miejscami na oddziale covidowym, w tym trzy były przeznaczone do intensywnej terapii wyposażone w respiratory. W poniedziałek, 15 marca, dołożono 32 dodatkowe łóżka, w tym kolejne dwa ze stanowiskami respiratorowymi. Pleszewskie Centrum Medyczne ma też 10 tzw. łóżek obserwacyjnych. Korzystają z nich ci pacjenci, którzy oczekują na wynik testu w kierunku COVID-19.

Jak podkreśla Błażej Górczyński, prezes PCM, minione tygodnie to więcej chorych na SARS COV 2, którzy przechodzili go ciężej i trudno dzisiaj jednoznacznie wyrokować, jak będzie to wyglądało w najbliższej przyszłości. Na szczęście szpitalny personel został już w prawie w stu procentach kompleksowo zaszczepiony, więc ryzyko zakażeń wśród pracowników medycznych zostało zminimalizowane.

- Sytuacja jest dynamiczna i zwiększenie liczby miejsc na oddziale dla chorych na COVID-19 to dla nas duże wyzwanie pod względem logistycznym. Organizujemy jednak pracę tak, aby wszyscy pacjenci mieli jak najlepszą opiekę. Dlatego z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować personelowi naszego szpitala, który staje na wysokości zadania i doskonale rozumie, że warunki są bardzo trudne dla wszystkich - podkreśla prezes Górczyński.

Oprócz zwiększenia liczby miejsc na oddziale dedykowanym - pleszewski szpital na razie nie wprowadził żadnych zmian związanych z zabiegami planowymi. Nadal jednak obowiązuje bezwzględny zakaz odwiedzania pacjentów przez najbliższych na innych oddziałach w placówce.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszewskie Zakłady Zbożowe w latach 90. ZDJĘCIA

Wiele osób wybiera taką rozrywkę w sąsiednich miastach (oczywiście, gdy parki nie są zamknięte przez covidowe obostrzenia)

Pleszew. Jakie inwestycje przydałyby się w Pleszewie? Czego ...

Pleszew. Druga akcja oddawania krwi na terenie Komendy Powia...

Mieszkanka powiatu pleszewskiego wystąpiła w teleturnieju "J...

Witamina D, czyli witamina słońca. Dlaczego jest tak ważna?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto