Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile niezaszczepionych osób umiera z powodu COVID-19? Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane. Jak wygląda sytuacja w Poznaniu?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
We wtorek w szpitalu na MTP zajętych było 6 na 10 łóżek respiartorowych. Wszystkie z nich zajmowali mężczyźni. Aż 5 z nich było niezaszczepionych.
We wtorek w szpitalu na MTP zajętych było 6 na 10 łóżek respiartorowych. Wszystkie z nich zajmowali mężczyźni. Aż 5 z nich było niezaszczepionych. Waldemar Wylegalski
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, 30 listopada, o 526 zgonach spowodowanych zakażeniami koronawirusem. Aż 386 z nich stanowiły osoby niezaszczepione. Poznański Szpital Tymczasowy na MTP również podaje zatrważające dane - pięciu z sześciu pacjentów, którzy we wtorek wymagali respiratorów, to także osoby niezaszczepione.

Jak informowało we wtorek, 30 listopada Ministerstwo Zdrowia, w Polsce przybyło 19 074 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Niestety, tego dnia odnotowano także 526 zgonów - z powodu COVID-19 zmarło 150 osób, z kolei 376 osób - w efekcie chorób współistniejących.

Co więcej, resort zdrowia po raz pierwszy poinformował także o tym, ile z nich stanowiły osoby niezaszczepione.

- Spośród dziś zaraportowanych 526 ofiar śmiertelnych epidemii, 386 stanowią osoby niezaszczepione. Spośród osób zaszczepionych 109 miało choroby współistniejące, a średnia ich wieku to ponad 65 lat.

- napisali na twitterze przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

W Szpitalu Tymczasowym na MTP niezaszczepieni pacjenci wymagają respiratora

Podobne informacje od kilku dni przekazuje również poznański Szpital Tymczasowy na MTP. Jego przedstawiciele informują o osobach niezaszczepionych, które wymagają podłączenia do respiratora, w tym również terapii ECMO (ciągłe pozaustrojowe natlenianie).

We wtorek w szpitalu zajętych było 6 na 10 łóżek respiartorowych. Wszystkie z nich zajmowali mężczyźni. Aż 5 z nich było niezaszczepionych.

Obostrzenia od 1 grudnia

W związku z czwartą falą pandemii i pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa o nazwie Omikron, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło kolejne obostrzenia. Nowe zasady bezpieczeństwa przeciw rozprzestrzenianiu się COVID-19 obowiązują od środy 1 grudnia 2021.

Jednym z nowych obostrzeń jest wydłużona kwarantanna do 14 dni dla osób powracających z zagranicy. Chodzi dokładnie o Botswanę, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibię, RPA i Zimbabwe.

- Dla podróżujących z krajów non-Schengen wprowadzamy wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie testem PCR wykonanym po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy

– poinformowali przedstawiciele resortu zdrowia.

Ponadto, wszystkie obowiązujące limity zostają zmniejszone do 50 proc. - dotyczy to hoteli, gastronomii, instytucji kultury, kościołów i obiektów sportowych.

Z kolei zgromadzenia i uroczystości będą mogły odbywać się jedynie do 100 osób, a nie jak było do tej pory – 150.

Mniej osób, bo maksymalnie 250, będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach sportowych, realizowanych poza obiektami sportowymi.

Nowe restrykcje obowiązują do 17 grudnia.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto