Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich. "Podziwiam Was za to, że mimo wielu codziennych obowiązków, znajdujecie ochotę i czas na pracę społeczną"

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Powiat Pleszewski/Damian Cieślak
W powiecie pleszewskim działa blisko 90 kół gospodyń wiejskich. Część z nich ma długą i bogatą tradycję. W ostatnich latach niektóre świętowały już jubileusze 60 lub nawet 70 lat działalności.

Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie pleszewskim

KGW spełniają na wsiach ważną rolę. Integrują środowisko kobiece, a jednocześnie służą całej społeczności wiejskiej, przyczyniają się do umacniania więzi sąsiedzkich, kultywują święta, regionalne tradycje, podtrzymują życie kulturalne i towarzyskie.

Szczególnie cenimy gospodynie za pielęgnowanie tradycji kuchni wielkopolskiej. Członkinie KGW potrafią przyrządzić wspaniałe i smaczne potrawy. Często gotują według dawnych domowych przepisów kucharskich, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przekonaliśmy się o tym nieraz na festiwalach i konkursach kulinarnych, na konkursach ciast domowego wypieku czy na pokazach własnych zapraw i przetworów na zimę. Koła gospodyń wiejskich uczestniczą m.in. w popularnym Festiwalu „Nasze Dziedzictwo Kulinarne - Smaki Regionów Południowej Wielkopolski”. Można wtedy spróbować pysznych, tradycyjnych dań.

W Borucinie wszystko zaczęło się od Stanisławy, którą sołtys Andrzej Szczepański nazwał nawet „matką-założycielką”, nie tylko dlatego, że z jej inicjatywy powstało koło gospodyń wiejskich, ale też dlatego, że obecnie pierwszą damą w borucińskim kole jest jej córka - Katarzyna Szczepańska. Historia zatoczyła koło, a władza w KGW pozostała w rodzinie.  W roku założenia koła każde gospodarstwo w Borucinie miało w nim jednak swoją przedstawicielkę. W sumie, w 1966 roku, członkiniami KGW były 22 panie. Do dziś koło bardzo angażuje się w życie wsi, organizując imprezy okolicznościowe czy biorąc udział w konkursach albo pokazach kulinarnych. Na jubileusz 600-lecia swojej miejscowości borucinianki, pod kierunkiem Hanny Karalus, przygotowały nawet piosenkę na cześć wsi, zatytułowaną ,,Hej, hej Borucin”. Do dziś śpiewana jest przy różnych okazjach.

Album "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce" ukaże się już wiosną

Koła Gospodyń Wiejskich - dożynki

Trudno sobie wyobrazić tradycyjne dożynki powiatowe, gminne czy wiejskie bez udziału pań z kół gospodyń wiejskich. Zawsze gotowe do pomocy, pracowite, gospodarne, pomysłowe i uczynne.

Dożynki Powiatu Pleszewskiego odbywają się co roku w innej gminie. To wyróżnienie i okazja do prezentacji dorobku gminy - gospodarza. Na starostów dożynek wybierani są przodujący rolnicy i najlepsze gospodynie z KGW. Starostwo Powiatowe w Pleszewie organizuje konkursy na najpiękniejsze wieńce i najciekawsze przydrożne witacze z balotów słomy. Sołectwa i organizacje wiejskie, zwłaszcza KGW, bardzo chętnie uczestniczą w tych konkurencjach, a zwycięzcy zdobywają nagrody ufundowane przez samorząd i sponsorów. Święto plonów jest zawsze najlepszą okazją, aby bliżej poznać działalność KGW. Gospodynie wyplatają wieńce żniwne, robią ozdoby, pieką ciasta na poczęstunek, przygotowują stoiska gastronomiczne.

Powiat pleszewski od 20 lat ma partnera zagranicznego w Niemczech - powiat Ammerland z Dolnej Saksonii. To partnerstwo rozwija się w różnych dziedzinach. Pleszewskie Forum Kobiet i koła gospodyń wiejskich nawiązały kontakt z niemiecką organizacją Ammerländer Land Frauen, zwaną zdrobniale „Pszczółkami”. Dla obu stron to cenna i owocna współpraca.

Podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich

- Podziwiam Was za to, że mimo wielu codziennych obowiązków, znajdujecie ochotę i czas na pracę społeczną. Dziękuję Wam za ogromną pomoc przy organizacji corocznych Dożynek Powiatu Pleszewskiego; za obsługę stoisk gastronomicznych, przygotowanie posiłków dla gości i służb, za Wasz udział w konkursach wieńców żniwnych. Jestem przekonany, że bez Was żadne dożynki nie mogłyby się udać. Bardzo miło wspominam spotkania w KGW, Wasze jubileusze, obchody Dnia Kobiet, festyny, konkursy kulinarne i wigilie. Dla mnie były to niezapomniane chwile. Dziękuję za wszystkie zaproszenia i możliwość spotkań z Wami. Życzę Wam satysfakcji, zapału do kontynuowania Waszej misji, nowych inicjatyw oraz pomyślności w kolejnych latach działalności - mówi starosta pleszewski Maciej Wasielewski

Gmina Dobrzyca. Panie z kół gospodyń wiejskich łączą tradycj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto