Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie tatuaże wybierają mieszkańcy powiatu pleszewskiego? Z jednej strony kwiaty, imię dziecka, z drugiej... tyranozaur z wiankiem na głowie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Wojtka Rzepki - Old Times Studio
Tatuaże cieszą się coraz większą popularnością. Podobno uzależniają jak narkotyki i ten, kto ma choć jeden wytatuowany wzór na ciele, po jakimś czasie nabiera ochoty na kolejny.

70-80% osób wraca po kolejny tatuaż. Czasami po miesiącu, a czasami po dwóch latach - opowiada Wojtek Rzepka, właściciel salonu Old Times Studio w Pleszewie, który tatuowaniem zajmuje się od 5 lat. W tym czasie przyozdabianie ciała stało się bardzo modne i powszechne.

Tatuaż dawniej

Tradycja tatuowania ciała jest bardzo długa. W wielu kulturach mogli sobie pozwolić na nie jedynie nieliczni. Najczęściej plemienni wojowie. Tego typu ozdoby były szczególnie rozpowszechnione w kulturach polinezyjskich, gdzie do wykonania tatuażu uprawniało dopiero zabicie wroga i zdobycie jego wytatuowanej głowy. Tatuaż był z pewnością znany w zamierzchłej starożytności, bowiem w Biblii, w Księdze Kapłańskiej, znajduje się zakaz tatuowania ciała. Na początku XX wieku tatuaże były zarezerwowane dla mężczyzn z kryminalną przeszłością oraz marynarzy i dla kobiet wywodzących się z nizin społecznych. Z czasem to się mocno zmieniło i dziś tatuowanie jest bardzo popularną dziedziną sztuki, dostępną dla każdego.

Jakie wzory wybierają najczęściej mieszkańcy powiatu pleszewskiego?

Dziewczyny wybierają mniejsze wzory. Stałym motywem tatuażu są kwiatki, kompas, znak nieskończoności czy elementy symbolizujące czas: zegar bądź klepsydra. Mężczyźni stawiają na wątki rodzinne: imię lub data urodzin dziecka. Popularne są także motywy zwierzęce, zwłaszcza wilki i lwy. - Wzięciem cieszą się również postaci z bajek czy filmów. Olaf z "Krainy Lodu", jelonek Bambi, Kubuś Puchatek, Mały Książę, bohaterowie kreskówek - to klasyka - opowiada Wojtek Rzepka. - Dziewczyny stawiają też na cytaty, złoty myśli, itp. - dodaje.

Tyle o najpopularniejszych wzorach. A jaki był najbardziej oryginalny tatuaż, którego zrobienia podjął się właściciel salonu Old Times Studio? - Myślę, że był to tyranozaur z wiankiem na głowie oraz wzór, który miał przypominać odcisk buziaka na pośladku.

Osoba, która przychodzi pierwszy raz zazwyczaj decyduje się na mały tatuaż. Chce zobaczyć z czym to się je, a później się wciąga. - Pojawiają się coraz większe wzory, czasami ktoś wytatuuje sobie całe plecy. To już są duże kompozycje. Na ich zrobienie potrzeba kilku sesji - opowiada Wojtek Rzepka.

Decydując się na tatuaż, należy pamiętać, że jego usunięcie jest bardzo trudne, dlatego warto wszystko dokładnie przemyśleć, zwłaszcza jeśli chcesz wytatuować sobie imię ukochanej osoby. - Miałem dwukrotnie taką sytuację, że dziewczyna wytatuowała sobie imię chłopaka, a później się rozstali i ten tatuaż było trzeba jakoś przykryć - mówi Wojtek.

Najczęściej tatuaż robimy sobie na ramieniu, przedramieniu czy - w przypadku dziewczyn - udzie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Teatru Prawie Wielkiego....

Pleszew na kapitalnych zdjęciach sprzed lat. Zobaczcie, jaki...

Uroczysty ingres biskupa Damiana Bryla do katedry kaliskiej

Uroczysty ingres biskupa Damiana Bryla do katedry kaliskiej. ZDJĘCIA

Pleszew. Kolekcjonuje kufle, starym pojazdom daje drugie życ...

Justin Bieber zdradził znaczenie niektórych tatuaży. Czym się inspirował?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto