Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwentaryzowali jeden z największych cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Zakończyła się druga część inwentaryzacji zabytkowego cmentarza ewangelickiego w Koźminie Wielkopolskim. Jest on jednym z największych obecnie cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce.

Chodzi o cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim, który jako jeden z nielicznych przetrwał z liczbą kilkuset macew. W ubiegłym roku udało się odnaleźć 300 macew z 511 miejscami pochówku, po ostatnich jednak pracach okazuje się, że jest ich co najmniej 533. W pracach od 17 do 26 września uczestniczyło aż 18 wolontariuszy z całej Polski.

Pierwotny cmentarz znajdował się wokół synagogi, jednak został zlikwidowany w 1872 r. Nowy cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim – został założony w końcu XVIII wieku na gruntach podarowanych specjalnie na ten cel przez ówczesnego właściciela Koźmina - Kazimierza Nestora Sapiehę. Ma powierzchnię 0,53 ha. Znajduje się przy ul. Wierzbowej. Do naszych czasów zachowało się kilkaset nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1806 roku. Inskrypcje na najstarszych nagrobkach są w języku hebrajskim, na młodszych zaś niemieckie lub mieszane hebrajsko - niemieckie. Ostatni pochówek miał miejsce w 1969 roku - pochowano wówczas Nathana Mośkiewicza. Nekropolia jest jednym z największych i najlepiej zachowanych kirkutów Wielkopolski

- W konkursie "Wspólnie dla dziedzictwa" organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa otrzymaliśmy grant na kontynuację prac rozpoczętych w sierpniu 2020 roku. Przed rokiem udało się spisać niemal 300 macew i ustalić 511 miejsc pochówku. W tym roku prace są kontynuowane. Ponad 20 wolontariuszy z całej Polski zajmuje się mierzeniem, fotografowaniem, spisywaniem inskrypcji niemieckich i hebrajskich. Tak przygotowane informacje są sukcesywnie udostępniane na specjalnie stworzonym portalu www.jewishwlkp.pl, poświęconym Żydom tej części Wielkopolski. W tym roku prace trwają od 17 do 26 września. Już pierwsze dni przyniosły nowe odkrycia. Dzięki wysiłkowi wolontariuszy i oczyszczeniu fragmentów cmentarza z zalegających od lat suchych traw i liści, udało się odnaleźć kilka fragmentów macew, a nawet fragmenty dawnej dekoracji nagrobków. Projekt inwentaryzacji dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa - poinformował nas Paweł Bajerlein, prezes stowarzyszenia Krotochwile.

- W tym roku prowadzimy II etap inwentaryzacji zabytkowego cmentarza ewangelickiego w Koźminie Wielkopolskim. Planujemy w ramach tych prac zarówno działania stricte porządkowe, oczyszczania nagrobków, odnajdywanie kolejnych, które znajdują się pod stertą liści, trawy itd. Podstawą naszej pracy jest to, aby je opisać, przetłumaczyć inskrypcje, zarówno te w języku hebrajskim, jak i niemieckim i w ten sposób dbamy o pamięć o tych osobach, żeby każdy mógł wiedzieć, kto tu został pochowany - poinformował nas wiceprezes stowarzyszenia Krotochwile, Patryk Piotr Antoniak.

Kończy się inwentaryzacja dawnego żydowskiego cmentarza w Ko...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto