Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komisja ochrony środowiska. Narada radnych, weterynarzy i myśliwych

red
W siedzibie pleszewskiego Koła Łowieckiego Nr 46 „Hubertus” w Zawadach odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu w Pleszewie. Radni, myśliwi i weterynarze dyskutowali na temat gospodarki łowieckiej na terenie naszego powiatu oraz ochrony przed zagrożeniem wirusem ptasiej grypy i afrykańskiego pomoru świń.

Wyjazdowe posiedzenie powiatowej Komisji Ochrony Środowiska odbyło się w domku myśliwskim „Hubertówka” w Zawadach pod przewodnictwem Mirosława Kuberki. Współorganizatorem spotkania był radny, członek komisji, jednocześnie myśliwy Andrzej Biesiada.

Jak informuje Tomasz Wojtala, rzecznik Starostwa Powiatowego w Pleszewie przybyłych powitał gospodarz miejsca Prezes Koła Łowieckiego Nr 43 „Hubertus” w Pleszewie Tadeusz Galewski. We wstępie podkreślił znaczenie tradycji łowieckich oraz rolę myśliwych dla zachowania równowagi i bezpieczeństwa populacji zwierząt łownych.

Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski podsumował dotychczasowe akcje realizowane przez samorząd powiatowy we współpracy z kołami łowieckimi; regulację populacji lisów oraz zasiedlanie obwodów kuropatwami. Działania te przyczyniają się do utrzymania równowagi i różnorodności gatunkowej w przyrodzie. Ograniczenie liczby drapieżników wpływa korzystnie na liczebność zwierzyny drobnej. Radny Andrzej Biesiada zachęcał przedstawicieli gmin do współpracy z kołami łowieckimi.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pleszewie Andrzej Długiewicz przedstawił informację na temat wykrycia ptasiej grypy na terenie Wielkopolski i stopnia zagrożenia epidemiologicznego dla Powiatu Pleszewskiego. Aktualnie ogniska tej choroby odnotowano na terenie sąsiedniego Powiatu Ostrowskiego. Hodowle drobiu są na bieżąco monitorowane pod kątem zdrowotności. Andrzej Długiewicz omówił także sytuację w zakresie zagrożenia afrykańskim pomorem świń (ASF) na terenie województwa. Podkreślił znaczenie bioasekuracji dla ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby, ponieważ 80 - 90% przypadków przenoszenia wirusa, wynika z winy człowieka oraz braku lub lekceważenia tzw. bioasekuracji. Aktualnie część gminy Dobrzyca objęta została strefą ochronną WAMTA (szerszy obszar na działania średnioterminowe), wyznaczoną wskutek wykrycia ogniska wirusa ASF w Powiecie Wolsztyńskim. Myśliwi z kół łowieckich z gminy Dobrzyca są przygotowani do przepisowego postępowania w przypadku konieczności odstrzału dzików. Powiatowy Lekarz Weterynarii Andrzej Długiewicz apelował do myśliwych i rolników o stosowanie właściwych środków do dezynfekcji.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec Waldemar Cierniak uczulał na przestrzeganie zarówno przez myśliwych, leśniczych, jak i rolników, zintegrowanych działań w zakresie bioasekuracji. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa należy nie tylko znać zasady bioasekuracji, ale przede wszystkim konsekwentnie je stosować. Przy okazji nadleśniczy zachęcał zebranych, a pośrednio mieszkańców, do korzystania z oferty edukacyjnej Ośrodka Edukacji Leśnej w Grodźcu, w tym odwiedzenia zagrody wolnościowej dla zwierząt. Apelował do władz gmin o dofinansowanie kosztów wynajęcia autokarów na wycieczki do Nadleśnictwa Grodziec dla grup przedszkolnych, szkolnych i seniorów.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto