Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus już nie taki groźny? "Teraz to choroba przeziębieniowa". Wielka konferencja pulmonologów w Poznaniu

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
- W chwili obecnej zachorowania na COVID mają charakter choroby przeziębieniowej o niewielkim stopniu nasilenia - mówi profesor Szczepan Cofta, pulmonolog ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.
- W chwili obecnej zachorowania na COVID mają charakter choroby przeziębieniowej o niewielkim stopniu nasilenia - mówi profesor Szczepan Cofta, pulmonolog ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego. Wojciech Wojtkielewicz
Koronawirus jest traktowany jak choroba przeziębieniowa. Rak płuc - przy stosowaniu najnowszych terapii - jak choroba przewlekła. M.in. na takie tematy dyskutują pulmonolodzy, którzy spotkali się na wielkiej konferencji XVI Top Pulmonological Trends w hotelu Novotel Poznań Centrum. Chcą edukować w temacie najnowszych trendów w tej dziedzinie.

Koronawirus już nie taki groźny? "Teraz to choroba przeziębieniowa"

Koronawirus nie wróci już w tej formie, co dwa czy trzy lata temu. Pulmonolodzy mówią o oswojeniu się z chorobą.

- W szpitalach w większości przypadków prosimy pracowników o traktowanie tych pacjentów jak z chorobą przeziębieniową, a jedynym wyjątkiem są osoby z zaburzeniem odporności – w ich przypadku musimy postępować z większą ostrożnością - mówi profesor Szczepan Cofta, pulmonolog ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.

- W chwili obecnej zachorowania na COVID mają charakter choroby przeziębieniowej o niewielkim stopniu nasilenia - dodaje.

Skutki pandemii. Jak długo będziemy się z nimi zmagać?

Nie ma wątpliwości, że koronawirus odcisnął pięto na na ludzkich organizmach. Oprócz powikłań pulmonologicznych występują także te neurologiczne, kardiologiczne czy laryngologiczne. Dominują jednak te związane z układem oddechowym.

- U części pacjentów pojawiło się long COVID, czyli tzw. przedłużające się problemy związane z tą infekcją. Niewielka część, czyli poniżej 1 proc. pacjentów ma zmiany, które sugerują konieczność postępowania przewlekłego pulmonologicznego. Może także dochodzić do zwłóknień i zniszczenia miąższu płuca, które powodują przewlekłe skutki związane z niewydolnością oddychania - zaznacza profesor.

Profesor Cofta opowiada także o innych wariantach COVID-19. Każdy spotkał się z trochę inną charakterystyką przebiegu. Jak teraz wygląda on w przypadku zakażenia się koronawirusem?

- W tej chwili ma charakter łagodny, związany z ogólnym rozbiciem, stanami podgorączkowymi, katarem, drapaniem w gardle i kaszlem.

Profesor Cofta sugeruje, że w dziedzinie pulmonologii dokonuje się pewna rewolucja czy ewolucja.

- Największa dotyczy niewielkiej grupy pacjentów z mukowiscydozą, czyli z chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jest u tych pacjentów możliwe stosowanie finansowanego w Polsce od roku leczenia przyczynowego. Choroba zmieniła zupełnie oblicze tego schorzenia - pacjenci rzadziej trafiają do szpitala, na krótsze pobyty. Stan osób, które były na listach oczekujących do przeszczepu, poprawia się na tyle, że na razie go nie potrzebują - mówi.

Są również postępy w leczeniu raka płuca czy włóknienia śródmiąższowego płuc. Choć śmiertelność raka płuca wciąż jest olbrzymia, to nowe terapie dają szansę na to, że wkrótce będzie można mówić o nim jako o chorobie przewlekłej.

XVI Top Pulmonological Trends odbywa się w hotelu Novotel Poznań Centrum od 30 listopada do 2 grudnia.

- Jest wiele obszarów w pulmonologii związanych z koniecznością odnawiania wiedzy. Poznań tradycyjnie gości na przełomie listopada i grudnia około 300 pulmonologów z całego kraju. Jest to jedna z największych corocznych konferencji dydaktycznych tego typu. Cieszymy się Poznań staje się w tych dniach stolicą pulmonologii - podsumowuje Cofta.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus już nie taki groźny? "Teraz to choroba przeziębieniowa". Wielka konferencja pulmonologów w Poznaniu - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto