Bal karnawałowy w Broniszewicach. Do wspólnej zabawy zaprosiła Rada Rodziców działająca przy szkole
W listopadzie był "podwójny" bal andrzejkowy, gdyż Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół Publicznych w Broniszewicach zaprosiła do wspólnej zabawy tydzień po tygodniu. Dwie soboty z rzędu działo się na parkiecie w sali widowiskowo-sportowej! W styczniu przyszedł czas na kolejną, tym razem karnawałową imprezę. A ta odbyła się w ostatni weekend miesiąca.
- Bawi się z nami 140 osób. Dochód z imprezy tradycyjnie zostanie przekazany na rzecz naszych uczniów - podkreślała Ewa Witczak, dyrektor placówki. Goście szaleli na parkiecie zarówno przy najnowszych przebojach, jak i dobrze znanych hitach, przy polskich oraz zagranicznych piosenkach. W sobotę, 28 stycznia 2023 roku, o muzyczny składnik balu zadbał zespół Sezam.
Karnawał, ach karnawał
Początek karnawału w Polsce wypada 6 stycznia, kiedy katolicy obchodzą święto Trzech Króli. Ostatni tydzień polskiego karnawału rozpoczyna się w Tłusty Czwartek. Tego dnia Polacy objadają się pączkami i faworkami. Okres tańców i zabaw trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową i kończy się w Ostatki. Zwyczajowo to czas zabaw i potańcówek. Data końca karnawału jest ruchoma i poprzedza Wielkanoc oraz Wielki Post.
Karnawał obchodzony jest w wielu częściach świata. Niektóre miasta, jak np. Rio de Janeiro w Brazylii czy Wenecja we Włoszech, słyną ze szczególnie hucznych zabaw i maskarad. Nie trudno mieć skojarzenia z przebierańcami w wielkich kolorowych pióropuszach czy dystyngowanych sukniach i maskach.
Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia wyrazu „karnawał”. Niektórzy uważają, że słowo to ma swoją genezę w języku łacińskim i wyrazie carrus navalis. W starożytnym Rzymie określenie to służyło do nazywania wozu w kształcie okrętu wchodzącego w skład świątecznego pochodu ku czci bogini Izydy, a później – boga Dionizosa. Jednak większość badaczy wskazuje na włoskie słowa carnevale (łacińskie carnem levāre), co dosłownie oznacza „usuwać mięso” oraz caro, vale, czyli „żegnaj mięso”. Symboliczne znaczenie tych określeń ma związek z pożegnaniem mięsa przed Wielkim Postem. Zwyczaj świętowania karnawału ma swój początek w kulcie płodności oraz w kultach agrarnych. Zawsze nieodzownym elementem okresu karnawału były tańce i zabawy. Niektórzy wierzyli, że im wyżej będą skakać biesiadnicy, tym wyższe plony wyrosną.
Polub nas na FB
POLECAMY RÓWNIEŻ
Studniówka 2023 w Zespole Szkół Technicznych na Zielonej w P...
Studniówka 2023 w ZST na Zielonej w Pleszewie. Najpiękniejsz...
Studniówka 2023 w Zespole Szkół Technicznych na Zielonej w P...
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała pleszewskiemu...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Popularna aktorka odsłania kulisy romansu z żonatym mężczyzną. Odważne wyznanie
- Znana dziennikarka nie wytrzymała. "Tym razem sprawę oddaję prawnikowi"
Polecane oferty
kup teraz

Samsung UE50BU8002
Gwarancja: 24 miesiąceZałączone wyposażenie: Instr…
Dz PMM