Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompleksowość i innowacyjność. PUP w Pleszewie i „Kompaktowa młodzież” na konferencji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie
Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie jako jeden z trzech w kraju zaprezentował się podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Urzędnicy podzielili się doświadczeniami oraz rozwiązaniami projektu pilotażowego „Kompaktowa Młodzież”.

Sukces „Kompaktowej młodzieży”

W dniach 24-25 listopada 2022 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowało konferencję pod tytułem „Osoby młode na rynku pracy”, podczas której Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie jako jeden z trzech w kraju zaprezentował swoje doświadczenia z realizacji programów pilotażowych.

PUP został zaproszony do podzielenia się doświadczeniami oraz przedstawienia rozwiązań projektu „Kompaktowa młodzież”. Prezentacja spotkała się z pozytywnym odbiorem uczestników konferencji, a zaproponowane w nim rozwiązania uznano za innowacyjne i wpisujące się w ideę planowanych zmian na rynku pracy.

- W zamyśle pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie „Kompaktowa Młodzież” stanowić miała odpowiedź na brak kompleksowego i elastycznego wsparcia dostosowanego do indywidualnych potrzeb osób młodych do 30. roku życia. W projekcie wskazaliśmy na konieczność indywidualnego zaopiekowania się tą grupą

- podkreśla Piotr Janiak, dyrektor "pośredniaka".

- Problemem miast wielkości Pleszewa jest odpływ osób młodych do większych ośrodków miejskich i za granicę, a także wzrost bierności zawodowej, co szczególnie nasiliło się w okresie pandemii. Kompleksowość i innowacyjność zaproponowanego wsparcia została oparta na kompaktowym pakiecie na zatrzymanie. Jako receptę na odpływ młodych ludzi z lokalnego rynku pracy zasugerowaliśmy odwrócenie dotychczas funkcjonujących w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy instrumentów wsparcia. I tak na przykład zamiast realizować bon na zasiedlenie, którego konsekwencją jest odpływ osób młodych do dużych miast, zaproponowaliśmy szereg grantów zachęcających młodzież do pozostania lub powrotu po ukończeniu studiów w rodzinne strony. Całość wsparcia oparta została na nowatorskim procesie tutoringu zawodowego

- tłumaczy Piotr Janiak.

Praktyki wypracowane w pleszewskim urzędzie zyskały uznanie Departamentu Rynku Pracy. - Udział w konferencji był cennym doświadczeniem, możliwością nawiązania dialogu z partnerami z otoczenia rynku pracy, wymiany poglądów oraz wsłuchania się w oczekiwania młodych osób wchodzących na rynek pracy - mówi dyrektor.

Warto dodać, że Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie realizuje dwa pilotażowe programy. Poza „Kompaktową młodzieżą” jest to projekt skierowany do branży kotlarskiej pod nazwą „Nowy profil”.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Strażacy odebrali samochody i świadczenia ratownicze

Sarius zagrał w Pleszewie. Tak się bawi Pleszew w Zajezdni Kultury. Zobaczcie zdjęcia z koncertu Sariusa

Sarius zagrał w Pleszewie. Tak się bawi Pleszew w Zajezdni K...

Andrzejki 2022. Tak potrafią się bawić tylko w Misiu Uszatku w Pleszewie. Zobacz, jak się bawili na Andrzejkach

Andrzejki 2022. Tak potrafią się bawić tylko w Przedszkolu ...

Dostarcza rozrywki, promuje lokalne talenty, dba o zachowani...

Andrzejki do białego rana. Klub piłkarski LZS Kuczków po raz...

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto