Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z Grodziska zdmuchnęły 50 świeczek na torcie! Złoty Jubileusz KGW w Grodzisku

PS
50-lecie KGW w Grodzisku
50-lecie KGW w Grodzisku Sandra Perlińska
Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Grodzisko świętowały Złoty Jubileusz. Jak na każdych urodzinach, nie zabrakło życzeń, buziaków i tortu!

Koło Gospodyń Wiejskich z Grodziska spotkały się dziś na sali wiejskiej z okazji 50 urodzin swojej organizacji.
Od 2 miesięcy przygotowywały się do uroczystości! Zadbały nie tylko o smakołyki na stołach, ale i o rozrywkę dla swoich gości!

Zobaczcie sami na zdjęciach!

Aż 50 świeczek pojawiło się na torcie Koła Gospodyń Wiejskich w Grodzisku na sobotnich urodzinach. Grodziszczanki 50 lat temu zaczynały działalność od kopania rowów i sprzątania nowego szpitala, teraz uczestniczą w konkursach, wycieczkach, spotkaniach integracyjnych.
Historię KGW spisał Edward Pisarski - były dyrektor szkoły, nauczyciel j. polskiego, plastyki, wychowania fizycznego, ale przede wszystkim pasjonat lokalnej historii. Jako współzałożyciel KGW w Grodzisku oraz mąż wieloletniej przewodniczącej Koła - Jadwigi Pisarskiej, pomaga gospodyniom przygotować się do ich złotego jubileuszu od strony historycznej i plastycznej.

Pan Edward podkreśla, że Grodzisko to jedna z najstarszych miejscowości w Południowej Wielkopolsce. Już w 1198 r. wspominano o parafii i kościele w tej miejscowości. I w tym Grodzisku od pół wieku działają gospodynie.
Grodziskie KGW jest spadkobiercą Koła Włościanek, które w 20 - leciu międzywojennym zrzeszało prababcie dzisiejszych gospodyń z Grodziska, jednak koło to, organizowane były głównie przez księży. Dzisiejsze KGW ma nieco inną formułę.

W kronice jest zapis, że w poniedziałek, 12 grudnia 1966 r. mieszkanki Grodziska spotkały się, by oficjalnie zainicjować powstanie KGW. Towarzyszył im Edward Pisarski. Było zimno. Trzaskał mróz i sypał śnieg , jednak pogoda nie była przeszkodą. Na zebraniu zjawiły się: Władysława Marciniak, Jadwiga Pisarska, Gertruda Wasiewicz, Gertruda Synoradzka, Kazimiera Tasa-rek, Maria Cierniak, Krystyna Twardowska, Maria Mikulska, Helena Przywarciak, Janina Jędrzejak.
– W latach największej aktywności do Koła należały 102 panie, prawie wszystkie mieszkanki Grodziska - mówi Jadwiga Pisarska. Pierwszą przewodniczącą była Lidia Graczyk. Po niej Wanda Solarczyk, Elżbieta Świderska, Jadwiga Pisarska, dziś przewodniczącą jest Renata Tasarek.
Wśród liderek pojawiają się takie nazwiska jak: Elżbieta Świ-derska, która przez 26 lat pełniła funkcję przewodniczącej, a potem jeszcze 4 lata była wice-przewodniczącą. Jadwiga Pisarska przez 16 lat była przewodniczącą KGW, a 32 lata sekretarzem KGW. Gertruda Wasiewicz przez 32 lata była wiceprzewodniczącą , a skarbniczką 24 lata.Teresa Stencel 12 lat była wice-przewodniczącą, a Zdzisława Adamska - 16 lat była skarbniczką.
W latach 60. XX w panie zapisywały się chętnie do KGW, bo wtedy miały szansę kupić pisklęta kurcząt, paszę dla drobiu, a nawet rajstopy. Ale to nie były jedyne powody.
Będąc w KGW, można było więcej! Pan Edward wraz z żoną Jadwigą wspominają o tym, że atrybutem każdego KGW była kiedyś szatkownica do kapusty pożyczana od domu do domu, bo nie każdego było na nią stać.
Społeczność Grodziska spotykała się w latach 70. XX w klubokawiarni „Ruch”. To tutaj zapraszano artystów Estrady Poznańskiej, pisarzy, poetów, posłów.
Po oficjalnych występach goście byli zapraszani na kameralne przyjęcia organizowane właśnie przez Koło Gospodyń w Grodzisku. - To dopiero były przyjęcia - wspomina pan Edward. Gościem, którego państwo Pisarscy najlepiej pamiętają był Zenon Laskowik z Kabaretu „Tey”.
Ale nie tylko przyjęcia dla gości. Koło Gospodyń Wiejskich organizowało życie kulturalne i społeczne współmieszkańcom. Dzień Kobiet, Dzień Seniora, czy Dzień Dziecka - to były i są imprezy przez nie firmowane.
W kronice są zdjęcia nie tylko z imprez, ale też z czynów społecznych, które w mionionej epoce były powszechnie organizowane a organizacje społeczne w nich uczestniczyły.
- To my, kobiety, kopałyśmy rowy, gdy budowano u nas drogę, to my w latach 80. uczestniczyłyśmy w pracach porządkowych pleszewskiego szpitala, który wybudowano przy ul. Poznańskiej – wylicza Jadwiga Pisarska. Kiedy było trzeba, panie chwytały za pędzle, za ścierki, za miotły i pomagały.
Najtrudniejsze dla organizacji były lata 90., kiedy aktywność kół i związków spadła niemal do zera. Edward Pisarski podejrzewa, że stało się tak dlatego, że z góry przekreślano wszystko, co mogło się kojarzyć z poprzednim systemem politycznym. A przecież KGW właśnie wtedy powstawały.
– Na szczęście KGW w Grodzisku przetrwało i można nawet mówić o ,,odrodzeniu’’. Członkinie grodziskiego KGW uczestniczą w licznych konkursach organizowanych przez Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Pojawiają się na każdym Konkursie Wypieku Ciasta Domowego, który pod patronatem ,,Gazety Pleszewskiej’’ odbywa się w Brzeziu. Zdobywają tam nagrody i wyróżnienia. W ostatnią sobotę panie z Grodziska przywiozły do Rokutowa na degustację Jesienna spiżarnia swoje przetwory.
W sobotę będą świętować. Powspominają, pośmieją się, otrzymają dyplomy, przejrzą kronik, zdjęcia, wysłuchają ciepłych słów pod swoim adresem.
Toast urodzinowy wzniosło 27 pań: Jadwiga Pisarska, Teresa Stencel, Zdzisława Adamska, Janina Kociałkowska,Teresa Kubic-ka, Janina Tanaś, Emilia Żuraszek, Alicja Fajka, Grażyna Witkowska, Maria Szlachta, Wiesława Woło-wicz, Anna Juszczak, Janina Sopniewska, Renata Tasarek, Ryszarda Tasarek, Marzena Fabisz, Elwira Kwiatek, Danuta Kazur, Beata Adamska, Teresa Godlew-ska, Barbara Sobczak, Teresa Kostanowicz, Teresa Przywar-ciak, Emilia Wysocka, Danuta Sobczak, Józefa Synoradzka i Sylwia Kaźmierczak.
Dodajmy, że roku jubileuszowym przewodniczącą KGW jest Renata Tasarek, jej zastępcą Anna Juszczak, a rolę skarbniczki i sekretarza pełni Emilia Żura-szek.

Złoty Jubileusz KGW w Grodzisku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto