Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Pleszewski Panel Senioralny. Badania, porady, warsztaty i wykłady. O seniorach i dla seniorów w Zajezdni Kultury

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Ciekawe wykłady i warsztaty, badania oraz indywidualne spotkania stolikowe - to wszystko przygotowano dla najstarszych mieszkańców miasta i gminy w ramach II Pleszewskiego Panelu Senioralnego. Co działo się w Zajezdni Kultury? Jakie tematy poruszono podczas wydarzenia?

II Pleszewski Panel Senioralny

Na koniec 2021 roku gminę Pleszew zamieszkiwało 29 518 osób, z czego 7 613 to ludzie w wieku 60+, którzy stanowią 26% ogółu. Przypadający w październiku Europejski Dzień Seniora to doskonała okazja, aby uświadomić im jak ważne jest ich zdrowie oraz pomóc w odpowiedniej profilaktyce oraz wielu innych sprawach życia codziennego. To właśnie z myślą o nich w Zajezdni Kultury w czwartek, 20 października 2022 roku, zorganizowano II Pleszewski Panel Senioralny.

- Cieszę się, że dotarli seniorzy z terenu gminy, bo do tej pory wszelkie przedsięwzięcia organizowane w Pleszewie były zdominowane przez mieszkańców miasta. To ograniczenie czasowo-transportowe jest zauważalne, natomiast pracujemy nad tym, żeby je zlikwidować

- mówił burmistrz Arkadiusz Ptak.

- W 1950 roku, gdy państwo przychodzili na świat średni wiek życia mężczyzny wynosił 56 lat, a kobiety 62. Dziś jest to odpowiednio 71 i 79. Średnia zwiększyła się o około 15 lat. Jest jednak jedno zjawisko, które niepokoi. Przez pandemię po raz pierwszy średnia długość życia spadła o 2-3 lata. To jest dla nas sygnał, że w momencie trudnym, kryzysowym to seniorzy są najbardziej podatni na negatywne zjawiska. Zbliża się okres, w którym najstarsi mieszkańcy będą potrzebować największego wsparcia, dlatego też jak przeanalizujecie program panelu, zobaczycie sens, jaki przyświecał organizatorom w doborze tematów

- podkreślał.

Podczas wydarzenia poruszono zagadnienia dotyczące m.in. kryzysu energetycznego, profilaktyki nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego, świadczeń w zakresie wsparcia zdrowotnego, objawów udaru mózgu czy przyczyn depresji. Seniorzy mogli porozmawiać z psychologiem, skorzystać z rad i pomocy rehabilitanta, pracownika socjalnego oraz mediatora. Zbadać słuch, ciśnienie, cholesterol lub poziom glukozy w krwi. Otrzymali wsparcie w zakresie wypełniania wniosków, zapoznali się z ofertą kulturalną.

- Myślę, że każdy znalazł tutaj coś dla siebie. Dla ludzi w naszym wieku, dla naszego mózgu potrzebne jest coś nowego, odmiennego od codziennej rzeczywistości. Ważne, że wiele osób wyszło z domu i skorzystało z warsztatów czy porad specjalistów

- mówi Ewa Siekierska, przewodnicząca Pleszewskiej Rady Seniorów.

Panel prowadzony przez Adama Staszaka, dyrektora Muzeum Regionalnego, zorganizowano w ramach Letniej Szkoły Seniora 2022, w ramach której odbyły się już warsztaty w sołectwach, półkolonie senioralne oraz piknik rowerowy w Parku Miejskim.

Letnia Szkoła Seniora to projekt dofinansowany ze środków programu na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021-2025.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dzień Seniora w Choczu. To był ich dzień! Seniorzy obchodzil...

Gmina Gizałki. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej dotarł do...

Gmina Gołuchów. Młode żubry oficjalnie otrzymały imiona. Żyw...

Pasjonaci pokazali swoje skarby. Pleszewskie Spotkania Kolek...

Pasjonaci pokazali swoje skarby. Pleszewskie Spotkania Kolek...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto