Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych ma nowego króla. Uroczysta intronizacja na Głównym Rynku. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Uroczysta intronizacja kaliskiego króla kurkowego
Uroczysta intronizacja kaliskiego króla kurkowego Andrzej Kurzyński
Uroczysta intronizacja nowego króla Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych odbyła się w sobotę, 3 czerwca na Głównym Rynku w Kaliszu. Przez najbliższy rok królem kurkowym będzie Jan Klauza, który otrzymał przydomek Szczodry.

Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych zostało reaktywowane w 1991 roku i kultywuje tradycje sięgające czasów lokacji miasta. Zachował się Protokólarz Kaliski obejmujący swoimi zapiskami lata 1672-1775. Bracia kurkowi używali wtedy nazwy „Kolo Rycerskie”. W czasie zaborów działalność bracka została zawieszona. 29 maja 1925 roku reaktywowano Bractwo Strzelców Kurkowych w Kaliszu. W 1927 roku Rada Bractwa podjęła decyzje o wybudowaniu strzelnicy, a we wrześniu 1928 roku w nowo otwartej strzelnicy odbyły się zawody o godność Króla i Rycerzy Okręgu Poznańskiego. Wojna przyniosła kres działalności i likwidację strzelnicy oraz budynku brackiego.

Odrodzone Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych obrało św. Józefa za swego patrona. W 1993 roku podjęło inicjatywę międzynarodowych strzelań, a zawodom tym nadano nazwę: „Europejskie Strzelanie o Srebrną Lilię św. Józefa”.

- Strzelamy na terenie nowo wybudowanej strzelnicy zgodnie z tradycją do kura zawieszonego na żerdzi. Trofeum fundowane przez Cech Rzemiosł Budowlanych i Rzemiosł Różnych, srebrna lilia, która jest kopią lilii z obrazu św. Józefa, wręczana jest na Głównym Rynku podczas uroczystej intronizacji Kaliskiego Króla Kurkowego, w obecności władz miasta i mieszkańców - podkreśla Jerzy Wypych Starszy Bractwa.

Podczas "królewskiego" strzelania każdy członków bractwa oddał po jednym strzale z broni czarnoprochowej. Celny strzał padł z ręki Jana Klauzy. Już po raz trzeci uzyskał on tytuł króla bractwa kaliskiego. Tytuł rycerza uzyskali Andrzej Cięgnisz oraz Wojciech Ratajczyk. Nowy król otrzymał przydomek Szczodry.

Tradycją stało się także wyłanianie młodzieżowego księcia lub księżniczki. W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł Roksanie Warszowskiej. Pierwszym rycerzem został Kacper Żakowski

W ramach XXIX Europejskiego Strzelania o Srebrną Lilię św. Józefa odbyło się również strzelanie do tarczy prezydenta Kalisza, tarczy starosty kaliskiego, Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych i tarczy punktowej. Po raz pierwszy zorganizowano także strzelanie do tarczy im. Mieczysława Jałowieckiego, podstarszego Bractwa Strzelców Kurkowych w Kaliszu, w okresie międzywojennym inicjatora wykupienia Westerplatte dla Polski.

ZOBACZ TAKŻE:

Ratownicy medyczni szpitala w Kaliszu podczas festynu w parku przyjaźni

Kalisz: Ratownicy medyczni podczas festynu musieli ratować ż...

Finał Orlen Pucharu Polski w Kaliszu: Orlen Wisła Płock - Barlinek Industria Kielce

Orlen Wisła Płock zdobyła w Kaliszu Orlen Puchar Polski w pi...

Dzień Dziecka w Parku Przyjaźni w Kaliszu. Zobacz, jaka była zabawa!

Dzień Dziecka w Parku Przyjaźni w Kaliszu. To była zabawa! ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto