Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW Strzelno świętowało swoje 60-lecie. Urodzinowa impreza oraz Sëti Pùrcel - tak się bawią gospodynie z gminy Puck | ZDJĘCIA

Magdalena Kupska
Jubileusz najstarszego KGW w powiecie puckim świętowano w strzeleńskim Domu Kultury. Z uroczystością 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelnie splótł się tradycyjny „Sëti Pùrcel”. Wspólne biesiadowanie, śpiewy i tańce - tak świętowały gospodynie ze Strzelna.

W uroczystych obchodach 60-lecia KGW Strzelno udział wzięli przedstawiciele niemal wszystkich KGW Ziemi Puckiej. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć wójta gminy Puck Tadeusza Puszkarczuka, Piotra Hałuszczaka - prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Zenona Bistrama - prezesa Pomorskiej Izby Rolniczej.

Starostwo Powiatowe w Pucku reprezentowała Iwona Domachowska. W obchodach udział wzięli również Regina Kwidzińska - przewodnicząca Rady Gminnej KGW i Jan Dettlaff - dyrektor OKSiT w gminie Puck, Józef Białk - sołtys Strzelna i ks. Czesław Rajda - proboszcz parafii.

Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelnie to doskonała okazja, żeby przypomnieć historiękoła, a także zapoznać z nią lokalną młodzież. Strzeleńskie koło powstało w 1958 roku jako pierwsze w powiecie puckim.
Podczas uroczystości pokazano prezentację multimedialną, na której widniały pierwsze legitymacje członkiń z 17 lutego 1958 roku. Zobaczyć można było twarze kobiet, które tworzyły pierwsze struktury KGW w Strzelnie.

Pierwszą przewodniczącą i główną animatorką życia społecznego pań w Strzelnie była Gertruda Mudlaff. Przez pierwsze lata w jej domu odbywały się wszelkie zebrania i spotkania. Kierowała ona ruchem kobiecym we wsi przez 16 lat. W kolejnych latach istnienia koła, funkcję przewodniczących pełniły: Hannelora Białk (1974-76), Eleonora Żaczek (1978-82), Anna Kuchnowska (1982-83) i Urszula Woińska (1976-78 oraz 1983-96). Obecnie przewodniczącą jest córka pani Urszuli, Małgorzata Białk, która zarządza KGW w Strzelnie już prawie ćwierć wieku, bo od 23 lat.

W wyświetlonej prezentacji przedstawiono również akcenty z życia społecznego kobiet z lat 30. minionego stulecia. Ówczesny proboszcz parafii w Strzelnie, ks. Anastazy Kręcki, organizował w tamtych latach kursy kulinarne i rękodzielnicze, które stanowiły fundament powojennej działalności KGW. Dziś ks. Kręcki to patron Wiejskiego Domu Kultury w Strzelnie.

ZOBACZ TEŻ:

Panie ze strzeleńskiego KGW biorą aktywny udział w turniejach kół gospodyń wiejskich. Od samego początku powstania, czyli od 1996 roku, każdego roku uczestniczą w turniejach zmagań kobiecych. W 1997, 2003 i 2011 roku były organizatorkami turniejów. Najwyższą lokatę w tych zawodach gospodynie ze Strzelna wywalczyły w 1998 i 2017 roku. Tradycyjne imprezy, które organizują członkinie koła to „Dzień Gęsi” i „Sëti Pùrcel”.

Teresa Dettlaff, wiceprzewodnicząca KGW Strzelno, działa w kole już od 1977 roku.
- Dawniej było zupełnie inaczej - wspomina legendarna członkini. - Teraz jest nowocześnie, kobiety dużo więcej pracują i młodym dziewczynom naprawdę jest trudno znaleźć czas na przynależność do Koła Gospodyń Wiejskich. Tym bardziej się cieszymy i doceniamy te panie, które działają razem z nami. Nasze KGW tworzą 33 panie, z czego 6 stanowią seniorki - opowiada pani Teresa.

Koło w gminie Puck działa aktywnie, a panie należące do niego łączą bardzo serdeczne relacje.
- Cokolwiek robimy, działamy solidarnie. Bardzo się lubimy z gospodyniami - podkreśla wiceprzewodnicząca. - Wspaniale układa się też współpraca naszego KGW z gminą Puck. W czerwcu organizujemy „Sobótkę”, a w listopadzie „Dzień Gęsi”, kiedy to przygotowujemy wyroby z gęsiny. Chętnie przyjęłybyśmy w nasze szeregi młode gospodynie, aby tworzyć kolejne pokolenie KGW.

Wspomniany „Dzień Gęsi” to tradycyjna już impreza, organizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelnie, przy współpracy z OKSiT w gminie Puck. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

W czasie jubileuszowej uroczystości prezes Hałuszczak, w asyście przewodniczącej Rady Gminnej KGW Reginy Kwidzińskiej, wręczył odznaczenia zasłużonym paniom ze Strzelna. Gospodynie otrzymały „Ordery Serca - Matkom Wsi”. Wyróżnionych zostało osiem pań: Barbara Dettlaff, Maria Otrombke, Wiesława Stromska, Irena Dettlaff, Iwona Parchem, Ewa Lubocka, Monika Dettlaff i Justyna Mudlaff.

Przewodnicząca KGW, Małgorzata Białk, za swoją działalność na rzecz organizacji, otrzymała gratulacje, życzenia, kwiaty oraz nagrody.

Orkiestra dęta ze Strzelna zadbała o oprawę muzyczną jubileuszu. Miejscowy zespół regionalny Strzelinsczi Dzëce pod wodzą Gerada Renusz i Joanny Renusz, zaprezentował przepiękne tańce kaszubskie. Zespół Kaszubianki z Władysławowa zaśpiewał bardziej liryczne utwory. Wystąpił również duet kaszubski AleBabki, czyli Jolanta Fiszer i Teresa Mudlaff.

Impreza z okazji 60 rocznicy KGW odbyła się w Tłusty Czwartek, więc zgodnie z tradycją, uczestniczki brały udział w „pączkowych” konkursach, które prowadziła Bożena Ceszke. Panie jadły pączka na czas bez oblizywania się, losowały „pączkowe niespodzianki”, a także, by spalić kalorie, ćwiczyły na skakance.
Tradycji stało się zadość!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto