18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Halloween w pleszewskiej "Jedynce"

Sandra Perlińska
Halloween w pleszewskiej "Jedynce"
Halloween w pleszewskiej "Jedynce" Małgorzata Bandosz
Trick or Treat! Halloween w pleszewskiej "Jedynce", wyjątkowym uczyniła młodzież drugich klas gimnazjalnych, która w wigilię tego święta przybliżyła koleżankom i kolegom powody, dla których dzieci przebierają się za potwory, wykrzykują "Cukierek albo psikus", czy też skąd wziął się pomysł wydrążonej dyni!

W przedstawieniu brała udział młodzież z II klas gimnazjum (IIb: Weronika Mann, Sandra Augustyniak, Kamila Szwałek, Klaudiusz Czech oraz IIc: Jeremi Groch, Olga Kaźmierska, Wiktoria Koza, Michał Kujawski, Gosia Politowicz, Basia Sadowska, Patryk Solarczyk, Ola Szymczak, Martyna Świderska).

To właśnie oni w środę, 30 października, w wigilię Halloween, straszyli koleżanki i kolegów ze swojej szkoły! Nie zabrakło duchów, mumi, dyni, Lincolna, zombie, wampirów, Frankensteina, czy diabła, czarownicy i czarnego kota!
Młodzież gimnazjalna odwiedzała każdą z klas, by przybliżyć wszystkim tradycje halloweenowe.
Ich stroje wprawiały jednocześnie w zachwyt i osłupienie! Starsi zazdrościli pomysłu, zaangażowania i zdolności, młodsi natomiast trzęśli się z przerażenia!
Każdy natomiast po krótkim przedstawieniu był bogatszy w wiedzę o święcie Halloween.
Teraz dzieci i młodzież, jeśli nie orientowały się wcześniej, wiedzą już, że nazwa Halloween prawdopodobnie pochodzi od wyrażenia All Hallow′s Eve – co oznacza wigilia Wszystkich Świętych. Do Ameryki Północnej Halloween zawitało w wieku XIX, do Polski - na początku lat 90. W te dni młodzież przebiera się za różne potwory, straszy i używa psikusów!
Natomiast skąd się wzięła wydrążonej dyni?
Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp.

Inicjatywa krótkich przedstawień wśród uczniów "Jedynki" wyszła od Małgorzaty Bandosz, nie mogło zatem zabraknąć obcojęzycznych akcentów. Zjawy, duchy, wampiry, wszystkie potwory mówiły w języku angielskim:
- Give me candy. Give me cake - recytowały duchy!

My jesteśmy straszne zmory,
Bardzo groźne z nas upiory,
Jeśli nie chcesz nas się bać,
Musisz nam cukierka dać.

Duchy, zjawy i upiory,
Diabły, strzygi, inne zmory,
Dzisiaj ze swych grobów wstają
I do Twoich drzwi pukają,
Jeśli nie chcesz ich się bać,
Musisz nam cukierka dać.

Strasząc swoich widzów, młodzież recytowała powyższy tekst. Nikt nie chciał ryzykować i się bać! więc po każdym występie "gimnazjalne zjawy i potwory" odchodziły z kieszeniami pełnymi cukierków i innych słodyczy.

pl

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25, 502 499 363
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto