Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW2016: Wybraliście najlepsze gospodynie!

Joanna Labuda
Zakończyliśmy nasz plebiscyt, w którym ponownie wybraliśmy najlepsze Wielkopolskie Koło Gospodyń Wiejskich. Tym razem o ten prestiżowy tytuł walczyło ponad 70 kół z całego województwa. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden!

Wybraliście – Marcjanki!
Decyzją czytelników i internautów zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Marcjanki. Panie reprezentują gminę Sompolno w powiecie konińskim. Obecnie ich przewodniczącą jest Mariola Wojciechowska, ale w działalność koła równie mocno angażują się inne członkinie. Najstarsza z nich ma 87 lat, a najmłodsza chodzi jeszcze do gimnazjum! Dzięki temu udaje się im łączyć tradycję z energią i nowymi pomysłami.

– Emocje sięgały zenitu. Wieczorem, kiedy kończył się plebiscyt, wszystkie gospodynie zebrały się u mnie. Wzajemnie się dopingowałyśmy. Jestem pełna podziwu dla członkiń naszego koła – przyznaje Mariola Wojciechowska, przewodnicząca Marcjanek.

Koło wspierali mieszkańcy, gospodynie z sąsiednich kół, a także władze gminy. – Bardzo dziękujemy za wszystkie oddane głosy. Gratulujemy też gospodyniom z Biskupic. Były niesamowite – mówi przewodnicząca KGW. I dodaje: Nie chodziło nam o nagrody, ale o to, by się zaprezentować. Udało się!

A kim są słynne Marcjanki? Zacznijmy od początku. Ich siedzibą jest świetlica wiejska w Rynie. To właśnie dzięki staraniu członkiń obiekt został odrestaurowany. Poza tym, KGW uczestniczy we wszystkich uroczystościach zarówno na terenie gminy, jak i w całym powiecie. Gospodynie co roku biorą udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz w „Ruszeniu Powiatu Konińskiego”.

KGW Marcjanki słynie z tego, że organizuje imprezy integracyjne dla lokalnej społeczności – m.in. Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Andrzejki oraz Walentynki. To jednak nadal nie wszystko. Gospodynie biorą aktywny udział w licznych akcjach charytatywnych i współpracują z niemalże wszystkim instytucjami działającymi na terenie Gminy Sompolno. Uczestniczą również w szkoleniach, wystawach i prezentacjach.

Gospodynie z Marcjanek nie zamykają się na innych. Chętnie współpracują z sąsiednimi kołami gospodyń, ale też klubem sportowym i innymi organizacjami.

– Myślę, że jesteśmy prężnym, pomysłowym oraz pracowitym KGW. Wszystkich sukcesów nie byłoby, gdyby nie wspólna praca wszystkich pań – mówi Mariola Wojciechowska.

Walczące Koło Kobiet

Na zwyciężczynie plebiscytu oddano aż 1458 głosów. Można powiedzieć, że o włos Marcjanki wygrały z innymi reprezentantkami powiatu konińskiego, na które nasi czytelnicy oddali 1435 głosów!

Drugie miejsce zajęły gospodynie, które dopiero w ubiegłym roku zaczęły pisać swoją wspaniałą historię. To Stowarzyszenie Koło Kobiet w Biskupicach (gm. Grodziec), liczące obecnie 30 członkiń. Jak przyznają gospodynie, ich działalność odpowiada na potrzeby kobiet i całego społeczeństwa, a przede wszystkim służy aktywizacji i integracji międzypokoleniowej Biskupic.

– Bardzo się cieszymy z tego wyniku. To w końcu drugie miejsce w Wielkopolsce! Jesteśmy młodą organizacją i to dla nas duży sukces – przyznaje Eugenia Kaczmarek, przewodnicząca Koła Kobiet.

Z czego zasłynęły zdobywczynie drugiego miejsca? Otóż stowarzyszenie Koło Kobiet organizuje duże imprezy otwarte dla wszystkich mieszkańców gminy. To między innymi festyn Biskupickie Wianki oraz wiejska wigilia. Koło buduje też mosty międzypokoleniowe, włączając w swoje działania dzieci, młodzież i osoby starsze. Na tej zasadzie opieraj swoje działania przy organizacji takich akcji, jak „Starsi najmłodszym” oraz Dzień Dziecka. Poza tym, gospodynie ściśle współpracują z Ochotniczą Strażą Pożarną w Biskupicach i Społeczną Szkołą Podstawową im. gen. Edmunda Taczanowskiego w Biskupicach.

Co więcej, w 2015 roku Koło Kobiet przystąpiło do Konkursu Mikrodotacje Wielkopolska Wiara i zrealizowało dwa projekty: „Międzypokoleniowe mosty kulinarne” i „Taka kuchnia”. W tym roku jest w trakcie realizacji projektu pt. „Realizujemy nasz plan!”.

– Na pewno nie spoczniemy na laurach. Tak naprawdę nie mamy nawet zbyt dużo czasu, by cieszyć się z tego sukcesu, bo u nas ciągle coś się dzieje. Dopiero co organizowałyśmy Biskupickie Wianki, a już myślimy o kolejnych wyzwaniach – zapewnia Eugenia Kaczmarek.

Choć Koło Kobiet oficjalnie działa dopiero od roku, to ma skąd czerpać wzorce. W latach pięćdziesiątych XX wieku w Biskupicach działało bowiem Koło Gospodyń Wiejskich. Panie były bardzo aktywne – prowadziły działalność edukacyjną, kulturową, organizowały majówki i potańcówki. Nasz plebiscyt udowodnił, że Koło Kobiet, które swoją tradycją nawiązuje do biskupickiego KGW, cieszy się równie dużą sympatią i zaufaniem mieszkańców całej gminy.

Gutowo Małe na podium

Ponad 700 głosów naszych czytelników otrzymały gospodynie z Gutowa Małego, co pozwoliło im stanąć na trzecim stopniu podium. Koło reprezentujące powiat wrzesiński obchodziło w tym roku swoje 60-lecie. Zawiązało się bowiem wraz z powstaniem wsi w 1956 roku.

Początki działalności koła opierały się na organizowaniu kursów szycia, kroju, robótek ręcznych, pieczenia i gotowania. Na kartach historii KGW zapisały się aktywne i energiczne przewodniczące, m.in. Zuzanna Gąsiorek, Irena Kulczak, Felicja Koczorowska, Jadwiga Kaczmarek, Anna Koczorowska, która w 2015 roku przekazała pałeczkę Wiesławie Pietraszak.

– Cieszymy się z trzeciego miejsca. Na początku głosowanie szło niemrawo, ale się udało. Gratulujemy zwyciężczyniom i gospodyniom, które zajęły drugie miejsce. Walczyły do ostatniej chwili – chwali Wiesława Pietraszak.

KGW w Gutowie Małym zostało docenione przez naszych czytelników i mieszkańców swojej wsi. To właśnie dla nich robi przecież najwięcej. Każdego roku na początku czerwca gospodynie organizują festyn dla dzieci „Mama, Tata i Ja”. Festyn ma już swoją renomę i cieszy się ogromną popularnością. Są konkursy, zabawy rodzinne, liczne nagrody i atrakcje. Co więcej, KGW wspólnie z Radą Sołecką organizuje Festyn Dożynkowy, a pod koniec października w niedzielne popołudnie panie zapraszają wszystkich seniorów ze swojej wsi i przy kawie, kolacji i muzyce obchodzą Dzień Seniora. Poza tym gospodynie są otwarte na świat, chętnie zwiedzają Polskę, jeżdżą na koncerty, a także do operetki i teatru. Były m.in. w Krakowie, Bieszczadach, Częstochowie i Wieliczce.

Zwyciężczyniom i wszystkim Kołom, które wzięły udział w konkursie - GRATULUJEMY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto