Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Mszy św. sięga czasów Ostatniej Wieczerzy

PF
W ramach obchodów Roku św. Brata Alberta w Muzeum Regionalnym w Pleszewie zorganizowano wykład Pawła Milcarka na temat historii mszy

Paweł Milcarek, filozof, publicysta, założyciel i wieloletni redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”, były wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego omówił genezę i trwałość rytu rzymskiego, przekazał okoliczności jego praktycznego zanegowania w epoce posoborowej, a następnie jego przywrócenia do powszechnego użycia przez Benedykta XVI.

Jak wspominał na wykładzie w pleszewskim muzeum dr Paweł Milcarek wiedza o Mszy Świętej w pierwszych wiekach jest mało znana. - Znane są nam jedynie pojedyncze punktu. Nie znamy całości. Możemy sobie jedynie wyobrażać jak to wówczas funkcjonowało - podkreślał Paweł Milcarek.

Jednym z zachowanych źródeł jest świadectwo Justyna Męczennika, który przekazał cesarzowi ok. 155 roku, jak wygląda proces gromadzenia się chrześcijan. Wówczas podstawową formą celebrowania Eucharystii było czytanie Pisma Świętego Starego i Nowego Przymierza.

- Tak naprawdę nasza solidniejsza wiedza na temat mszy zaczyna się dopiero od IV wieku. Wówczas otrzymujemy całą masę rytuałów, modlitw, czy kto i gdzie siada. To właśnie zwyczaj siadania mężczyzn i kobiet po dwóch stronach kościoła był ostatnim elementem dyscyplinarnych zwyczajów - podkreślał.

O tym jak wyglądały początki mszy przeczytasz w piątkowym wydaniu "Gazety Pleszewskiej".

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto