Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsultacje dot. budowy nowego odcinka S11 Kórnik - Jarocin. Bocian czarny utrudnia budowę drogi szybkiego ruchu

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
W sali wiejskiej w Krzykosach rozpoczęło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne ws. budowy drogi S11, która przebiega przez tereny gminy Zaniemyśl i Krzykosy. Nowe propozycje jednego z poprzednich wariantów spotkały się z podzielonymi opiniami mieszkańców.
W sali wiejskiej w Krzykosach rozpoczęło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne ws. budowy drogi S11, która przebiega przez tereny gminy Zaniemyśl i Krzykosy. Nowe propozycje jednego z poprzednich wariantów spotkały się z podzielonymi opiniami mieszkańców. Grzegorz Dembiński
We wtorek, 15 marca, o godz. 13.00 w sali wiejskiej w Krzykosach rozpoczęło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne ws. budowy drogi S11, która przebiega przez tereny gminy Zaniemyśl i Krzykosy. Nowe propozycje jednego z poprzednich wariantów spotkały się z podzielonymi opiniami mieszkańców.

Nowy odcinek S11. Bocian czarny utrudnia budowę drogi

Mimo niesprzyjającej pory, spotkanie rozpoczęło się o godz. 13.00, na sali w Krzykosach pojawiło się prawie 100 osób. Zostało ono zorganizowane dla mieszkańców gmin Zaniemyśl i Krzykosy. Przez tereny tych gmin ma przebiegać planowany wariant drogi ekspresowej S11 na odcinku Kórnik - Jarocin. Okazało się, że w przypadku Wariantu W4, który brany jest pod uwagę, konieczna jest korekta. Ma to związek ze strefą ochrony Bociana Czarnego na terenie Leśnictwa Lubonieczek.

- Przygotowaliśmy kolejne trzy warianty, aby ominąć stanowisko Bociana czarnego. Są one korektą Wariantu W4. Cała procedura w związku z tym się wydłuży. Wniosek o procedurę środowiskową zostanie złożony pod koniec roku

- tłumaczył Wojciech Furmaniak, Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Inwestycji Generalnej Dyrekcji Krajowych Dróg i Autostrad w Poznaniu.

Oprócz przedstawicieli GDDKiA w spotkaniu wzięli udział pracownicy reprezentujący firmę projektową Schuessler-Plan Inżynierzy sp. z o. o. Pracownicy firmy projektowej zaprezentowali trzy korekty Wariantu W4.

Trzy nowe warianty S11 w gminie Zaniemyśl i Krzykosy

Pierwszy wariant oznaczony jako "4a" to najdłuższy przedstawiony odcinek. Ma przebiegać przez dwie lokalizacje w gminie Zaniemyśl: Wyszakowo i Czarnotki. W przypadku gminy Krzykosy dotyczy miejscowości Młodzikówko, Młodzikowo, Sulęcinek i Sulęcin. Warto podkreślić, że ten wariant nie koliduje z istniejącą zabudową. Nie istniałaby potrzeba jej wyburzenia. Propozycja zakłada jednak przebieg "eski" w bardzo bliskim sąsiedztwie budynków.

Drugi, czyli "4b" to z kolei najbardziej wysunięty na wschód wariant. W tym przypadku przebiega przez aż trzy miejsca, w których konieczne byłoby wyburzenie zabudowań mieszkalnych w Młodzikówku. Wariant "4c" natomiast unika kolizji ze wspomnianymi zabudowaniami, jednak kolizje z istniejącą zabudową, tym razem pojawiają się w Wyszakowie i Młodzikówku.

Niezaktualizowane mapy z przebiegiem S11

W trakcie spotkania pojawiło się wiele pytań ze strony mieszkańców, którzy nie kryli swoich emocji. Każdy z wariantów wiąże się bowiem z wyburzeniem pojedynczych zabudowań lub z sąsiedztwem ewentualnego przebiegu S11 obok posesji. Na spotkaniu okazało się ponadto, że nie wszystkie obiekty są naniesione na prezentowane mapy.

- Co z zabudowaniami, które powstają i wchodzą w przebieg wariantów? Dobrze byłoby zaktualizować mapy

- zasugerowała jedna z mieszkanek gminy Krzykosy. Jej posesja i nieruchomość nie są uwzględnione na prezentowanych mapach.

Odmienne zdania mieszkańców gmin Zaniemyśl i Krzykosy

Z sali padło też pytanie związane z ewentualnym wykupem działek od właścicieli. Jednak nie wszyscy mają zamiar zgodzić się na sprzedaż swojej ziemi i nieruchomości. Tutaj potrzebna jest zresztą wycena rzeczoznawcy powołanego przez wojewodę, który oszacuje wartość danej nieruchomości.

- Moi bliscy sąsiedzi nie mogli pojawić się na tym spotkaniu. Mieszkają w obecnym miejscu od wielu lat. Nie sądzę, że zgodzą się sprzedać swoją nieruchomość

- powiedziała jedna z uczestniczek wtorkowego spotkania w Krzykosach.

- Lepiej wyciąć kilka hektarów lasu, posadzić nowe drzewa niż wyburzać zabudowania

- argumentował z kolei jeden z mężczyzn, co wywołało dyskusję wśród zebranych na sali.

Nie wszystkim spodobał się taki pomysł.

W Krzykosach nie zgodzą się na żaden wariant?

Jak powiedzieli na spotkaniu z mieszkańcami przedstawiciele GDDKiA, nie uda się wypracować takiej propozycji przebiegu trasy, który zadowoli wszystkich w takim samym stopniu. Niektórzy z mieszkańców wskazywali z kolei, że nie zgodzą się na żaden z proponowanych wariantów.

- Nie opowiadam za żadnym z wariantów. Idą blisko przy zabudowaniach. Wariant "4c" idzie przez zabudowania, gdzie muszą być cztery domy wyburzone. Ja jestem bardzo blisko wariantu "4a". 160 metrów to granica drogi od moich zabudowań. Zapytałem, czy będzie możliwość ominięcia kawałek dalej. Dalej na południe trasa by przebiegałaby po terenach rolniczych, ale z dala od zabudowań. Pan odpowiedział, że oczywiście można. Po jakichś trzech minutach Pan z GDDKiA powiedział, że nie mogą przesunąć, bo będą musieli zrobić za dużo zakrętów i będzie za długa droga

- powiedział Jakub Grześkowiak, mieszkaniec Młodzikówka.

Jak dodał nasz rozmówca, początkowo byłby skłonny wskazać w ankiecie opcję "4a", czyli tą przebiegającą blisko zabudowań, jednak bez konieczności ich wyburzania. Jednak w przypadku dwóch różnych odpowiedzi ze strony GDDKiA i pracowni projektowej nie opowiada się za żadnym z proponowanych wariantów.

Brak wcześniejszych informacji ws. konsultacji dotyczących S11

Uczestnicy zebrania wskazywali również na problem z komunikacją dotyczącą konsultacji. Informacja o wtorkowym zebraniu w Krzykosach pojawiła się późno, dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia.

- Nie powinno tak być. Albo firma projektowa, albo GDDKiA zwaliła całą sprawę. Mieszkańcy prawie nic nie wiedzieli. Mój teść jest sołtysem. Dostaliśmy informację w czwartek do wywieszenia na wsi. Informowaliśmy się wzajemnie, żeby dotrzeć do wszystkich. To nie jest jak wyjście po zakupy do sklepu tylko poważna sprawa

- dodaje mieszkaniec Młodzikówka.

Co więcej, jak wspomina Jakub Grześkowiak, kiedy w kilka lat temu wybrano wariant nr 4, mieszkańcy nic o tym nie wiedzieli. Podkreśla, że informacja o ankietach powinna być rozesłana przez gminę do domów. Tym bardziej że jest dużo osób starszych, które mogą mieć problem z korzystaniem z komputera. Jak zaznaczył, w Młodzikówku udało się szybko zorganizować i dotrzeć z informacjami do mieszkańców miejscowości.

To, co korzystne w Zaniemyślu, niekorzystne w Krzykosach

Wariant, który odpowiada jednej stronie, nie jest korzystny dla drugiej ze stron.

- Przy wariancie A niestety ta droga jest położona najbliżej wsi Wyszakowo i Czarnotki. Dla nas najbardziej akceptowalny społecznie jest wariant C

- mówiła w trakcie spotkania Wójt gminy Zaniemyśl, Justyna Dąbrowska.

- Dostaliśmy te materiały tydzień temu. Nasze stanowisko jako Urzędu Gminy nie jest jeszcze wypracowane. Dlatego czekaliśmy na dzisiejsze spotkanie, żeby mieszkańcy się wypowiedzieli. Chcemy jak najbardziej popierać społeczność. Jaki będzie ich głos, tak też ich poprzemy

- powiedział Marcin Mańkowski, Inspektor ds. gospodarki przestrzennej i budownictwa w Urzędzie Gminy w Krzykosach.

Jak wskazał przedstawiciel UG wariant "4a", ten najbardziej oddalony od terenów mieszkaniowych byłby korzystny dla gminy. Jednak nie jest popierany w gminie Zaniemyśl. Sprawa będzie analizowana na podstawie ankiet, które zostały przygotowane dla mieszkańców.

Co dalej z drogą S11 w gminie Zaniemyśl i Krzykosy?

Podczas ponad blisko dwugodzinnego spotkania nie ustalono optymalnego rozwiązania. Każdy z przedstawionych wariantów spotkał się z głosami sprzeciwu. Albo ze strony mieszkańców gminy Krzykosy, albo gminy Zaniemyśl. Mieszkańcy tych gmin mogą wyrazić swoją opinię na temat przebiegu proponowanych wariantów trasy w przygotowanych ankietach. Decyzja o budowie tego odcinka S11 ma zostać wydana przez wojewodę w 2026 roku.

Źródło: srem.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konsultacje dot. budowy nowego odcinka S11 Kórnik - Jarocin. Bocian czarny utrudnia budowę drogi szybkiego ruchu - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto